| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va povestesc ceva mai intai si apoi sa-mi raspunde-ti la o intrebare.Sunt impreuna cu un baiat de 4 ani, el a fost primul, prima dragoste nu stiu ce.Ideea e ca el are un prieten (sa-i spunem X) cu care s-a certat de curand...Intre timp in acesti 3 ani eu m-am imprietenit cu angrydoar amici nu va ganditi la altceva) numai ca eu am impresia ca el ma place, dar nu a avut ocazia sa-mi spuna, asta pana acum vreo luna cand m-am intalnit cu el in secret( da in secret pentru ca prietenul meu mi-a interzis sa mai vb cu el, presupun ca din gelozie ) intr-o noapte cand era destul de ametit si mi-a spus ca m-ar saruta.Eu am ras pentru nu am putut avea alta reactie dar am fost cuminte.Am uitat sa mentionez ca si mie mi-a placut la un moment dat de el pentru ca(zic eu) lucrurile nu prea mai mergeau bine inre mine si prietenul meu iar acest X mi-a acordat atentie de fiecare data cand m vrut sa spun ceva.Asa, ideea e ca eu l-am intrebat odata daca ii place de mine si a spus ca el ma vede doar ca pe o amica pentru ca e prietenul meu la mijloc si nu stie cum m-ar vedea daca nu as mai fii cu el.Sa revin la ce am spus cu o fraza mai devreme.Ne-am mai intalnit odata de atunci, tot in secret si mi-a spus ca nu-si mai aminteste nimic(aa apropo asta pentru ca era foarte beat). Eu nu am vrut sa-i zic ce s-a intamplat dar nici el nu a insistat.Eu cred ca el stie foarte bine ce mi-a spus in seara aceea.Acum nu stiu cat ma ignora, pe mess nu prea mai vorbim( si inainte vreau sa va spun ca vorbeam extrem de mult si zilnic vrute si nevrutebig grin). Asta de cand s-au certat X si prietenu meu.Acum intrebarea e urmatoare:El chiar ma place? Si daca ma place ce ar trebui sa fac? Pe prietenul meu nu stiu daca il mai iubesc. Dar nici nu as vrea sa-l parasesc pentru fostul lui prieten.Va multumesc pentru atentie si daca puteti sa imi dati cateva sfaturi ar fi super!

15 răspunsuri:
identitate
| identitate a răspuns:

A aparut de 2 ori laughing

identitate
| identitate a răspuns:

Daca te-ai intalnit cu el in secret e clar ca il vrei. Dupa 4 ani (fiind primul) te-ai plictisit de actualul si vrei altceva. Daca nici nu mai sunt prieteni nu vad care e problema. Poate tot "din cauza" ta s-au certat big grin

P. S. Timpul (petrecut impreuna sau cel promis) nu are nici o legatura cu iubirea.Este doar o scuza folosita de egoistii care nu stiu sa iubeasca.In iubire nu e vorba de acceptarea celuilalt asa cum este ci de aprecierea calitatilor sale si a emotiilor pe care ti le provoaca. Daca iubesti pe cineva nu-i da motive sa traiasca cu tine, fa-l sa nu poata trai fara tine!

Tu fa ceea ce simti, ce-ti doresti! Atat... E singurul lucru corect in viata.

identitate
| identitate a răspuns:

Omul la bautura nu spune doar adevarul.Mai face ceva. Vorbeste si face lucruri pe care nu le gandeste si apoi le regreta.Ai spus "nu l-as parasi" nu ca nu-l parasesti.Deci esti tentata. Daca i-a spus si prietenului tau tot...nu inteleg ce dubii mai ai. Daca nu vrea sa recunoasca ce ti-a spus poate o face pentru ca nu-i place ca a facut-o beat fiind si vrea sa-ti spuna treaz.big grin Si voi 2 va comportati cand erati voi 3 de parca amicul era iubitul, aparandu-va unul pe altul si fiind mai apropiati. Dar asta nu inseamna neaparat ca ar fi asa de bine si daca ati fi impreuna... Oricum ar fi mai bine decat cu actualul.

| julieta a răspuns:

