| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu iubitul meu de cand a început perioada aceasta cu carantina. Vorbim aproape non stop, ne potrivim perfect, imi spune mereu cat ma iubește si cat ii este de dor de mine etc. Ma deranjează insa ca in perioada cu examenele e efectiv un disperat. Sta și învață aproape trei sferturi din zi si renunță la învațat exclusiv pentru sala. Efectiv zilnic are timp sa meargă la sala sau in parc unde a facut sport pana sa se deschidă salile dar cand am fost invitați amandoi la ziua unei prietene, el a spus ca vede in funcție de cum are timp... Care timp? Ca e si sâmbăta si stam 2 ore acolo. Evident ca dupa ce i-am zis ca nu e frumos sa nu mergem amandoi si ca doua ore nu e mult, a zis ca sigur ca vine dar m-a deranjat gestul initial. L-am mai rugat o data sa ma ajute cu un proiect a doua zi la pranz si primul instinct a fost sa imi spuna ca spera sa termine cu sportul pana in ora respectiva cand l-am rugat eu. De ziua lui, recent, m-a invitat pe mal.Sa iesim si sa ne plimbam pe mal in contextul in care eu sunt iubita lui si m-as fi așteptat macar la o înghețată la o terasa ceva. Cand ne-am vazut, mi-a adus un pachet de biscuiti cu ciocolata de ziua lui si o apa. Dupa ce a văzut acasa mama lui ca i-am dat cadou, cel mai probabil i-a spus ca trebuia sa ma scoată undeva si m-a invitat spre sfârșitul saptamanii la pizza zicand ca de ziua lui nu mi-a oferit nimic. Pe langa asta, el sta cu parintii si bunicul intr-un apartament iar eu la fel cu ai mei acasa. Viata noastră sexuala e 0 si ma enervează ca el nu încearcă deloc sa găsească soluții si eu mereu disper si el nimic. Am fi avut opțiunea sa vina la mine seara dupa ce adorm ai mei, sa mergem in alt oras la camin ca inca mai am camera libera si faceam jumătate de ora pe drum sau cel mai bun lucru era la apartamentul străbunicii lui care e gol dar in renovare (desi exista canapea si destule lucruri terminate) dar peste tot ezita din cauza parintilor. Ba ca la apartament poate vin ei sa faca cate ceva, ba la mine ca il suna maica-sa sa vina acasa si nu stie unde sa ii zica ca e asa tarziu, la Tm iarasi la fel ca il suna mama lui si el trebuie sa minta etc. In decurs de 3 luni, am avut o singura sansa pentru a face sex si asta la el in apartament cand au plecat toti ai lui din localitate. A fost superb, ne-am simtit maxim amandoi si el si cu toate astea nu e determinat deloc sa găsească o solutie. Deja ma dispera situatia asta... E efectiv a doua oara cand trebuie sa imi educ partenerul si imi e ciuda. Imi e ciuda pentru ca eu chiar il iubesc si e perfect pentru mine dar de ce trebuie sa fie asa de imatur?
Ps:eu sunt prima lui prietena(ca relație pentru ca sex a mai facut cu tipa in trecut).

11 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca nu vorbesti cu el nu o sa rezolvi problema intrebandu-ne pe noi ce sa faci. Discutati amandoi, spune-i ce doresti si ce simti.

| romeo78 a răspuns:

Cred că e foarte mult spus "iubit". Mai degrabă un simplu prieten care te salută și atât!
Când ai scris că ai primit biscuiți, ciocolată și apă am râs cu hohote și lacrimi! Așa ceva se oferă la 5-10 ani. Iar, referitor la sex, se pare că nu prea are chef de asta, ținând cont că ar exista soluții de asta!
Sincer pentru ce mai sunteți împreună? Nu ai curajul să îi dai papucii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Câți 15 ani aveti?

| CristianaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Avem 24 si 25... Chiar daca pare greu de crezut

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CristianaMaria):

Si nu faceti sex pentru ca amândoi locuiti cu părinții?

| CristianaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Aparent da. Pentru ca eu ma zbat ca idioata sa gasim solutii si el nu da nici un semn. Doar dacă pleacă ai lui toti de acasa, altfel nimic, pauza.

| Violleta2022 a răspuns:

Problemele astae se rezolva doar discutand unul cu celalalt.
se pare ca exista o incompatibilitate intre voi, fiecare dorind cu totul altceva, ceea ce se are ca tu nu vezi, atata vreme cat spui ca va potriviti perfect, dar in realitate nu-i deloc perfect.
Eu spun sa faceti progarm, macar sa stiti cand se planifica una si alta, fiindca asa nu merge si relatia se va rupe.
Baiatul asta pare un narcisist, pasionat de sport pentru propriul corp, sa arate bine dar "nepasionat" de dragoste sau sex.
Sincer, daca acum cand sunteti la inceput este atat de rece si nesapator, cum crezi tu ca va fi relatia asta peste un an sau doi? Fiindca eu sincer, nu o vad sa reziste prea mult, sau sa existe vreun viitor alaturi de el.

