| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU, am si eu o problema, sa incepem:
Am 16 ani, si ieri am fost la un bal,acolo am cunoscut o fata, cu care intr-un final m-am sarutat cu ea, atunci parea draguta ( probabil din cauza ca am consumat bauturi alcolice ) si ea, a m-a pus in relatie pe facebook, si crede ca sunte-m impreuna, faza e ca mie nu imi place de ea, si as vrea, (daca se poate ) sa raman prieten cu ea, cum sa procedez ca sa nu o "ranesc"?
Mentionez ca ea se intelege foarte bine cu o fata, iar acea fata este prietena prietenului meu cel mai bun, si eu ies cu ei 3 afara cateodata... Rog seriozitate, varianta care ma v-a ajuta si mi se va parea cea mai ok, o voi recompensa cu FUNDA!

Răspuns Câştigător
| mihaibrad a răspuns:

Pustiule, am 38 de ani, o gramada de relatii in spate si INCA mai am probleme cand e vorba de ranitul fetelor happy
Ce am invatat, totusi, in timp? sinceritatea ajuta enorm. DAR NU tranti brutal un adevar in fata. Invata sa construiesti in mod inteligent un adevar care sa poata fi transmis fara sa aiba efectul unui tanc.
Punctual, in cazul tau, eu am procedat astfel (da, am patit o si eu, cam in acelasi fel happy ) : cu prima ocaziae i am spus ca e ceva nou pentru mine, sa intalnesc un om pe care sa il sarut, cu care sa ma simt bine, dar sa nu simt ...acei fluturasi, acea nebunie, acea indragostire pe care o speram.
M-ar fi bucurat sa fie, dar eu sunt sincer cu mine si vad ca NU sunt... si atunci, ce imi ramane de facut, decat sa impartasesc cu ea acest adevar? poate, pana la urma, putem fi amici excelenti si, poate, asta e mai important, pentru ca iubirile vin si se duc, dar amicii pot fi pe viatahappy
E o varianta.
Tu poti construi una personala, mai pe sufletul tau.
Bafta

5 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Daca ai fi un gentleman ar fi frumos sa-i spui fara s-o jignesti ce si cum. Spune-i ca te-ai gandit sa va sarutati mai mult in joaca, ca nu e genul tau ca ai prefera sa fiti prieteni. Spune-i asta cand sunteti singuri face-to-face.
Alta varianta, minciuni ca de fapt n crezi ca te place, sau sa vorbesti cu prietenii tai ar fi lipsa de bun-simt.

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Simplu,ii explici ca o iubire incepe cu o prietenie,a fi prieten nu inseamna ca esti iubit...un prieten la nevoie se cunoaste, si ramaneti prieteni sa invatati impreuna, pe net, pe jocuri, sa va spuneti secrete.De FAPT FETELE CUMINTI NU SARUTA DIN PRIMA SEARA, FATA ACEEA VREA O RELATIE MAI INTIMA, ESTE USOR DE INFLUENTAT(scuze caps)are caracter slab si nu este educata.Tu ca baiat poti avea o fata din categoria asta ..si o prietena cu care sa cresti impreuna.

| sayWhaaat a răspuns:

Spune-i in fata.
A fost naiva fata sa se puna intr-o relatie cu tine pe facebook, dupa un sarut, la bal unde se bea de se rupe...

| Hαppiηеss a răspuns:

Pai cred ca esti constient ca indiferent ce i-ai spune si cum ai proceda tot sa se simta aiurea.dar ai putea sa ii spui ca atunci cand ai sarutat-o erai cam baut si ai reactionat impulsiv na oamenii la bautura fac multe tampenii, spune-i ca s-a grabit putin si a interpretat gresit lucrurile, ca tu nu vrei sa te joci cu ea si cu sentimentele ei si ca mai bine pentru amundoi ar fi sa ramaneti prieteni...Succes!

| Copiliţă a răspuns:

- Mda, ar merge daca ai discuat cu ea, eu una as prefera sa mi se spuna-n fata decat sa il vad pe la colt cu vecina de la 3... acum tu decizi :3.