| Andruta99 a întrebat:

Buna! Subiectul pe care urmeaza sa il deschid este putin mai delicat, rog administratorii sa imi aprobe postarea, daca se poate. Multumesc!
Povestea mea si a sotului incepe cu ceva ani in spate, eu 25, el 26 de ani. Inca de cand ne-am cunoscut prezenta probleme legate de viata sexuala, nu putea ejacula decat prin stimulare manuala, sa o numesc asa.
Pe langa asta, relatia noastra de cuplu arata minunat, se comporta exemplar, e iubitor, atent, ma iubeste.
In adolescenta lui a fost (zic eu) dependent de masturbare si de continut pornografic (multi barbati/ adolescenti incearca sa priveasca materialele acestea dar cred ca nu in exces), era timorat, rusinos, nu prea putea sa se apropie de o fata\femeie. Pe mine ma frustra la maxim toate aceste lucruri si am inceput sa discutam serios.
Am vb cu un medic, i-a dat niste pastile, vitamine, nu stiu ce erau exact, o perioda de cateva saptamani a fost ok. I-am multumit lui Dumnezeu. acum lucrurile au devenit intr-un format mai grav, isi pierde si erectia (este destul de slaba oricum), nici macar prin stimulare manuala nu o mai obtine. El imi spune ca face tot posibilul sa schimbe, mergem peste tot, am vb si cu terapeuti, cu medici, insa ma depaseste, indiferent ca l-as iubi, ma face sa ma simt umilita in psihicul meu, cand stiu ca si in timpul actului nostru sexual, el se gandeste tot la masturbare. Nu mi-a confirmat niciodata asta, odar simt.
Pe langa toata polologhia enumerata mai sus, mai sunt si probleme legate de fertilitate, de calitatea spermei, se pune in tema o fertilizare in vitro. Toate m-au depasit.

Intr-un moment in care am izbucnit, cu toate ca il iubesc enorm, i-am spus ca daca nu isi va corecta comportamentul, voi divorta. Cu toate ca exista iubirea, sunt nesatisfacuta, nervoasa tot timpul, nu simte nevoia sa facem dragoste decat 1 data, maxim de 2 ori pe saptamana, ma plafonez ca femeie, ca om. Am devenit traumatizata de ideea de a face sex, pentru ca ultimele dati si-a pierdut erectia si a trebuit sa oprim tot, sa ne imbracam si sa facem dus. Groaznic psihologic.

Nu stiu daca a trecut cineva prin asa ceva, nu as crede. Dar eu nu mai pot. Va rog, ajutati-ma sa imi salvez casnicia.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Pare un cerc vicios psihologic...

El poate sa aiba orgasm doar prin masturbare, tu incepi sa te simti insuficienta pentru el, el percepe frustrarea ta si datile urmatoare simte presiunea de a face totul mai bine, nu reuseste, tu te frustrezi si mai tare. Urmatoarele dati, el fiind stresat de gandul ca trebuie neaparat sa faca totul perfect, isi pierde erectia, tu te frustrezi si mai tare si totul devine si mai stresant.
Desigur, toate astea, pe parcursul unor ani (banuiesc) au acumulat mult prea multe traume de ambele parti.

La voi, sexul nu este o placere, ci pare o activitate care trebuie bifata, mai ales pentru ca tii neaparat sa mentionezi de cate ori faceti pe saptaman, dar pentru a o bifa cum se cuvine, exista o presiune enorma pe sotul tau si fix din acest motiv, performantele lui devin din ce in ce mai slabe, iar dorinta scade. Daca tu te simti traumatizata si umilita la nivel psihologic, el se simte trumatizat si umilit, probabil inzecit...Pari o femeie isteata, deci cred ca intelegi mecanismul psihologic pe care incerc sa il explic aici.

Pasul 1: comunicare.Dar nu ma refer la a scoate cuvinte pe gura, ci la a vorbi deschis si intr-un mod cat mai pozitiv despre cum se simte fiecare. Fara reprosuri, fara a da vina unul pe celalalt...

Pasul 2: consultati un medic androlog.

Pasul 3: apelati la un sexolog.

Pasul 4: incercati psihoterapia de cuplu, pentru a va ajuta in a comunica mai bine.

