| Moasea a întrebat:

Ajutati-ma va rog cu un sfat. In una din serile trecute am sartat un baiat care ma iubeste. Insa sentimentele nu-s reciproce. Nustiu de ce l-am sarutat, m-a atras pur si simplu. El crede ca si eu il iubesc, si nu zic, tin el foarte mult, de asta nici nu vreau sa-l ranesc. Cine stie, poate pe viitor voi dori sa fiu cu el dar pina cind am nevoie sa fiu singura ca sa-l uit pe fostul. Pina acum m-am sarutat cu vreo 7 baieti diferiti, dar ceva special am simtit doar cind ma sarutam cu fostul meu prieten, cu toate ca atunci nu eram cu el... Insa nu stiu cum sa procedez ca sa raminem prieteni cu baiatul asta care ma place. Daca voi fi cu el, simt ca mi-as bate joc de el si m-as minti singura pe mine. Cred ca am incercat sa prind mai multi iepuri deodata dar nu prea mi-a iesit faza... Ce pot sa fac acum? Cum sa vb cu el ca sa nu agravez situatia? Ce sa ii zic ca sa revina totul la normal? Please am nevoie de ajutorul vostru, ma simt penibil! Funda ((((

Răspuns Câştigător
| IrenneDrt a răspuns:

Mai intai trebuie sa te hotarasti daca tii la el :"sentimentele nu-s reciproce"; "tin el foarte mult". Trebuie procedat cat se poate de repede, ia`l la o discutie si spune`i sincer ca tu nu simti acelasi lucru pentru el, si ca te`ai lasat dusa de val. Eplica`i canu ai vrut sa il ranesti (pentru ca e un gest frumos din partea ta) si daca el vrea sa ramaneti prieteni.
A te combina mai incolo cu el, nu este o solutie, daca tineai cu adevarat la el pu si simplu acum erai cu el, dragostea nu se planifica in timp. Daca el se supara, nu te invinovati, nu esti obligata sa il iubesti sau sa stai cu el doar pentru ca el simte asta, intr-o relatie sentimentele sunt reciproce. Daca nu va mai vrea sa vorbeasca cu tine, inseamna ca vrea sa te uite iar tu nu strica asta, o sa il ranesti prea mlt daca o sa ii ceri sa fiti din nou prieteni sau sa va comportati pentru el, tu esti mai mult decat o pritena. Distantati-va, lasa`l sa ii treaca, desi va dura mai mult timp, vezi`ti de traba ta si asa se va rezolva totul.
Plus ca cea mai mare greseala ai facut`o cand nu i`ai spus cu adevarat ce simti pentru el cand l`ai sarutat, ai vrut sa pasezi momentul dar va veni un timp cand nu vei mai putea face nimic, vei fii legata de el si vei suferi doar pentru ca el tine la tine. Ce ai de gand? Sa fii cu el "din obligatie" si sa intalnesti un tip care sa te placa, si sa il placi si sa ii ranesti sufletul mai tare?
Gandeste-te foarte bine ce ai de facut, cu sufletul nu e de gluma, sau macar punete in locul lui pentru o secunda, o sa iti dai seama
Sper ca te.am ajtat. daca mai ai nevoie de ajutor cere`mi id`ul si o sa iti mai dau cateva sfaturi.
Procedeaza cat mai repede si cat mai corect, tot ce o sa ii spui depinde numai de tinewinking
Iti doresc numai bine.

3 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Spune-i ca vrei sa fi un timp singura sa il uiti pe fostul

Răspuns utilizator avertizat
| Blondda a răspuns:

Spune-i ca ai tinut enorm de mult la fostul tau prieten si ca nu.l poti uita asa usor. Explica.i ca inca nu vrei o relatie si ca deocamdata ar fi bine sa ramaneti doar amici ca niciunul dintre voi sa nu sufere mai tarziu. Dar spune.i asta in fata nu pe mess sau la telefon.