Gandeste-te de 2 ori inainte sa iei vreo decizie. uneori aparentele inseala foarte mult, sa nu regreti mai tarziu.

| Elenna_4537 a răspuns:

Eu zic sa faci ce`ti zice inima nu iubitul sau familia.In viata nu trebuie sa ratezi nimic care te face sa zambestiwinking Bafta in dragoste! :*

| silver19 a răspuns:

LOL pai daca ii faci asa ceva prietenului tau sunt sigur ca nu va mai vorbi niciodata cu tine si cu fostul lui prieten... dupa 4 ani sa-i faci una ca asta, mai ales ca era prietenul lui laughing si eu nu inteleg daca era gelos tu de ce te mai intalneai cu prietenul lui in secret? eu nu inteleg fetele astea care cer nr de tel la toti care sunt prieteni cu el straight face

| mihaix a răspuns:

4 ani?! Si renunti la ceva ce cunosti pentru ceva ce nu ai idee ce ii poate capu? daca cumva se fol de tine sa se razbune? hmmm, mi se pare ca nu prea ai habar ce iti doresti, dar ca idee, ce faci tu acum nu e demn

| ღ {кαтαℓуηα} ♥ a răspuns:

Am citit vreo 10 randuri si mi-am dat seama... iy place de tine

| blondix_2927 a răspuns:

Pai de fapt nici tu nu stii ce vrei...Gandeste-te ca daca te desparti de el, poate nu o sa te intelegi bine cu celalalt, mai conteaza si pe cine iubesti mai mult, gandeste-te la ce ai de pierdut sau de castigat...cam in situatia asta ma aflu si eu straight face incearca sa gandesti cu inima, nu cu minteawinking

| taifunkiller a răspuns:

Mmm

| taifunkiller a răspuns:

Daca te place nu stiu, dar vb aia nu da cioara din mana pe perumbelul de pe gardwinking

| taifunkiller a răspuns:

Porumbelul* tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.Am spus si mai sus si ma repete nu l-as parasi pe prietenul meu pentru acest x, si ca sa raspund la un comentariu: m-am intalnit cu el ca prieteni, pentru ca mie mi-a lipsit mult si chair vroiam sa mai schimb cateva vorbe cu el.De razbunatthinking nu cred nu stiu ce sa zic, iar faza cu certatul, am fost si eu unu din subiecte pentru ca X imi lua intotdeauna apararea in fata prietenului cand aveam discutii mai aprinse( si eu la fel trebuie sa recunosc), X i-a spus chiar ca tine la minebig grin ( ca intre prieteni) plus faptul ca s-ar culca cu mine, ca sa o spun mai frumos.Deci au avut subiect. Totusi sunt curioasa daca chiar isi mai aminteste seara aceea prima( secreta) si daca da de ce nu recunoaste, ma gandesc ca omul la bautura spune adevraul si atunci a fost prima lui ocazie sa-mi zica pentru ca in rest a fost si prietenul meu cu noi de fiecare data cand ne-am intalnit.va multumesc. O seara buna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu cat ma tenteaza sa-l parasesc, dar oricum nu l-as parasii pentru x, prietenul meu nu stie de intalnirile alea secrete deci nici ce s-a intamplat.Astept sa vad ce imi rezerva timpul...

| anonimat_6608 a răspuns:

Draga mea orice ai simti pentru acest x nu te grabi.Lasa l pe el sa vina, sa insiste, caci vei avea doar de castigat. Daca umbli tu nebuna dupa el, atunci sigur ca el te stie cat de cat si te va tine pana te va duce in pat, sau pana se va plictisi de tine.trebuie sa stii ca o fata ce nu i mai este draga unui baiat devine o pacoste pentru el, daca se tot tine de el, in schimb daca o fata stie sa i dea baiatului atat cat e nevoie pentru a mentine calda relatia, dar sa ramana totusi cuminte, si sa nu i dai totul dintr o data, cred eu v a fi mult mai castigata.BAIATUL CARE TE IUBESTE TE ACCEPTA ASA CUM ESTI, SI ACCEPTA SI CE I CERI. DACA VREA TOTUL REPEDE, REPEDE, MULT TIMP NU L VEI PUTEA TINE LANGA TINE.