Daca aveti iubirea si rabdarea necesare, sunt convinsa ca veti reusi ceva.Dar incearca sa iesi din aceasta spirala in care te afli acum, deoarece aceasta atitudine nu face decat sa adanceasca problema.Luati o pauza de la sex, sau de la gandul de a face sex.Cel putin pana consultati specialistii mai sus mentionati.Tu nu esti iritata pentru ca nu faci sex, ci esti nervoasa din cauza frustrarilor acumulate.Va puteti concentra pe alte aspecte care sa imbunatateasca situatia, cel putin pana cand amandoi veti merge la androlog.

15 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Treaba poate sa fie și psihica și fizica, dar asta doar medici au de unde ști.E frustrant sa mergi de la medic la medic, dar normal cam asa ar fi trebuit sa facă el, nu sa insiști tu.

Bun, acum sa nu mai acuzam pe nimeni de nimic și sa încercăm sa rezolvam problema.
Știu o situație asemănătoare dar ce nu a tinut chiar asa mult.Tot asa era genul de om retras,rușinos,ce nu a avut experiente sexuale ci mai mult masturbare,iar când a început sa aibă contact cu femeia corpul și creierul lui sa inhibat și nu putea ajunge la final,sau nu își putea menține erecției.Dar cu timpul,cu răbdare din partă ei,cu pauza de masturbare din partea lui și cu încercări periodice au depășit momentul.
Chiar dacă e frustrant pentru tine,poți sa încerci sa îl lași timp îndelungat de pauza în care sa nu faceți nimic (și sa speri ca nu se masturbeaza),iar după sa reiei sexul cu ceva diferit și mai intens. Poate sa mai de-a ceva rezultate sau poate nu,dar aici trebuie răbdare și timp plus el sa înțeleagă când are o problema, dar în asa fel încât sa nu se streseze ca poate și asta îl afectează.Sa nu poți sa dai randament în pat e frustrant pentru un bărbat și mai ales dacă i se și spune.

Îți înțeleg nervi și frustrarea și adevărul e ca trebuie sa analizezi bine situația în care ești, mai ales ca vrei o fertilizare în vitro.E ok sa vezi ce vrei, daca mai vrei, dacă se mai poate și după sa iei o decizie asa importanta precum un copil.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă îl iubești mai mult decât te deranjează partea sexuală, rămâi cu el.
Dacă te deranjează partea sexuală mai mult decât îl iubești, divorțezi.
Dacă nu te poți hotărî, găsești o metodă să te rezolvi altfel (eventual un amant)
Chiar dacă sună cinic, nu ai prea multe opțiuni. Disfuncțiile erectile, nu sunt chestii care să se rezolve prea simplu.

| 120bulevard a răspuns:

Masturbarea in exces are repercursiuni, activeaza aceeasi receptori neuronali precum heroina, de aceea este asa de adictivia, mai ales ca este foarte accesibila, probabil o face fara stiinta ta, va trebui sa renunte la ea o data si pentru totdeauna, asta se numeste fenomenul "death grip", atunci cand penisul devine desensibilizat la contact sexual, insa, se trateaza foarte usor, cateva saptamani de abstinenta, dar atentie, fara masturbare.

| Andruta99 explică (pentru 120bulevard):

A stat fara masturbare, cateva saptamani, a luat si tratament. Apoi, are erectie la contactul sexual ( ma rog, in timpul preludiului), apoi pe parcursul contactului o pierde definitiv si nu mai revine nici macar prin masturbare.

| Aditu94 a răspuns:

