| niki_8739 a întrebat:

sper sa nu va plictisesc cu povestea mea.Am 18 ani si am fost intr'o relatie timp de 2 ani, care ma rog s-a terminat. Am suferit enorm, dar vestea cea buna e ca ma simt ok.Am si eu o problema.Il plac pe un baiat, dar ne vedem destul de rar si doar in vacanta de obicei intr'o companie comuna.Eu nu il cunosc ff bine si totusi mi'ar placea sa iesim.Invatam in licee diferite, in net intra ff rar si nu mai mult de 3 min. El e dragut, glumeet si ff destept.Chiar m'a ajutat de 3 ori in timpul semestrului.Primele 2 ori eram intr'o relatie, ultima data eram deja singurica(dar atunci nu cred ca stia asta )si cu toate ca eram distrusa ca m-am despartit recent m-am simtit fffffff bine cu el. Nu vreau sa'l sun asa din pod ( ca nu l'am vazut vreo luna )si sa'l chem in oras, fiindca e un baiat mai special si invitatia mea ar trebui sa fie si ea mai originala. p. s si nu as vrea sa creada ca cu ajutorul lui vreau sa'l uit pe fostul, ca nu e adevarat, eu tin intr-adevar la el. Am auzit din niste surse ca ma considera draguta.Deci aveti vreo idee ceva? Va rooooog

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

- Alo, X?
- Da?
- Salut, sunt nici. Care-i viaţa?
- Ete am ceva treabă, lucrez la o chestie. Ce s-a-ntâmplat?
- Păi, ce să se-ntâmple, uite ce frumos e-afară. Ai avea timp azi sau zilele astea să mergem să bem un suc/bere/vodka/vin fiert? (băutura depinde de zona ţării în care te afli laughing )
- Hmm... de ce tocmai eu? Plus că-s destul de ocupat.
- Ei şi tu... de ce tocmai tu? De ce nu tu? Ultima oară când m-ai ajutat cu chestia aia m-am simţit tare bine în preajma ta şi mi-ar plăcea să ne vedem să mai stăm la palavre, mai punem ţara la cale. Şi-n plus, îţi trebuie şi ţie o pauză. Îţi mai relaxezi creierii happy.

Cred că-i destul de evident care-s răspunsruile lui şi care ale tale.
Succes!

12 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Bun! Ca te considera draguta e un inceput. Nu conteaza cat de originala e invitatia, daca te place va accepta orice invitatie. Spune-i ca vrei sa iesi cu si chestii de-astea. Adica...in vacanta asta o sa va vedeti nu?hee hee

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Dacă ai numărul lui, sună-l/Şi întâlniţi-vă în oraş/Spune-i că vrei să ieşi în oraş şi doreşti să îţi doreşti să mai vorbeşti cu el, dacă se află şi el în oraş/Dacă acceptă, ia-l uşurel/Dacă vrei să pari deosebită în faţa lui, tratează lucrurile cu maximă seriozitate şi calm/Nu-i spune deja de la prima voastră întâlnire că îl placi/Fii prietena lui cea mai bună/Arată-i care sunt calităţile şi capacităţile ce le deţii/Şi în timp te va aprecia/Apoi, restul vine de la sine.../Succes!

| Ririru a răspuns:

Poti sa-i dai un mesaj cu "hei, ce mai faci?", si intreaba-l cand mai vine pe acolo. Nu-ti fie frica, nu ai de ce. Nu cred ca va banui ceva. happy

| Ирина19 a răspuns:

Scriei sms :'Buna, ce mai faci? Cum o duci? etc.' Peste ceva timp pur si simplu invita-l la un suc, zii ca ai vrea sa iesi in oras un pic sa mai comunici, la aer.Fii naturala, nu-i arata indata cati place de el, pur si simplu comportate ca o simpla prietena, si dupa-deja ai sa vezi ce va fi.Bafta :*

| Carmen a răspuns:

Sub nicio forma sa nu pari disperata sau sa-i spui din start ca il placi.Incearca sa flirtezi cu el, sa te imprietenesti cu el; il intrebi ce mai face printr-un sms sau il suni.Si cam cand va veti mai putea inatalni.Baietii apreciaza initiativa fetelor. Apoi il lasi pe el sa te mai contacteze.Bafta!

| Leocerba a răspuns:

Nu vreau sa-ti para ca vand solutii, stiu insa din experienta ca asertivitatea poate fi esentiala in construirea si pastrarea unei relatii.Asta inseamna a fi ferm fara a leza pe cei din jur, a avansa fara a forta.Deci,nu ezita!
Daca el e un baiat deosebit, mai special, ce-ar fi sa-i propui o invitatie la un curs de dans? In prima faza poate-ti suna demodat, penal, dar imagineaza-ti ce interesant poate fi sa faci lucruri noi, la care nici tu nu te-ai gandit. In felul asta va veti vedea constant, veti avansa intr-o apropiere fizica si va veti oferi clipe neuitate, legate prin muzica.
Stii replica "Some people live a lifetime in a minute" Ce zici :
http://www.youtube.com/watch?v=e15e4AYxOoA&feature=player_embedded

| Leocerba a răspuns:

Niki, poate timpul nu va permite dar asertivitatea e musai sa ti-o insusesti.Vei avea nevoie de ea mereu in viata happy

| bengal a răspuns:

Iti recomand sa fii directa, fara ocolisuri. Spune-i ca il placi si gata.

| niki_8739 explică:

Bengal: nu e o idee rea.eu nu sunt timida dar nici nu cred ca atit de curajoasa... Cяisu :da daca am norocul ( caci de obicei ne vedem intamplator ) sau asi putea organiza o intalnire cu prietenii comuni ( acum nu pot ca fiecare are treburi ) dar pin in vacanta mai este o luna sad l'asi suna, dar nu credeti ca ar suna banal? (nu l'am vazut demult si hai sa ieshim sad )

| niki_8739 explică:

Rinocebra esti foarte ingenioasa. dar e prea ocupat, mult prea ocupat pentru dansuri, deci sunt nevoita sa refuz ideea ta sadmersi tuturor de idei si sustineri :*

| alexion2000 a răspuns:

Pai inprietenestete cu el apoi veti fi apropriati dupa vorbiti pe net despre oameni si din astea cum s-ar zice barfe si dupa ii trimiti o scrisoare dupa ce deveniti prieteni apropriati si depinde daca este frumoasa sau nu dar el sigur va zice da

| adina_7498 a răspuns:

Buna! odata ce sta de vb cu u si asa e un semn bun incearca sa ii explici ceea ce simti si asa incearca sa fi directa pentru ca va intelege si asa poate se va forma un cuplu frumos iti urez bafta! pupiki