| esa212015 a întrebat:

Bună seara tuturor!
Sunt foarte nelămurită, neliniștită. Luna aceasta trebuia să îmi vină menstruația acum 7 zile, dar întârzie. Am avut contact sexual, însă protejat. În schimb, de vreo 2-3 am început să am niște scurgeri albe, cremoase cum ar veni. Sunt acestea "semne" cum ca urmează menstruația? Țin sa menționez ca am un ciclu neregulat, iar luna trecuta am luat escapelle, despre care am înțeles ca ar putea deregla ciclul menstrual următoare luni. O fi și aceasta cauza?
Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu neregulat nu poti sa spui niciodata ca-ti intarzie ciclul, pentru ca un ciclu de tip neregulat NU poate sa fie estimat sau aproximat!
Pentru ca ai avut sexul protejat, nu-i caz sa te ingrijorezi, fiindca nu poti ramane gravida.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa mentionez: Escapelle este o bomba hormonala care face ravagii in sistemul tau hormonal si al ciclului menstrual, pe o perioada de 6-12 luni, cand nimci nu mai vine cum trebuie.
O asemenea pastila este recomandata 1 singura data in viata, pentru ca poate declansa formarea de chisturi, fibroame sau tumori la sani, ovare sau uterine, ori boli hormonale (hipotiroidie, hipertiroidie).

| esa212015 explică (pentru Violleta2022):

Deci să înțeleg, că oarecum, pastila escapelle mi-a dat peste cap sistemul hormonal.
Iar aceste scurgeri albe, cremoase ar putea semnifica că urmează, totuși, să vină menstruația?

| Violleta2022 a răspuns (pentru esa212015):

Da, pastila escapelle ti-a dat peste cap menstruatia.
In ce privesc scurgerile albe, pot fii generate de vaginul tau in perioada fertila, cand cantitatea de secretie se dubleaza sau, poate fii vorba de o infectie cu candida, ori o boala cu transmitere sexuala.
Secretia este mirositoare, sau produce mancarimi?

| esa212015 explică (pentru Violleta2022):

Secreția nu are nici miros, nici mâncărimi nu-mi provoacă.
Și lunile trecute înainte de menstruație, am avut la fel scurgeri, albe, cremoase, iar înainte cu câteva zile de a sosi menstruația, s-au transformat în scurgeri maronii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru esa212015):

Secretia normala si abundenta apare in general in perioada ta fertila, adica la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale.
Daca este inainte de ciclu, atunci nu cred ca-i vorba de secretia normala ci de infectie cu candida.

| esa212015 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult pentru că ți-ai "rupt" din timp pentru mine!? Seară bună!

| Violleta2022 a răspuns (pentru esa212015):

Nici o problema, la mine-i dimineata si abia acum imi incep ziua!

| Floridori a răspuns (pentru esa212015):

Secretia vaginala alba, opaca, cremoasa si lipicioasa este absolut normala.Semne de intrebare ar trebui sa ridice alte simptome precum: mancarimi, usturimi, miros neplacut, culoare si textura schimbate.
In perioada fertila (aproximativ 5 zile), secretia vaginala devine transparenta, fluida, elastica, asemanatoare albusului de ou.Acesta este un proces natural prin care secretia vaginala inlesneste spermatozoizilor drumul catre ovul.
In perioadele considerate infertile, secretia vaginala devine alba, opaca si cremoasa, deci din acest punct de vedere nu ar trebui sa iti faci griji daca nu prezinti si alte simptome.
In rest da, levonorgestrelul poate deregla ciclul menstrual, dar avand in vedere ca tu spui ca deja era neregulat, atunci nu iti ramane decat sa astepti sa inceapa sangerarea menstruala.
Avand in vedere ca secretia ta a devenit deja alba si cremoasa, este pisibil ca noul ciclu menstrual sa inceapa curand.
Numai bine!

| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici din continutul pastilei contraceptive Escapelle, dupa ce au ajuns inorganismul tau au dereglat intr-o masura si mai mare activitatea hormonala care era deja dereglata inainte de a folosi acea pastila nenorocita fiindca din acest motiv ciclul tau menstrual este de tipul neregulat. Din nefericire este cu totul imposibil sa se poata anticipa cat de mult si de intens va fi dereglat actualul ciclu menstrual si cu cate zile se va prelungi acest ciclu. De asemenea in astfel de cazuri nu se poate nici macar aprecia numarul lunilor urmatoare in care ciclul menstrual va fi mai mult sau mai putin dereglat.
Scurgerile vaginale amintite, cel mai probabil au aparut ca urmarea a faptului ca organismul tau a inceput sa pregateasca procesul fiziologic de producere a viitoarei menstruatii intr-un viitor care deocamdata este inca incert. Multa sanatate!

| esa212015 explică:

Vă mulțumesc din suflet tuturor că v-ați "rupt" din timpul vostru pentru a-mi răspunde la întrebare! Sunteți niște oameni super faini! Nu știu cui să îi dau fundă, căci se vede că mi-ați răspuns din suflet la întrebare cu toții. Nu știu cum am să mă decid, sper să reușesc. Numai bine vă doresc tuturor!

| Floridori a răspuns (pentru esa212015):

Multa sanatate!