| Emma30555 a răspuns:

Pătarea mea e ca este imatur, cam zgârcit, și mi se pare super ciudat ca el ca băiat nu vine cu inițiativa sa faceți sex, de regula băieții la vârsta asta sunt cu gândul la sex și e normal, și cred ca este prea mamos, adică are 25 de ani, chiar trebuie sa i dea raportul mamei sale? Mama lui cred ca ar înțelege oricum, e băiat tânăr, are iubita e normal sa aveți intimități. Poate îl iubești dar cred ca mai mult te ai obisnuit tu sa încerci sa" educi" băieții, trebuie sa învățăm de la fiecare relație sa nu mai repetam aceleași greșeli, dar poți încerca, pana la urma e dreptul tău sa ști ca ai încercat, discuta cu el. În legătură cu ziua, de naștere de care ai pomenit, aici nu ți dau neapărat dreptate, te poți duce și fără el dacă lui nu i place sau nu are chef, adică în cuplu e bine ca fiecare sa mai facă și ce vrea sa nu fie obligat, asta cumva obosește, oamenii sunt diferiți și poate nu toți vad lucrurile la fel când e vorba de socializare sau de a sta cu persoane pe care nu le cunosc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! Chiar daca ma crezi sau nu, trec prin exact aceeasi situatie ca tine. Sincer, eu personal nu am gasit niciun fel de solutie pana in acest moment si nici nu mai cred intr-una. Inteleg prin ce stari treci si cat de enervant poate fi, mai ales ca tu iti bati capul cu a gasi solutii, iar iubitul nici macar nu incearca. "Picatura asta chinezeasca" m-a facut ca pur si simplu sa nu mai dau atat de multa importanta acestor lucruri si sa accept partenerul asa cum este, fara a incerca sa-l schimb in vreun mod, pentru ca nu vei reusi (opinie personala). Chiar daca pare ca ma complac in situatie, nu e chiar asa. Ma voi decide daca doresc sa continui sau nu povestea, pentru ca e clar o diferenta de optica in multe privinte. Succes mult si fa lucrurile asa cum le simti, pentru ca viata trece repede! happy

| Sofer a răspuns:

Dacă are apartament gol, puteați face fără probleme sex și baga și el o scuza lui maicasa ca are treaba.

| RB26DETT a răspuns:

Deci el prefera sportul in loc sa te ajute sau sa fie acolo pentru tine - bila neagra
la 25 de ani ti-a dat biscuiti si apa? Ha? - bila neagra
Nu vrea sa faceti sex - bila neagra

Ia si gandeste bine situatia in care te afli, iti place asa?
Ia-l la intrebari pe om, discuta cu el, ii spui tot ce ai pe suflet si il intrebi ce asteapta, ce vrea el cu adevarat, etc.
Daca dupa o discutie serioasa ca asta nu ia masuri atunci pauza, ignora-l, arata-i ca nu esti interesata de el, raspunde-i greu la mesaje, fa-l sa inteleaga ca greseste, daca tot nimic tot nimic atunci pa, nu mai sta cu el, aparent suferi si in cazul tau sa fii singura ar fi mai bine decat sa fii cu el, cand esti singura nu ai cu cine sa faci sex deci nu-i asa mare problema ca nu faceti sex, cand esti singura nu ai un baiat cu care sa-ti petreci timpul deci nu ai motiv sa te superi ca exista cineva care nu te apreciaza suficient incat sa-ti acorde minimul de atentie necesar...
Urat din partea lui, eu am facut 800 de km doar sa-mi vad prietena pentru o zi din cauza pandemiei si ala nu renunta la sport pentru a te ajuta cu un proiect... naspa!
Daca tu esti ok si nu faci greseli mai putin tolerabile in relatia voastra deci vina este in mare parte a lui atunci baiatu' ala nu te merita!
Vorbeste cu el... ca sa rezolvi o problema cu cineva trebuie sa discuti cu cineva-ul ala, nu sa intrebi pe net...
Tot ce ai scris acum pe net ti-ar fi greu sa-i spui in fata pentru ca tii la el, nu vrei sa-l faci sa se simta prost, tocmai de aceea ai scris pe net chestiile astea, in falsa speranta de a te ajuta o putere supranaturala ce ii va baga in cap la noapte printr-un vis tot ce face el gresit si maine sa fie barbatul ideal, NU! Trebuie sa vorbesti cu el, da, si eu am avut mici ' probleme ' in relatia mea si am ajuns si eu sa scriu o intrebare, am scris tot ce nu-mi convenea si dupa am citit, am mai scris, am recitit si tot asa am recitit pana cand am inchis pagina, n-am mai postat, a 2-a zi i-am zis tot ce aveam de zis si s-a rezolvat.
Ideea este sa ai curajul sa-i spui ce te deranjeaza si in cazul in care nu ia masuri si nu-ti place felul in care esti tratata atunci lasa-l, daca lui nu-i place cu tine, sa stea singur!