| stefy333 a întrebat:

Buna seara, unii cred ca ma stiti pentru ca am mai pus o intrebare mai de mult.Deci vreau sa va intreb despre TIMIDITATE! Eu plac foarte mult o fata si ea pe mine din cate se pare.Azi ne-am intalnit pentru a 3a oara insa aici e marea problema.Ne-am intalnit de 3 ori si nu s-a intamplat nimic interesant, doar am vorbit si atat, nici macar nu avem curajul sa ne tinem de mana(suntem timizi amandoi). Cand sunt pe drum spre intalnire am mult curaj si sunt sigur ca voi face primul pas insa cand ajung la locul' intalnirii ma emotionez si nu pot face ce-mi doresc. Mi-e frica sa fac eu primul pas pentru un eventual refuz care cu siguranta m-ar deranja enorm pentru ca o plac mult de tot! De ce e asa greu sa infrunt timiditatea? Oare nu as putea sa o fac cumva pe ea sa faca primul pas... mi-ar fi mult mai usor?!

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Invinge-ti timiditatea pana nu ti-o ia altul inainte! Si daca intarzii prea mult, s-ar putea sa-i dai de inteles ca nu prezinta un interes pentru tine.Cum iti invingi timiditatea? Fii tu insuti, spune-i ce simti si actioneaza in consecinta, ca n-ai nimic de pierdut.Nu lasa timiditatea sa te invinga, invinge-o tu pe eahappy!

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu nu stiu ce ai putea face tu. Stii ce fac eu cand imi e teama sa fac ceva? Orice ar fi : un examen, o discutie, un gest etc. Fac primul pas. Ma arunc si il fac pe primul. Ma gandesc ca odata ce l-am facut pe primul, restul va curge de la sine. Impinge-te sa il faci pe primul si dupa, ai sa vezi, lucrurile vor fi mai simple. Nu te opri singur din a face ceea ce iti doresti.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Sincer, nu iti fa planuri-nu o sa tina, toate vin pe parcurs, tupeu, glume, alea alea... Ce ai de pierdut?

assiris
| assiris a răspuns:

Nu e nimic rau ca dupa a treia intilnire nu s-a petrecut nimic intre voi. Ce voiai ca la prima sa va sarutati si la a doua sa faceti sex?
Incearca chiar daca esti timid, sa faci ceva care sa va puna intr-o situatie mai apropiata. Poate ai vazut in cite un film, cum ea scapa ceva jos, sau el, se apleaca amindoi si incercind stingaci sa ridice acel obiect, se apropie atit de mult, se privesc in ochi sau privesc jenati amindoi dar se apropie unul de altul incit sarutul devine inevitabil. Si acesta este primul pas, celelalte vin de la sine. Sau poti face altceva. Poti sa mergi la intilnire extraordinar de bine dispus (poate fi si fictiv, inventezi tu ceva) si dintr-o fuga spune-i: pupa-ma, am reusit sa iau examenul sau... gasesti tu ceva si vei vedea ca in tumultul tau, ea nu va rezista si va avea curajul chiar daca nu-si da seama de ce o face. Si motive sunt multe, poate ar trebui sa scriu o carte pentru timizi.

| Parintele a răspuns:

Daca nu te placea nu mai venea sa se intalneasca cu tine. Da-i un trandafir iar ea va fi obligata sa te pupe. Apoi prinde-o fin de mana.si gata. o sa-ti bata inima putin mai repede, dar daca esti timid alta sansa nu ai decat asa.

| cotzobel a răspuns:

Timiditatea nu e o boala, se poate trata cu multa incredere in sine.incearca tu sa o iei de mana si poate de la tinut de mana se poate ajunge la un sarut...tot ce trebuie sa faci este sa fii mai indraznet...si inainte de a pleca la intalnire nu te mai gandi la ce vei spune sau vei face...lasa.te purtat de val. dar grabeste.te.nu cumva sa se razgandeasca...iti doresc multa bafta!

| mioara a răspuns:

Fii mai indraznet si sincer

| pms a răspuns:

Cum zice si soft cristi, nu-ti fa planuri! Nu-ti spune in gand ca la vedere vre-i s-o pupi pe obraz iar la descpartire mai stiu eu ce. Fii natural, gaseste ceva care sa-ti dea multa incredere in tine. Gandeste pozitiv, repeta-ti in minte ca poti faci ceea ce-ti doresti, ca esti in stare, si pana la urma o sa incepi sa crezi - testat pe propria persoana :d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-i niste flori... poate face si ea vreun gest la schimb, mai stii? Si nu-i nici o problema ca v-ati intalnit de 3 ori...mai intalniti-va de vreo 33, discutati cate in luna si-n stele, la un moment dat va veti si atinge... din greseala, stiu si eu?

| stefy333 explică:

Am de pierdut o fata care cu greu am gasit-o! Crede-ma ca am mai vorbit cu multe fete insa ea are ceva aparte, nu stiu cum sa zic, imi place felul ei de a gandi si e si frumoasa pe deasupra.Eu nu am avut multe prietene pana acum ca altii...si asta nu pentru ca as fi urat sau mai stiu eu ce(sa nu se inteleaga ca sunt vreo frumusete)insa cauza a fost intotdeauna timiditatea, frica de a nu gresi si acum ca am gasit aceasta fata chiar nu mi-as ierta-o niciodata daca as pierde-o din cauza emotiilor...