| GabrielaBi a întrebat:

Contactul sexual a fost pe 16 ianuarie.Era in ziua in care trebuia sa-mi vina ciclul.
Dupa aia ciclu a intirziat, a venit pe 24. Din februarie am inceput sa am spasme pe tot corpul, in special la burta.Am inceput sa ma puna pe ginduri lucrul asta.Deja imi imaginam ca mi se misca copilul.Am facut un test de sarcina si a iesit negativ.
Am avut greturi, arsuri...nustiu,recunosc ca am fost si foarte stresata ma gindeam numai la asta.Sint minora, la ginecolog nu pot pleca singurica.
Acum ar trebui sa fiu in saptamana 17, si am impresia ca si burta a crescut.Continui sa am spasme la burta. Oare chiar se misca copilul?
Ciclu am avut in toate aceste 4 luni, si a durat 5-6 zile.Dar am auzit ca poti sa fii insarcinata si cu ciclu peste sarcina.
Doamne, nu ma pot linisti.Recunosc,sint naiva.
Dar e posibil sa fie o sarcina?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca sangerarea aparuta CICLIC adica ceva care se repeta periodic se numeste MENSTRUATIE si nu CICLU deoarece CICLUL MENSTRUAL (denumirea corecta) reprezinta o anumita perioada de timp, cea cuprinsa intre 2 menstruatii consecutive. Este determinat stiintific ca in ultimele 8-9 zile ale unui ciclu menstrual sau altfel spus cu cateva zile inainte de urmatoarea menstruatie, FORMAREA unei sarcini este IMPOSIBILA. Inceperea menstruatiei este coordonata hormonal si se produce doar in cazul in care organismul femeii este asigurat de acei hormoni ca in respectivul ciclu menstrual ovulul nu a fost fecundat si in consecinta nu s-a formato sarcina. ORGANISMUL FEMEII se "inseala" extrem de rar si doar in acele cazuri poate sa apara acea asa numita "menstruatie falsa" sau peste sarcina, insa acea sangerare practic nu poate fi confundata cu o menstruatie normala deoarece este complet diferita. Fiindca din ianuarie si pana in prezent au urmat alte 4 MENSTRUATII (nu cicluri) care au avut durata de 5-6 zile si probabil ca si cantitatea de menstra eliminata a fost cea normala, se poate afirma fara teama de a gresi ca existenta unei sarcini in astfel de conditii devine/este IMPOSIBILA. De vina este PARANOIA care iti intuneca ratiunea si logica si din acest motiv esti stresata inutil. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca din ianuarie si pana acum ai avut cicluri menstruale normale, nu poti fi gravida.

| qwertyazerty a răspuns:

Ai copil