| maryamaryamarya10 a întrebat:

Buna! Sora mea are o problemă complicată și nu știu cum să o sfătuiesc mai bine pentru a proceda corect. M-ar ajuta foarte mult un sfat. Are 20 de ani.

Întrebarea este următoarea:
Dacă acceptă o relație de o noapte aceasta își va pierde statutul în societate și va decădea ca om? Va fi mai puțin apreciată și va avea de suferit pe viitor? Îi place extrem de mult de cineva, însă acea persoană i-a spus clar că își dorește doar o aventură, o relație de scurtă durată, însă ea are sentimente mult prea puternice pentru acea persoana și deși nu își dorește să fie doar o aventură, ar fi în stare să accepte pentru că ține enorm de mult la el și la tot ceea ce îl face fericit. Ar fi capabilă să se sacrifice pentru el, să își încalce principiile pentru a-l vedea împlinit. Ea își dorește o relație de lungă durată și nu dorește să fie doar o aventură (nemaiavand astfel de experiențe anterioare) dar ține prea mult la acea persoană. La un moment dat mi-a spus că dacă el este fericit și ea va fi fericită, chiar dacă asta ar însemna să decadă ca femeie. Cum ar trebui să procedeze? Să accepte să se pună pe locul doi? Eu i-am spus că nu este bine deloc cum gândește și nu știu cum să o conving, mai ales că până acum nu a avut relații. În situația aceasta este de mai bine de 2 ani. La început nu a fost deloc de acord însă timpul și numeroasele insistențe au făcut-o să își dorească să o facă deși știe că nu este bine și totodată fiind conștientă că această decizie o va afecta după. M-ar ajuta foarte mult orice sfat! Am nevoie de cât mai multe opinii pentru a o motiva să facă alegerea potrivită.

Mulțumesc tare mult!

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Asta nu e dragoste sa te lasi folisita de cineva care iti soune clar ce vrea doar o aventura.Iti scazi sansele de a a te aorecia cineva ca oersoana daca tu nu te tespecti pe tine insati.Cum se va simti pe urma cand il va vedea de mana cu alta.Am avut o prietena in situatia asta care dupa mult timp a cedat totusi si apoi mi-a povestit ce penibil s-a simtit dupa ce nu l- a mullt timp la intalnit insurat cu o tipa bogata.

| Violleta2022 a răspuns:

La 20 de ani ma asteptam sa aiba si ceva creier in capusorul ala, odata ce ala ii spune clar ca nu vrae decat 1 partida de sex si apoi valea, ce-i greu sa inteleaga ca va fi de "unica folosinta" si apoi aruncata la gumoi?
Trebuie sa fii ori foarte proasta ori disperata, sa accepti asta.
Ar trebuii sa nu accepte asemenea injosire si sa-si caute un alt barbat, care o place si care este dispus sa-i ofere timpul si dragostea lui.
Sa-ti faci debutul in viata sexual cu unul care te trateaza ca pe o femeie usoara, de unica folosinta, este degradant moral si fizic, practic pana si ei ar trebui sa-i fie scarba de acest om dezgustator.

| mihai69 a răspuns:

Problema e că va decădea în proprii ochi, și asta e cel mai grav și aproape imposibil de vindecat.

| Mosotti a răspuns:

Si daca are o aventura ce? E f bine, se simte si ea bine, ce treaba are ea cu altii? In zilele noastre se poarta asta foarte des, deci nu e o problema.
Un om destept se pune el pe primul loc, nu pe altii, si un om destept nu se lasa afectat de parerile altora adica parerile unor prosti, ca niste destepti nu ar rade de ea ca s-a f de placere cu un barbat.

Doar sa se protejeze sa nu ramana gravida si apoi sa vine cu idiotenia "s-a intamplat, aia e".

