| 3ntzz a întrebat:

Buna!
suna ciudat, am 12 ani, fac 13 in octombrie. si nu ma avut primul sarut si nici prietena pana acum(sunt baiat)
nu este ceva penibil nu?
dar intrebarea mea principala : cum trebuie sa saruti ce trebuie sa faci cu buzele, cu limba ...habar n-am...
si daca se poate, raspunsuri detaliate.
si nu raspunsuri de genul : "mama ce papagal" sau "uita-te pe net" si chestii din astea.

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Nu-i nimic penibil, nu-i nimic rusinos.
Nimeni nu s-a nascut invatat, cat traim tot asimilam, dar tot prosti murim.
Te apropi de fata, deschizi putin gurita si introduci usor limbuta, miscari lente, o prinzi usor de buze etc...
M-am apucat sa descriu, dar am uitat ca asa ceva nu se descrie, ci se simte.
Te implici trup si suflet, te lasi purat de val. Aici nu poti veni cu lectii invatate de acasa.

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Nu eşti nici pe departe penibil, eşti chiar foarte normal.
2. Nu eşti nici papagal că doar nu repeţi ce zic ăia din jurul tău şi nici penaj colorat bănuiesc n-ai, nu?
3. Bagi limba-n gură şi restul' las' că merge de la sine. Nu e chiar aşa de greu.
Dacă sărutul e greoi atunci înseamnă că momentul a fost prost ales şi că ţi se rupe total de aia pe care vrei să o săruţi şi vrei s-o faci doar aşa... ca să fie.
Mai bine nu te grăbi.
Eu la 12 ani nu aveam nici cea mai mică ridicătură de sprânceană la ideea de fete.
E timp pentru toate!
Salut!

| Flav a răspuns:

Stai amice, linistit, eu de varsta ta ma jucam cu ''mandria'' in nisip. Vezi, se poate si mai rau.laughing
Damn it, ma depaseste complet generatia care urmeaza.

| TąNyą a răspuns:

laughing Da' nu eşti papagal doar e un început pentru toate.
1. Nu e penibil
2. Să nu-ţi fie ruşine tongue
Deci :

Sărutu simplu doar atingere de buze e ca şi cum ai pupa pe obraz la fel faci cu buzele.
Sărutul franţuzesc e cum ai linge îngheţata cu pauze mici.
Sărutul normal dar mai pasional e fără limbă.
Oricum totu' va veni de la sine când vei fi în faţa faptului împlinit şi o să ţi minte toată viaţa primul sărut.

Nu-ţi face griji n-ai de ce să-ţi fie teamă n-o să te bată
Nimeni nu s-a născut învăţat, dar e o fază noi ştim să sărutăm, dar nu ştim încă că ştim tongue vei vedea că ce spun e adevărat.

Sper că te-am ajutat.
FantaSZy.

| Anemona a răspuns:

Uff ...pai e cam greu...nu stiu daca se poate explica.pe moment vei stii cu siguranta ce sa faci.asa este prima oara.si eu am avut aceleasi temeri dar sa stii ca e extrem de usor si de frumos.cu atat mai bine daca nici unul nu este experimentat nu ai cum sa gresesti. pur si simplu incepeti de la un pupic prelungit si dupa vine de la sinelaughing oricum mult succes:*

| cristina a răspuns:

O sa fie simplu

| dedesh a răspuns:

Nu suna ciudat.mai bine mai tarziu decat niciodatahappy
legat de sarut, nu-s prea multe sfaturi.totul vine de la sine.iti apropii gura intre deschisa de cea a partenerei si restul vine de la sinehappye ca si cum incerci sa-i "cercetezi" gurabig grin si ea tiehappy

nu-ti fie teama.va fi frumos:*
bafta!

dai fundita?happy

| J0hn a răspuns:

Prietene cand ai connectat gura la gura si limba la limba totul merge de la sine. nu te gandi cu frica ca nu vei reusi. iti recomand o fata mai mare cu un an. doi sa te invete.hee hee asa am facut eu. pnm ai grija si nu pune suflet intr-o rel.

| resp3ct a răspuns:

Nu e tarziu deloc si nici penibil.
Bucurate de moment!, nu se uita niciodata.

| shakira a răspuns:

Pai va puteti apropia din ke in ke mai mult si apoi va atingeti buzele unuia altuia si apoi gaceti ce va dicteaza "instinctul" adica totul vine de la sine ai sa vezi ca o sa stii kje sa faci cand o sa fiti pusi in fata faptului implinit si eu am fost ca tine...totzi am fost ca tine nici noi n-am stiutasa ca sukkes si app nu esti deloc penibil e logik sa intrebi asa ceva esti kurios ai emotii si de aia intrebi ca sa te informezi dar sa stii ca sarutul nu-i o lektie se invata pe loc si e bine ca nici unu din voi nu a avut parte de primul sarut, o sa fie foarte frumos...thumbs up

| darkeyes a răspuns:

Sunt mai multe metode prin care poti sa saruti o fata.

