| Loredana96 a întrebat:

Buna,sint foarte stresata.
In decembrie ciclul mi-a venit pe 16.Pe 31 spre 1 ianuarie am sarbatorit Anul Nou cu prietena mea cea mai buna,fratele ei, si inca un baiat si o fata. Poate pentru ca nu am consumat alcool pina acum m-am imbatat de la citeva pahare si a doua zi cind m-am trezit nu tineam minte aproape nimic.
Bine, am trecut peste asta.Deja uitasem, pina am ajuns pe 16 ianuarie si am sesizat ca ciclul nu mi-a venit.De obicei nu intirzia mai mult de 2, 3 zile.Dar in ianuarie mi-a venit pe 24, deci a intirziat cu 8 zile.A tinut ca de obicei 5 zile.Adica nu am simtit vreo diferenta.Dar totusi am inceput sa ma gindesc ca poate sint insarcinata, poate cineva si-a batut joc de mine si eu nu tin minte, am 17 ani si dupa idee sint virgina.M-am despartit de prietenul meu anume din cauza ca el vroia sa intretinem relatii sexuale, dar eu am fugit mereu de asta pentru ca nu am vrut stres si batai de cap.Saptaminile trecute simteam o oarecare greata, sau poate deja eu singura imi imaginam de la atita stres.
Oare ce sa fac?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit stiintific ca inceperea menstruatiei la data precisa normala/calculata si desfasurarea sangerarii in mod similar cu cele anterioare in privinta timpului de sangerare, cantitatii de menstra eliminata, culoarea acesteia, mirosul, fluxul zilnic, etc. dovedeste faptul ca se elimina din organism mucoasa existenta in uter, denumita endometru. Endometrul este formatiunea in care se implanteaza ovulul in cazul in care se produce fecundarea. Daca nu are loc fecundarea ovulului nu se produce nici nidatia si astfel endometrul "imbatranit" devenit inutil se elimina din organism si astfel se sfarseste acel ciclu de procreere. Rezulta ca MENSTRUATIA reprezinta inceperea unui NOU ciclu menstrual. Prin MENSTRUATIE se elimina vechiul (se face curatenie cum s-ar zice) ENDOMETRU devenit inutil in organism pentru a se face/lasa loc liber in UTER in vederea reinceperii unui nou ciclu de reproducere.Astfel procesul menstrual reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina, astfel ca neexistand o sarcina nu se produce implantarea, asa numita NIDATIE si din acest motiv se elimina ENDOMETRUL prin MENSTRUATIE. Nu poate exista o sarcina in situatia ta. De asemenea nu exista ca urmele unui viol sa dispara pur si simplu, sa nu ramana nicio urma. Multa sanatate

| Jessica007 a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina sau daca nu crezi in teste fa-ti analizele si afli daca esti insarcinata sau nu. Daca nu esti insarcinata oricum trebuie sa te duci la doctor sa vezi care este problema dereglarii menstruatiei daca nu ti s-a mai intamplat pana acum.Bafta!