Deci daca e desteapta, va avea aventura si se va simti bine si atat.

| cristimihailov a răspuns:

Ma tem ca sunt problemele tale care le proiectezi ei...

| Emma30555 a răspuns:

Nu va decădea, nu contează lumea ce spune, lumea nici nu va ști și nici nu va interesa pe nimeni, doar ca ea va suferi, asta e problema, își va face iluzii, poate își va face complexe de inferioritate, pribabil va regreta, dacă nu ar suferi și ar fi detașata ar putea sa facă ce vrea, nu ar fi o problema, dar nu va fi asa fiindcă e îndrăgostită

| CostinAlamariu a răspuns:

Salut. Explica-i ca ea este de fapt o victima in situatia asta si este manipulata de un agresor care o considera o jucarie sexuala si nu un om. Explica-i ca tipul respectiv nu face decat sa-si bata joc de ea si s-o umileasca si explica-i ca pe viitor va avea un soț care ține la ea și soțul ei nu ar vrea ca ea sa fie umilită de acest c*acat de om infect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spoiler: sora-ta o sa cedeze, o sa se culce cu prostul ala de 2 lei, el o sa o lase balta dupa ce isi face poftele cu ea, iar ea o sa sufere si mai tare dupa acel prost.

Ia masuri si nu lasa ce am zis eu sa devina realitate!

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat de partea in care ea rămâne gravidăhee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Mai bine sa experimenteze la 20 de ani decat la 30 sau 40 cand are familie. Desigur ai putea spune sa nu experimenteze deloc - dar asta e tare misogin pentru ca si fetele vor la un moment dat, reprimand dorinta izbucneste mai tarziu ce e de 10 ori mai grav.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce e prost? Ca se va simti si ea bine, nu doar el.

| AndreeaWTS a răspuns:

Ceea ce trebuie să înțeleagă e că nu are nici o perspectivă.
I s-a spus și confirmat faptul că dacă dacă se va culca cu el, nu va urma nimic după aceea.
Să nu trăiască cu iluzia că o noapte de sex va schimba ceva pentru el.
Pentru ea, va schimba.
Deja îl iubește. Probabil îl va iubi și mai mult după ce se va culca cu el. Dar el va deveni și mai indiferent și nu-i va mai păsa de ea, după ce a rezolvat "problema". Iar ea va ajunge la psiholog.
Deci, probabil ar trebui să o trimiți direct la psiholog.
E mai ușor să previi decât să vindeci.

| rapandula a răspuns:

Clar va decadea. Credeam ca e vorba doar de o aventura normala intr-un club ceea ce nu e de condamnat neaparat daca incearca din curiozitate. Dar daca ii place de cineva si acea persoana nu are aceleasi gânduri vrând doar o simpla aventura care sa se rezume doar la sex, clar prietena ta pica cea fraiera care e usor de manipulat si prostit. Daca pe viitor isi gaseste un iubit care sa o iubeasca si sa vrea ceva serios si o intreaba de trecut, ce parere crezi ca si-ar face cand va auzi ca ea a mai avut o aventura in care il iubea pe unul doar ca acela i-a spus ca poate doar o aventura in care faceau doar amor, iar ea a acceptat doar sa fie langa el? Nu da bine deloc, iti spun. Sa am o iubita si sa-mi spuna ca i-a placut de unul dar ala a vrut doar sex si ea a acceptat pentru ca era indragostită si au facut la sex pana s-a saturat ala, pai din start i-as da reject.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru rapandula):

Dar de ce viitorul partener trebuie sa-mi cunoasca mie relatiile intime anterioare? Da, am mai avut relatii si punct. Atat trebuie sa stie viitorul partener.
Ce gandire scursa din rmanul Ion a lui Liviu Rebreanu.

| rapandula a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Si atunci tu de ce nu te insori cu ultimele curvé de pe centura, ca doar trecutul nu conteaza, right? Conteaza si trecutul, poate nu in detaliu dar trebuie sa stii ce experienta de viata are partenerul tau. Presupun ca ti-ai lua in familie si o criminala, ca na, trecutul ce te intereseaza pe tine. Aici nu e vorba sa-ti spuna data si ora fiecarei partide, ci sa spuna ca la un moment dat a stat cu unul care a folosit-o, era constienta ca e folosita si a acceptat sa isi bata joc ala de corpul ei doar pentru ca ea il placea si voia sa fie aproape de el.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru rapandula):

