| Eusuntalacare a întrebat:

imi doresc sa fiu insarcinata...dar nu stiu ce sanse am sa fiu in condițiile in care eu am un ciclu cat de cat regulat de 28 de zile, dar in luna decembrie mi-a întârziat 11 zile si mi-a venit pe data de 29 (decembrie) iar apoi am avut contact sexual neprotejat pe 10, 11,12 si 13 ianuarie cu ejaculare bineînteles,acum teoretic ar trebuii sa imi vina pe data de 26, adica saptamana viitoare,deja mi am facut un test si a iesit negativ

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a ramane insarcinata este indicat sa intretineti minim 2 acte sexuale zilnic la diferente de circa 12 ore deoarece este demonstrat stiintific ca ovulul este viabil in general doar o perioada extrem de scurta cuprinsa intre 8-16 ore cu posibile diferente in + iar uneori chiar si in --, ceea ce in unele cazuri reduce extrem de mult sansele fecundarii ovulului si implicit a aparitiei sarcinii. Zilele in care ati intretinut relatii sexuale sunt valabile doar in cazul in care ciclul este unul strict de 28 de zile si data ovulatiei s-ar fi situat in 12 ianuarie, dar luind in calcul ca ciclul tau este neregulat si in luna decembrie a intarziat destul de mult, exista posibilitatea ca scenariul sa se repete si astfel ovulatia sa se produca doar maine adica 12ianuarie + 11zile intarziere = 23 ianuarie si tot efortul din perioada 10-13 ianuarie sa fie in zadar. In cazul in care va doriti un copil ar fi indicat sa intretineti zilnic macar un act sexual bineinteles neprotejat. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca si luna asta iti vine ciclul menstrual, mergeti amandoi si consultati un medic ginecolog si vedeti care sunt cauzele de nu ramai gravida.

| sofisis a răspuns:

Daca vrei sa ramai insarcinata, practica numai sex neprotejat si e bine o zi da una nu. Nu practica doar in zilele in care crezi tu ca esti la ovulatie. Sau ia-ti teste de ovulatie si fa-ti-le si atunci cand e momentul...baga mare.

| Diana_Dobrescu_1984 a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la un ginecolog, el stie cel mai bine ce e de facut in astfel de cazuri

| 69Anonymous69 a răspuns:

Draga mea...ca sa ramai insarcinata trebuie sa fii in a 14 a zi de la terminarea saptamanii de menstruatie, adica la ovulatie. Daca nu iesa...te duci si va faceti analize sa vedeti daca sunteti compatibili...sau cv de genul. Sper ca te.am ajutat