| kykutzu a întrebat:

Sunt Ana.M-am imprietenit cu un baiat,nu il cunosc de mult dar nici nu vreau sa il mai cunosc in felul asta.
Intr-adevar imi place de el,am inceput sa tinem unul la altul dar el ma minte.E o relatie la distanta,si minciunile lui sunt nimicuri,doar ca ma face sa imi pierd increderea il el
Gen: spune ca mama lui doarme in camera si nu poate intra pe mess cand el vrea de fapt sa se duca afara cu un prieten,si mama lui nu dormea.
E stupid, stiu dar de ce o face?
Eu vreau mai mult de la el, vreau comunicare..Nu il inteleg, imi plange in telefon spune ca tine la mine dar cand e vorba de exemplu sa il prind cu minciuna nu isi cere scuze, nu face nimic sa imi castige increderea.
L am iertat de prea multe ori si cred ca s-a obisnuit cu asta si zice acum: "eee lasa ca ea tot ma iarta" cum sa fac ca sa nu ma urasca pentru ca mereu il cert si ii atrag atentia?
Il aud cum se pufuie in telefon cand eu vreau sa vorbim ceva serios:-s Vreau ceva serios de la el dar ...vad ca o ia ca pe o joaca.Vede totul mult prea copilaresc, desi amandoi avem 20 de ani..Ms
Have a nice day!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand tu nu ai voie sa-l certi niciodata. Nu este copil, nu esti parintele lui. Ii poti spune cand ai o problema serioasa, dar fara ideea ca il certi. Si incearca sa nu devii cicalitoare cu zeci de probleme. sa zicem ca din 30 de probleme pe care arzi sa i le reprosezi sa o alegi pe cea mai importanta si sa discutati de ea, uitand de restul 29. dar discutie, nu cearta, fiindca cu cearta nu obtii nimic.
Cat despr minciuni, este posibil sa fie si vina ta. daca el ti-ar spune: stii, vreau sa ies cu un prieten acum, nu voi intra pe YM, tu ce ai face? In mod normal, tinand cont ca este un adult, ar trebui sa-i respecti decizia fara comentarii, mai ales daca nu aveti de discutat o probleme de viata si de moarte. Daca i-ai reprosa, atunci inseamna ac il incurajezi sa te minta restrictionandu-i drepturi elementare. gandeste-te daca nu cumva ii pierzi prea mult timp cu discutiile la telefon si pe YM. Daca discutiile voastre depasesc 15 minute pe zil la telefon si 30 de minute pe Ym, sau daca discutati mai des de 3-4 ori pe saptamana pe YM, atunci exagerezi si nu este corect, fiindca asa-zisa comunicare va strica amandorura ritmul normal al vietii. E o relatie la distanta, e normal sa aveti nevoie de comunicare, dar alege o metoda mai putin restrictiva. e exemplu, ii poti scrie mailuri, fiindca atunci isi poate gasi un moment in care nu are altceva de facut sa-l citeasca si sa-ti raspunda. Astfel, nu are obligatia ca pe Ym sa raspunda imediat, ci o poate face cand vrea el, dupa cateva zile. Gandeste-te daca tu ii dai libertatea si intelegerea necesare si nu da vina intai pe el, ci remediaza problemele care tin de tine.

| mona a răspuns:

Relatiile la distanta nu se pot numi relatii pentru ca nu vor rezista in timp[foarte rar se intampla sa reziste]plus de asta nu cred ca e potrivit pentru tine, mai bine gaseste-ti unu care sa nu te minta si sa te iubeasca

| neutrino a răspuns:

Ce pacat ca aveti 20 ani.

| Firetears a răspuns:

Hi!
Cum imi mai spun mie prietenii... Are balta peste!

Lasand gluma la o parte, cred ca prietenul tau nu s-a maturizat inca sau poate isi doreste putina libertate. Incearca, un timp, sa nu il mai bagi in seama. Raspunde-i la telefon in sila si poarta-te rece.

Daca totusi nu se intampla nimic (sau poate ca tu, personal, iti cunosti prietenul si nu crezi ca este o idee tocmai buna)incearca sa discuti deschis cu el (fata in fata pentru ca la telefon pot fi convorbiri inregistrate, poate asculta oricine langa prietenul tau, poate fi galagie, el poate avea treaba sau poate el nu are chef si iti inchide-mai rau, poate nici nu iti raspunde).

In caz ca el refuza sa se intalneasca cu tine desparte-te de el.

Tu trebuie sa inveti ca iubirea nu e doar un zambet, nu e doar o floare, iubirea e un suflet ranit si apoi vindecat de altul. :-)

Daca iti spune ca ii pare rau si ca ar vrea sa o luati de la capat (ceea ce iti spune mereu) nu il asculta! Stiu ca este greu sa uiti o persoana, imposibil chiar, dar nu ar trebui sa mai ti legatura cu el. O relatie la distanta nu dureaza prea mult, si in plus stii cum se spune: Daca intr-adevar iubesti o persoana elibereaz-o! Daca se intoarce la tine inseamna ca te iubeste si ea si ca va fi a ta pentru totdeauna... Dar daca nu se intoarce inseamna ca nu a fost a ta niciodata...

Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa iti spun. Nu am vrut sa supar pe nimeni si sper ca problema ta se va rezolva. :-)
Bye!

| Alexandraa0 a răspuns:

Dar daca te minte tot timpul o sa te minta si n-are pentru ce sa te urasca

| StayYStroOng a răspuns:

Amandoi aveti 20 de ani si nu sti cum sa te descurci cu asta? Daca te minte nu-i prea OK nu conteaza daca minciuna este mare sau nu. Daca te minte ca nu poate vorbi inseamna ca incearca sa te evite deci presupun ca il presezi prea mult. Plus daca plange la telefon inseamna ca nu-i prea matur pentru varsta lui. Iar daca ii atragi atentia nu-i nimic rau dar daca deja ai facut-o de prea multe ori nu-i prea bine pentru tine deoarece el este sigur ca tu il vei ierta si de acum inainte, si nu cred ca e foarte ok ca aveti o relatie la distanta pentru ca nu aveti mari sanse sa reziste. Te sfatuies sa cauti un barbat matur si sincer care sa te iubesca, dar tu hotarasti. Sper ca te-am ajutat. Iti doresc mult succes.

| stelutadiaprivata2000 a răspuns:

Pai dac tot se comporta asa cu indiferenta despartate de el.Nu marita efortul tau, ca si asa el nu face nimic si sunteti si la distanta asa ca suna-l si despartate