| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara tuturor. Am si eu o problema, iar cei ce au chef de raspunsuri jignitoare sa se abtina. Problema este ca de cateva zile, in zona anusului, si se intinde sus spre fese, am asa o mancarime care are si niste bubite, adica alea creeaza si mancarime dar si usturime. Precizez ca AM o igiena buna, nu exista seara sa nu ma spal in zona intima, lenjeria este tanga mai mereu, in afara de cateva zile pe luna, si nu fac sex anal.Am zis sa precizez tot. Nu stiu ce se intampla, de ce am mancarimile astea, de la ce s-au format, la ce doctor trebuie sa ma duc? Multumesc anticipat

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

1. Chiloti normali de bumbac.
2. Cat mai repede la dermatolog.
Bafta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai hemoroizi, te maninca si in timpul sau după scaun? trebuie sa mergi la farmacie sa cumperi crema specială pentru hemoroizi, dar cel mai bine ai merge la un consult de specialitate, medicul vede exact ceea ce ai si i ti dă un tratament sigur nu asa după ureche.

| Violleta2022 a răspuns:

Mancarimile apar de la contactul pielii cu un material care provoaca alergii: poliesterele, sinteticele, dantelele si snururile sintetice, pantalonii de blugi mai pot provoca asta, mai ales ca sunt direct pe fesele goale, purtand tanga.
Este recomandat sa porti chiloti doar de bumbac si iritatia va disparea!

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil este vorba de o infectie de natura microbiana sau fungica, insa acest lucru se poate stabili doar prin analize specifice efectuate de un medic dermatolog sau ginecolog. Oricat de buna at fi igiena din zona intima trebuie avut in vedere ca zona anala si vulvara ramane una cu o flora microbiana destul de ridicata. Multa sanatate!

| BiaBybbyBia a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Problema este acum ca au aparut dureri foarte mari. Precizez inca o data, NUam facut sex anal, atunci de la ce poate fi. Help. Este 4 dimineata si eu nu pot dormi de durere. Am facut tratament cu un antibiotic cu glicerina, si tot nu ma lasa

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BiaBybbyBia):

Doar un medic ar putea stii, trebuie sa faci o colonoscopie, in urma acestei analize medicul vede cauza poate ai fistulă anală, deci nu te juca nu sta asa, mergi la medic urgent ca poate fii ceva grav. colonoscopia te ajută sa depistezi la timp cancerul de colon, dar daca tu amîni vizita la medic, cand te duci la el din cauza durerii si daca boala se agraveaza atunci medicul i ti face anus contra naturii, adică pungă, ce vârsta ai? si cum au debutat durerile? brusc?

| mihai69 a răspuns:

Un medic dermatolog sau un alergolog te va lămuri deplin.