| alinutza_8071 a întrebat:

Buna sunt alina si am 18 ani. Mi am inceput viata sexuala in urma cu 2 saptamani si am facut sex neprotejat cu iubitul meu la 5 zile dupa mestruatie.Este posibila o sarcina? multumesc pentru raspuns

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca e posibila. Riscul depinde de ziua exacta in care ati facut sex, numarand din prima zi de sangerare. Tu zici a 5 a zi dupa menstruatie. Daca e a 5 a zi dupa venirea menstruatiei, riscul e mic, de 10-12%. Daca e a 5a zi dupa ce ti-a trecut menstruatia, riscul e mult mai mare. De exemplu, daca menstruatia te tine 5 zile, inseamna ca e a 10 zi de la prima zi de sangerare, zi in care riscul este de peste 70%.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Buna, Alina! Esti majora deja! Dar de ce Neprotejat? Nu ai facut la liceu Educatie pentru sanatate? Nu esti constienta de riscul imbolnavirii cu multe boli, din care destule, cu risc Fatal? E foarte posibil sa fii ramas! Te rog sa-mi raspunzi ce te-a determinat sa faci asa? Insistenta lui, sau ce?! Este ingrozitor ce mare este numarul celor in situatia ta! Si daca s-a lipit? daca nu il lasi sa vina pe lume, si, pe langa traumatismul psihic, pe care va trebui sa il depasesti, vei mai si ramane Sterila? Merita?! Pentru cateva secunde, care te feresc de toate cele! Iar micuta diferenta senzoriala, e tot in favoarea Ta! Nu mai face sex neprotejat! Sa ai, si tu, mereu la tine un set!

mlm
| mlm a răspuns:

Bineinteles ca este posibil, mergi si cumpara un test de sarcina si fal, vei vedea cu exactitate dac esti sau nu insarcinata, al poti repeta dupa alte 3-4 zile.Bafta multa.

| buburutza a răspuns:

Este posibil. Dar acum nu trebuie decat sa astepti si sa vezi daca-ti vine sau nu. Sau iti iei un test de sarcina ca sa aflii mai devreme daca s-a intamplat sau nu sa ramai insarcinata.
Ce sa-ti urez :sa scapi de data aceasta si data viitoare fa-o cu`` cap``!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da alinutza, este posibil.5 zile dupa, plus inca 4-6 menstra, se fac gata 10 zile, la 10 zile se poate intampla sa ai ovulatie, mai rar, dar se intampla.mergi la farmacie si cumpara un test de sarcina.nu astepta sa vezi daca iti vine sau nu iti vine ciclul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Riscul de a rămâne însărcinată este de peste 60% sau nu.
Nu este obligatoriu să rămâi din prima.
Un test de sarcină deslușește misterul.
Folosește o metodă contraceptivă eficace fără complicații nedorite (prezervativul de exemplu).
Consultă și un medic de plannig familial.
Pa, pa.

| georgy_6583 a răspuns:

Se pare ca da. e posibil.sad