| kresycenzia a întrebat:

Bună seara. In luna octombrie am fost nevoita sa iau pastila de a doua zi (escapelle) pentru ca s-a intamplat un accident. Am avut o sângerare la 4 zile diferenta, iar ciclul mi-a întârziat foarte mult, mai mult de o luna. De atunci am avut un ciclu ciudat, a curs mai ceva mai puțin și a fost ușor mai deschis la culoare, dar am avut aceleași dureri ca de obicei. Am făcut doua teste de sarcina înainte de a îmi veni ciclul și încă unul după, iar toate au avut rezultate negative. Înainte de ciclu cu vreo 10 zile mi se umfla sânii și am pofta de mancare foarte mare. Luna aceasta nu mi-a venit ciclul, am întârziere câteva zile, dar am sânii umflați și mănânc mult de mai bine de 10 zile. E efect secundar de la pastila din octombrie? Sau ce se întâmplă?

5 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Pastila de a doua zi, este recomandat sa nu se foloseasca de mai mult de doua ori in 12 luni. De obicei creaza dereglari. Nu cred ca ai sansa se fii gravida, dar un drum la ginecolog te.ar scuti de mult stres si probleme. Dereglarile mai apar si din cauza chistirilor ovariene. Deci nu mai sta pe gânduri si fa un control.

| iar99Teo a răspuns:

Pastila de dupa cum este numita, genereaza dereglari în organism si are o gramada de efecte adverse. Aceasta pastila are efectul a 30 de anticonceptionale luate simultan, practic o doza soc pentru organism. De asta nici nu se se recomanda sa fie folosita in mod regulat.
In mod normal in 2-3 luni se regleaza ciclul si totul revine la normal. Depinde de la organism la organism. Pentru linistea si sanatatea ta iti recomand totusi sa mergi la un control la ginecolog in cazul in care problemele persista.
Multa sanatate!

| kresycenzia explică (pentru iar99Teo):

Se poate ca totuși sa fiu gravida? Parcă sunt prea multe dereglări ca sa fie ceva normal.

| iar99Teo a răspuns (pentru kresycenzia):

Incerc sa te linistesc si sa-ti spun ca aceste dereglari sunt normale. Doza soc de progesteron care o include "pastila de dupa" poate avea o gramada de efecte adverse. Citeste cu atentie prospectul pastilei si o sa te lamuresti. Nu exclud insa posibilitatea unei sarcini! Testul de sarcina este relevant dupa minim 2 saptamani. Daca ciclul iti vine totusi in urmatoarele zile, probabilitatea sa fi ramas este totusi mica. Nu este de neglijat starea, trebuie urmarita cu atentie iar daca lucrurile se agraveaza mergi si consulta un medic. Multa sanatate!

| Ether a răspuns:

Reactiile pe care le-ai avut dupa acea pastila se incadreaza in reactiile adverse ale acesteia. Cat despre dereglarile ciclului menstrual, acestea pot sa fie cauzate de acel medicament, pot sa fie doar o coincidenta. Cel mai bine e sa te adresezi unui ginecolog pentru ca aici fiecare isi va da cu parerea si nu vei castiga nimic. Chiar daca cineva iti spune ca e normal si a mai patit si ea, asta nu inseamna ca si la tine e acelasi lucru. Ai grija de sanatatea ta.winking