Buna, problema lui pleaca de la psihic, se streseaza prea tare pe fondul acestui lucru,anume sa nu te dezamageasca in pat. Ar trebui sa se relaxeze, am avut si eu o problema de acest gen cu erectia si rezolvarea a fost in a ma relaxa, a nu ma gandi in alta parte decat la lucruri frumoase legate de acel moment intim, de a-mi face filme cu i-as face acelei fete/femei, prin a o mangaia, a ma juca cu parti ale corpului ei sa os tipulez, faptul ca ea ma mangaia, ma atingea si era conectata cu mine ma excita teribil. O alta situatie cu care se mai confrunta barbatii este erectia si durata de a se mentine cu catargul ridicat. E normal ca prima data sa iti dai drumul imediat ori dupa nici 2 minute,deoarece esti excitat,esti provocat si stimulat, nu esti robot sa nu simti,dar probabil daca ar consuma putin alcool,nu si-ar mai da drumul atatat de usor si de repede si nu ar mai muri,secretul este sa foloseasca miscari lente la penetrare cu mici pauze cand o introduce.iar dupa putin timp dupa ce isi da drumul,sa nu dispere, e ceva perfect normal. Faci o pauza i care stai cu femeia linistit, vorbiti, va stimulati mangaieri, sarutari si alte cele ce va mai place sa va oferiti si o sa observi ca o sa isi revina si va continua, important este sa urineze dupa prima ejaculare ca sa isi reintre in forta si apoi ai sa vezi ca o sa il tina mai mult timp pana isi va da drumul din nou..isi da si a doua oara si apoi nu o sa mai aibe ce sa ejaculeze,iar actul sexual va fi mai lung. Iar ce tine de masturbare,nu este nimic ingrijorator,e ok sa te masturbezi, este o metoda de a-ti cunoaste corpul si a te decoperii ce iti place si ce nu,nimic gresit. Orice invat are si dezvat. Spui ca el isi da drumul doar daca se masturbeaza, pai ai putea sa lucrezi cu el la acest capitol, sa eu freci tu,sa il provoci,sa il stimulezi in asa fel sa ai orgasm, probabil nu ai orgasm, nu mimezi incat sa il provoace si de asta apare si decesul "mortului" Psilogii sunt pierdere de timp si de bani, cum discuti cu mine, cu noi aici, asa discuti si cu ei..doar ca aici nu iti percepem taxa, ce ei da.

| Paturica9 a răspuns:

Buna! Am creat contul special ca sa iti raspund. Am ajuns aiurea pe pagina asta dar e foarte interesanta si utila. Da, si eu am aceeasi problema cu "al meu", si stiu cum te simti … Doar ca noi nu am incercat sa facem nimic in privinta asta. Pentru ca de cate ori ii spuneam ca as vrea sa o facem mai des se enerva si imi spunea ca sunt "nimfomana", si asa pornea cearta, pentru ca nu poti numi asa o femeie cu care te culci 3 minute la doua saptamani, deci voi aveti rapoarte s******e mai des. E normal sa te simti asa, plafonata, folosita doar pentru menaj … Pe langa asta al meu inainte era taur comunal ca sa zic asa, noi suntem impreuna de cand eram copii si stiu ce poama era. Da, are aceeasi problema cu filmele p***i, si asta afecteaza viata s******a. Te-ai gandit vreodata ca poate si-o "freaca" crezand ca o sa il tina mai mult cand o faceti dar nici nu i se mai scoala? Sau poate este prea stresat, sau poate nu il mai atragi, are pe altcineva, il atrag alt fel de femei, are alte fantezii? Poate ii place ceva ce nu poate face cu tine. Incearca sa afli ce fel de femei il atrag, vezi ce aprecieaza pe Tik Tok sau la ce se uita daca ai acces la telefonul. Sa ne povestesti cum decurge relatia voastra in afara patului

| Andruta99 explică (pentru Paturica9):

Buna, draga mea. Iti multumesc ca ai impartasit cu mine lucrurile astea. Putem discuta mai multe in privat?
Imbratisari!

| Paturica9 a răspuns (pentru Andruta99):

Da. Cum? Nu imi permite contul …

| Paturica9 a răspuns (pentru Andruta99):

Scrie-mi pe Facebook Velvet Hair

| Andruta99 explică (pentru Paturica9):

Ce poza ai? Cu o tipa intr o camasa roz?

| Andruta99 explică (pentru Andruta99):

Lasa mi un pont, sa stiu cum te gasesc

| Paturica9 a răspuns (pentru Andruta99):

Da

| Andruta99 explică (pentru Paturica9):

Pisi, cauta ma tu, Diana Ioana Vlad.

| Andruta99 explică (pentru Paturica9):

Cred ca ti am dat cerere, imi poti scrie, daca esti tulaughing

| Ciprian9078 a răspuns:

Săracă. Mi e și mila de tine cu probleme de genul asta la 25 de ani laughing. Da I câte un pahar de vin rosu înainte, eu o țin câte o ora în sus