| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, trec direct la subiect, întrebarea mea este câte șanse sa rămân gravida sunt.
Ultimul ciclu l-am avut pe 30 Decembrie, am făcut-o cu prietenul meu neprotejat fără ejaculare înăuntru pe data de 3 și 5 Ianuarie, am făcut-o protejat pe data de 14 ( fiind in perioada fertila inca ) și neprotejat pe data de 20, ciclu îl am regulat la 28 de zile

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclului menstrual regulat care are constant periodicitatea de 28 de zile, ovulatia se produce in cea de a 14-a zi a ciclului. Reiese ca cele 5-6 zile ale perioadei fertile mereu se suprapun peste intervalul cuprins intre cea de a 10 si 15-a zi a ciclului. Concret in situatia precizata, perioada fertila s-a situat intre zilele de 8 si 13 Ianuarie. Fiindca in zilele perioadei fertile, NU a fost intretinut niciun act sexual, reiese in mod cert si sigur ca in aceste conditii in actualul ciclu menstrual NU s-a format si NU s-a instala o sarcina in uter. Astfel ca urmeaza ca in data de 27 Ianuarie sa porneasca sangerarea menstrual. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atatat vreme cat ai avut doar sex protejat de la inceput pana la sfarsit in perioada fertila, nu sunt sanse de sarcina.

| sierra1 a răspuns:

"câte șanse sa rămân gravida"

una șansă dintr-un milion dacă există și se produce, aia e!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida.