| Claudia a întrebat:

Am 17 ani si mi-am inceput viata sexuala in urma cu o luna impreuna cu prietenul meu care are 21 de ani. Am facut sex neprotejat dar nu a ejaculat in mine. el a mai avut o prietena cu care a stat 5 ani ...si nu a existat o posibila sarcina. Multe cupluri pe care le cunosc fac acelasi lucru. De atunci am mai facut-o. tot neprotejat dar nu am simptome nu am nimic, doar un stres. Credeti ca e o metoda corecta? Adica din cate vad eu e sigura ...nu foarte dar e. tongue

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În situaţia de faţă, TU îţi asumi cel mai mare risc : acela de a rămâne însărcinată!

NU contează ce s-a întâmplat ( sau nu ) cu prietena lui anterioară, ori cu alte cupluri ( pe care le cunoşti ) - deoarece fiecare organism reacţionează altfel!

Apoi, deoarece tu ai DOAR 17 ani şi ţi-ai început viaţa sexuală doar de o lună ( deci foarte recent ) - în această perioadă ( şi la această vârstă ) sunt foarte frecvente DEREGLĂRILE de ciclu menstrual ( mai mult ca sigur că ciclul tău este neregulat ) - deci, există un RISC mai mare de sarcină!

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Dacă vrei să iei tablete anticoncepţionale, POŢI, dar acestea NU se iau "după bunul plac" – TREBUIE PRESCRISE de medic!

În primul rând NU se iau tablete anticoncepţionale, aşa după "ureche" ( deci după bunul plac, că ai vreo prietenă care ia ) - RECOMAND un consult INIŢIAL la medicul ginecolog, care îţi va face "istoricul" afecţiunilor şi un control general al stării de sănătate, şi în funcţie de acestea îţi va prescrie un ANUMIT tip de tablete ( deoarece sunt foarte MULTE tipuri, şi ele trebuie individualizate în raport cu persoana care le ia )!

Apoi informaţiile despre aceste tablete, respectiv efectele adverse/contraindicaţiile DIFERĂ de la un tip la altul - unele nu au contraindicaţii aşa multe/stricte, în timp ce altele au o mulţime de posibile efecte/contraindicaţii - e foarte GREU să discutăm la modul GENERAL!

Pentru o informare generală despre contraceptive orale ( deoarece informaţiile sunt multe ) VEZI linkul : http://www.sfatulmedicului.ro/......eptive_988

TOTUŞI, eu NU recomand folosirea tabletelor anticoncepţionale, decât în cazuri foarte rare/limitate/speciale ( de obicei în afecţiuni medicale gen chist ovarian, etc. ) - şi asta din cauza MULTIPLELOR efecte NEGATIVE asupra organismului!

De asemenea, NU recomand folosirea contraceptivelor orale DECÂT în cazul în care ai o relaţie ÎNDELUNGATĂ ( cu partenerul, şi poţi avea "încredere" că nu te trezeşti cu alte boli cu transmitere sexuală )! În rest, în cazul relaţiilor "pasagere" sau cu semnul întrebării, se recomandă folosirea PREZERVATIVULUI!

Apoi, în locul pilulelor orale ( care se iau zilnic, până la venirea menstruaţiei/terminarea plachetei, şi care NU se folosesc pe perioade scurte ), RECOMAND folosirea unor ovule/creme spermicide - care au acelaşi rol CONTRACEPTIV, dar care au foarte PUŢINE contraindicaţii/efecte adverse!

Deci, poţi lua tablete anticoncepţionale – dar PRESCRISE de medic; tot medicul stabileşte/recomandă/prescrie un anumit tip de pastile – PRIMA tabletă se ia în prima zi de ciclu menstrual; deci, în cazul în care te hotărăşti să le iei, trebuie mers la medicul ginecolog ( pentru consult GENERAL şi prescriere ) cu cel puţin 2 săptămâni ÎNAINTE de ciclu!

Dacă începi un astfel de „tratament", el TREBUIE luat cel puţin 6 luni - şi, DA, este posibil să te îngraşi după aceste tablete!

Dar, NU RECOMAND să foloseşti tablete anticoncepţionale! În locul acestora, recomand metoda "coitului întrerupt" ( Coitus interruptus, adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), CARE se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată! Sau, eventual, să foloseşti OVULE ( creme/spray ) spermicide!

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca din momentul ÎNCEPERII vieţii sexuale, să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).

Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.

Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.

Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.

Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.

Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă ai ciclu neregulat ( şi NU şti exact când ai ovulaţia )!

Metoda aceasta, "coitul înrerupt" ( adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - EXISTĂ DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când eşti „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

Dacă ai menstruaţie REGULATĂ ( doar ATUNCI cunoşti când are loc ovulaţia ), atunci putem discuta despre perioadă cu fertilitate ridicată/scăzută, ASTFEL :

„Perioada fertila" este strans legata de momentul ovulatiei, si se stie ca ovulatia are loc cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie ( dacă vorbim de un ciclu REGULAT de 28 zile ), si NU la 14 zile dupa menstruatie cum se scrie in mod gresit in unele articole de pe internet.

„Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

Sper că aceste informaţii să te ajute să te hotărăşti ce metodă contraceptivă să foloseşti!

10 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Este posibila o sarcina, deoarece baiatul chiar daca nu isi da seama elimina lichid seminal pe tot parcursul actului sexual, iar acel lichid seminal poate contine spermatozoizi. Folositi prezervativul si pilula de a doua zi happy

| MonterDoc a răspuns:

Daca nu vrei sa afectezi "calitatea" actului sexual.ia doar pilula de a 2-a zi. asa e okeii si pentru el si esti si tu mai in siguranta.

cum s-a mai zis in timpul actului sexual baiatul secreta un lichid "pentru lubrefiere" care poate contine spermatozoizi..deci e mai sigur sa folosesti macar pilula..caci aceasta metoda e putin cam la risc...

| LuigiBU a răspuns (pentru MonterDoc):

... pilula de a doua zi se ia o singura data pe an. Nu poate fi si nu TREBUIE folosita ca metoda de contraceptie pe termen lung. De aceea si pretul foarte mare.

| Ebsghjs a răspuns:

NU! Mereu trebuie sa va protejati cand faceti sex. Sunt sanse sa fii insarcinata. Fa-ti un test de sarcina, ca sa fii sigura. Crede-ma, nu ai vrea sa te trezesti cu un copil. Foloseste prezervativul si ia pilula de a doua zi.

| GeosBIOS a răspuns:

Nu nu este defel o metoda corecta, iar din toata afacerea asta in caz ca lucrurile nu merg asa cum vreti voi, crede-ma ca tu ai cel mai mult de pierdut.

Nu mai fi asa credula si te increde chiar in tot ce-ti spune el.

| Azµre a răspuns:

Posibilitatea de sarcină există oricând o faci fără prezervativ așa că i-a măsuri ori prezervativ ori anticoncepționale.

| Ekcstsy a răspuns:

Le dau dreptate colegior mei ca nu e o metoda corecta, dar sincer si eu o practic de foarte mult timp si nu am patit sa o las insarcinata. Mergeti pe riscul vostru.

| papusica987 a răspuns:

Buna
si eu fac acelasi lucru de 3 ani cu pr meu.
nu e corect si sunt constienta ca exista riscul de a ramane, insa cum nu suport prezervativul si anticonceptionale nu vreau sa iau....ma risc.
nu te sfatuiesc sa faci si tu asta:-ss
p.s pentru lichidul de iese inainte poti folosi foite chinezesti.dar am inteles ca provoaca dereglari ale organismului.
:*:*

:*

| Justagirl1312 a răspuns:

Multe cupluri vad ca fac asta.Dar, nu e cea mai buna idee.Si eu am facut la fel pana am tras o sperietura groaznica, crezand ca s-a intamplat "minunea", insa cauza a fost doar stresul. Apoi am inceput sa iau antibebe.Cred ca asa e cel mai sigur.Nu am auzit cazuri in care sa se foloseasca si sa se intample ceva. Aveti grija!

| Anghel_Diana_1997 a răspuns:

Protejeaza-te ca sa nu ai probleme!