Acel barbat care ajunge sa isi cunoasca partenera doar dupa casatorie este un neica-nimeni.
Ca informatie, iti spun ca sunt casatorit si am si copii. Cinci ani de zile am fost prieteni si iubiti inainte de a ne casatori, asa ca am avut timp sa ne cunoastem. Asa se alege partenerul de viata, nu luandu-ti si casatorindu-te cu un necunoscut sau cvasicunoscut.
Tu vorbesti din ce auzi, sau iti inchipui. Eu vorbesc din experienta vietii.
Cu toate acestea nu sunt impotriva sexului inaintea casatoriei, chiar si cu alti parteneri. S-a constatat prin cercetari, ca cele mai multe persoane care isi inseala partenerul in casatorie sunt acelea care nu au avut alt partener inainte de casatorie, iar acum isi doresc sa incerce si cum este cu altii.
O mentalitate medievala la destui baieti: ar vrea sa aiba cat mai multe aventuri inainte de casatorie, dar viitoarea partenera nu. Daca se poate sa fie virgina? Dar nu se intreaba cum vor avea aventuri intime cu fete, daca ei le vor virgine?

| ania a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Majoritatea persoanelor care nu fac sex inainte nu isi inseala partenerul de casatorie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ania):

Stii mai bine decat cei care au cercetat cazul? Sau ti-a spus Dumnezeu?

| Rux04 a răspuns:

Bună. O sfătuiesc să nu se culce cu acel imbecil chiar dacă ține la el. După acea noapte o va părăsi și ea va suferi.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Doamne ferește, adică sa lasă un handralău sa își bată și mai tare joc de sufletul ei? categoric nu, e un fustangiu, o folosește exact ca pe un șervețel, se șterge pe ea si aia e.

| codrescuancaanca a răspuns:

Draga mea, transmite-i te rog surorii tale următorul mesaj:

Ai un suflet foarte nobil pentru că ai acceptat să te pui pe locul doi și să te sacrifici pentru a-ți satisface persoana la care ții. Ești de apreciat pentru asta. Rar găsești persoane atât de loiale care chiar trăiesc acest sentiment cu adevărat. Se vede cât de mult ții la această persoană și oricine și-ar dori să fie iubit de către tine la o asemenea intensitate. Totodată, ești de apreciat pentru că ai rezistat atâta timp, că ai avut puterea de a-ți susține convingerile, alte persoane dacă ar fi fost în locul tău probabil nici nu ar mai fi gândit rațional. Ești un suflet bun care merită să fie iubit la fel de mult.
Din păcate, aceasta nu merită ceea ce îi oferi tu și nu vei face nimic altceva decât să îți sacrifici adevărata fericire pe care i-o poți oferi unei persoane care îți poate oferi același lucru. Știu că este foarte greu să uiți, poate și imposibil. Există chiar posibilitatea să nu poți uita de tot și să mai ai momente în care să îți amintești. Cel mai important este să nu accepți ca sufletul tău să rămână dezamăgit, să ai puterea de a simți din nou aceleași sentimente fără rețineri pentru o altă persoană care chiar merită, fără să te temi că nu vei primi același tratament. Să nu lași această experiență să te transforme într-o persoană rea și să nu te schimbi din cauza asta deoarece nu a fost și nu este vina ta. Tu ai oferit tot ce ai avut mai bun din tine. Dacă cealalta persoană nu îți poate oferi același lucru iar tu accepți să îi faci pe plac doar din iubire tu nu vei câștiga nimic. Nu trebuie să te schimbi și să accepți lucruri care îți fac rău doar pentru ca îți place de acea persoană. Și de asemenea, nu trebuie să te gândești să te razbuni pe alte persoane din jurul tău pentru această experiență. Crede-ma, fiecare va plăti la un moment dat pentru ceea ce face iar eu îți spun sigur că va plăti pentru că a pierdut un înger ca tine. Va regreta mai tarziu când își va da seama că va rămâne singur. Îți doresc multă putere de a trece peste acest moment din viața ta. Să nu regreți nimic deoarece tu ti-ai făcut datoria și meriti să fii apreciată mult mai mult pentru ceea ce ești. Eventual te poți gândi că nici nu l-ai cunoscut deoarece între voi nu a fost nimic. Deci poți spune ușor că nu a însemnat nimic în viața ta și că e un nimeni pentru tine. Îți doresc să ai sufletul împăcat și să fii iubită mai mult decât ai fost dispusă să oferi! O meriți din plin și sunt convinsă că vei fi răsplatita pe măsură pentru cum ai iubit și pentru cate ai îndurat. Ai grijă de tine și de sufletul tău de înger!