1. Ii iei capul in maini si te apropi usor de buzele ei si pur si simplu ii tragi o "ventuza:> " asa: http://www.tabu.ro/out/read/articles/s__ruta__i_v___bine_3469cb2.jpg

2. O iei de mijloc si o strangi in brate si iti inclini capul intr-o parte si o saruti, asa: http://www.presaonline.com/upload/tidings/large/sarut_1.jpg

Cu limba este foarte simplu. Dupa ce v-ati sarutat deja de cateva ori, normal, o sa incpi tot printr-un simplu sarut, o simpla atingere a buzelor, apoi deschizi gura un pic si ii bagi limba, simplu si o invarti dupa a ei :)

| christina_7410 a răspuns:

Intr-o ceasca pune o biluta de sticla sau ceva de genul si joaca-te ca limba... sa incerci sa tii biluta sus miscand limba continu big grin

| marius297 a răspuns:

De unde stiai ce vreau sa zic("mama ce papagal")

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maaaaaaaammmaaaaa la 12 ani maaaaaaaa?

| nOnameFound a răspuns:

Nu e ceva greu.nimeni nu se naste invatat...probabil prima oara or sa apara emotiile... dar daca incercati o sa invatati singuri.nu trebuie sa stiti nimic. daca vine din dragoste o sa stiti tothappy succes

| nOnameFound a răspuns:

Cum generatiile de tineri au nevoie sa vada cum se saruta sau ce inseamna un sarut frantuzesc "French Kiss", m-am gandit sa caut ceva materiale didactice pentru invatacei happy

French Kiss presupune atingerea limbii partenerului cu limba, dar si introducerea limbii in gura partenerului. Este un gest romantic sau erotic, dar plin de pasiune.

Sarutul simplu cu buzele indica o relatie nonerotica (de cele mai multe ori), insa French kiss indica si o relatie sexuala sau romantica. Sarutul frantuzesc este excitant pentru parteneri si sporeste tensiunea sexuala dinaintea partidei amoroase.

Sarutul cu limba stimuleaza si buzele, limba celuilalt, cavitatea bucala, acestea fiind zone sensibile la atingere.

Cum se face?

Umezeste-ti buzele (trece usor cu limba peste ele) pentru a nu avea o senzatie neplacuta la atingere. Capul trebuie sa il inclini putin intr-o parte pentru a avea spatiu si lejeritate in sarutat. Cu ochii inchisi nu vei mai analiza fiecare parte si miscare a celuilalt si te vei simti mai bine.

Saruta prima data foarte usor (cu cat te doreste mai mult si ii dai mai putin, cu atat isi va dori si mai mult de la tine). Dupa ce ai sarutat cu buzele, deschide putin gura (iti vei da seama cum la fata locului) si cu limba umezeste-i buzele.

Nu intreba daca poti sa o saruti frantuzeste! Totul trebuie sa se desfasoare lent pentru ca senzatiile sa ofere fiori maximi. Dupa ce i-ai umezit buzele, mangaie usor limba partenerului. Jucati-va precum fac serpii la imperechere. Atentie sa nu ii faci operatie de amigdala in timpul sarutului. Nu este o senzatie placuta. Sarutul combinat cu anumite mangaieri ale partilor corpului va vor aduce trairi interioare de tensiune sexuala.

De fiecare data cand saruti este altfel. Niciodata nu vor fi sarutarile la fel. Variatia de miscari va aduce ceva nou de fiecare data. Trairile va vor impinge cum sa va miscati. Exersati cat puteti.

Atentie la neatentie

Sunt cateva aspecte de care trebuie sa ai grija ca sa iasa totul bine:

- respiratia – cea mai mare greseala este sa uiti sa respiri. Daca nu vrei sa lesini respira normal, in ritm normal. In anumite momente (mai erotice) este permisa si respiratia pe gura;

- respiratie fresh – mesteca ceva inainte mentolat;

- atentie la dinti – sa nu va loviti in dinti in furia sarutului;

- fi activ – cum vrei sa te sarute, fa-o si tu. Nu sta sa astepti sa o faca doar celelalt;

- regula nr. 1 – este fara reguli! Faci asa cum simti fara sa incomodezi insa. Emotiile interioare va vor ajuta.

- mainile – daca le folosesti vor da o nota mai romantica sarutului. Tine-i capul cu mainile, obrajii sau gatul. Nu sta cu mainile degeaba.

- vorbeste – comunicarea este importanta daca vrei ca totul sa iasa bine. Ce va place si cum va place spuneti-va fara teama.

Ce sa nu faceti!

- nu sufoca cu limba;

- nu suge limba la refuz (doare);

- atentie la saliva sa nu va inecati (si prin sarut se pot lua boli

infectioase, mononucleoza infectioasa de exemplu, numita si boala sarutului);

- sa nu saruti cu respiratia urat mirositoare;

- sa nu razi ca nu stie sa sarute ca si tine (da-i lectii de franceza…).