| SergiuNico a întrebat:

Sunt intr-o situatie foarte complicata, chiar nu stiu ce sa mai fac, in urma cu cateva zile am fost la prietena mea, am stat la ea 4 zile, timp in care..chiar ne-am distrat amandoi, iar ziua 3/4, a fost una chiar super, ne-am si sarutat, deci..perfect, iar dupa ce ma urc in buz sa plec acasa..primesc crudul adevar ca..tot ce a fost intre noi a fost doar ca o iubire intre prieteni..si a renuntat la mine, dar am stabilit sa ramanem prieteni, si am si aflat ca..peste noapte, si-a gasit pe alt cineva, si nu mai stiu efectiv ce sa fac, innebunesc..Chiar nu exista vreo sansa sa o aduc inapoi? As face orice! Cu ea am avut o relatie de 2 ani, ma cunosteam si ma intelegeam super bine cu ea, ultimele 2 luni inainte sa vin au mers mai greu, dar in rest, a fost super, mici certuri ici-colo, dar ne impacam in maxim o ora.Ei bine? Vreau sa o recuperez, si as face orice, imi dati niste idei?
PS: In caz de..raspunsul inclina spre."nu mai poti fi impreuna cu ea", oare mai este bine sa fim prieteni? Adica. uneori ma doare ca imi zice de..viitorul ei prieten, dar m-ar durea si mai tare daca nu as mai vorbi deloc cu ea.sad
PS: In ciuda tuturor chestiilor, acum cateva luni..ne-am si planificat sa ne mutam amandoi in Iasi, sa luam amandoi un apartament, si sa ne continuam studiile acolo, ei bine..nu stiu cat din aceasta chestie va fi realizabila, dar ea mi-a spus un lucru..in momentul de fata..nu mai putem fi impreuna.ea zice ca..pe viitor, poate ar fi sanse, dar acum ramanem doar prieteni.iar in cazul in care isi va face un prieten, credeti ca peste 2 ani..ar mai veni inapoi la mine?sad

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ce straniu....de ce nu te-a privit cinstit in ochi,sa-ti explice ce se intampla cu adevarat si a preferat metoda asta,lasa,cu mesajul?
Mi se pare foarte urat,dupa doi ani!
Tu nu ti-ai revenit din vestea asta,esti inca buimacit de ceea ce s-a intamplat, ai nevoie de ceva timp pana sa poti gandi lucid, asa ca nu stiu cat de pregatit esti pentru ceea ce vreau sa-ti spun.
Probabil, vizita ta a fost ultima ei incercare, sa se convinga daca mai simte sau nu ceva pentru tine.Si,nu mai simte,s-a sfarsit.
Oricat te-ar durea,trebuie sa realizezi ca planurile voastre de viitor s-au incheiat cu acel mesaj,esti singur acum.
Nu te minti singur,cauta sa iti continui drumul,fara ea.
Nu te lasa pacalit de acest "poate",este un premiu de consolare,e minciuna obligatorie care ar trebui sa-ti indulceasca chinul.
Cu cat mai repede realizezi lucrul asta,cu atat te vei "vindeca" mai repede.
O rana in suflet e greu de vindecat si,chiar daca reusesti s-o inchizi,iti va ramane cicatricea acolo.
N-o sa mori, desi o sa ai momente in care ti-o vei dori, insa vei invata sa traiesti cu cicatricea asta.
Viata merge inainte, sa stii.
Ramane la alegerea ta daca o vei urma sau vei ramane pe marginea drumului, contemplandu-i pe ceilalti.
Imi pare rau...

14 răspunsuri:
| Gdeni a răspuns:

Pai cred ca si distanta a jucatun rol imp in despartirea voastra. totusi poate s-a indragostit de cineva fara sa vrea si apoi si-a dat seama ca nu va poate avea pe aman2. si a ales varianta mai noua, mai interesanta. banuiesc ca in 2 ani de zile stie destule despre tine si nu mai ai aura aia de mister interesanta, pe care tipul cel nou o are. daca a za ca vrea sa ramaneti pr inseamna ca nici ea nu e sigura de decizia ei si ca totus te-ar mai vrea... ramanei alaturi ca prieten si poate mai tarziu dupa ce vede anumite lucruri care nu ii convin la tipu ala o sa faca diferente si o sa intoarca la tine. dar dupa atata timp si cu oferta de prietenie in spate ramnei alaturi si si de castigat :* daca dureaza mai mult nici tu nu fi fraier incepe si u o aventura.

| neutrino a răspuns:

Ai reusit sa o saruti asa de repede, dupa 4 zile petrecute la ea? Ce ati mai facut in acest timp? Sigur se va intoarce la tine si dupa 10 ani!

| SergiuNico explică (pentru neutrino):

De ce crezi ca se va reintoarce la mine?
Dupa 2 ani de vorbit, discutii, chiar si chestii intime, ea ales sa mearga singura, daca il avea pe "actualul" sau nu..nu stiu, dar oricum..actualul a cucerito printr-un dans, si aspect, eii ii plac tipii cu parul lung si rokerri, ei bine..eu aceste 2 calitati, nu le-am avut...
Ce te face sa crezi ca peste ceva timp va revenii la mine?

| Oana92 a răspuns:

Daca te iubesti si te respecti macar putin o lasi in pace. Nu iti dai seama ca isi bate joc de tine? Stie ca ti la ea si profita!

| Cristiann25 a răspuns:

In doi ani o sa-ti gasesti tu pe altcineva si o sa o uiti stai linistit!
Asta e daca ea nu te iubeste de ce nu te impaci cu gandul asta? Ti-a dovedit-o clar si tu tot o vrei inapoi?
Din cauza asta va vad pe multi pe aici ca va plangeti pentru ca sunteti prea nu stiu cum sa va spun ca sa nu va jignesc dar sunteti luati de fraieri daca sunteti prea buni!
Succes!

| xCrazyGirl a răspuns:

Respecta-i decizia

| Lioиeѕѕ a răspuns:

Poate are nevoie de o pauza. Las-o in pace, iar daca ea va simti nevoia te va cauta. Daca tu te apuci sa ii dai n-spe mii de telefoane, mesaje &etc chiar ca nu o sa se intoarca la tine.
Cat despre relatia de prietenie intre 2 fosti iubiti... ma rog, depinde de persoane: la unii merge, altii sunt la cutite.

| luanaoana99 a răspuns:

Grea situatie.Dar sa stii ca te inteleg si eu am patit ceva asemanator.Dar mai intai trebuie sa iti spun ceva. Din ce ai povestit se pare ca prietena ta nu prea a tinut ca sa spun asa la tine deoarece te-a lasat atat de usor, iar peste noapte si-a gasit pe altul. Ok aici exista o singura posibilitate : 1)Prietene ta ar fi fost cu tipul cu care s-a cuplat si in ultimul timp in care ati fost impreuna, iar apoi nu mai simtea nimic pentru tine si a ramas cu celalalt.
Dar ca sa o recuceresti trebuie sa fi romantic ..adica sa mergi la ea cu un cadou si sa ii spui ca o iubesti si ca iti pare extrem de rau ca v-ati despartit si ca nu poti iubi pe nimeni altcineva decat pe ea. Asta o sa functioneze si incearca sa o lingusesti. spune-i cat de frumoasa e ca are ochii ca doua stele etc. Daca o sa faci asta 100% o vei avea inapoi. Sper ca te-am ajutat.

| Gdeni a răspuns (pentru luanaoana99):

Ai dreptate prietena lui a fost cu ala eact in ultimele 2 luni in care nu prea sau inteles ei bine ca nu aparea un tip nou asa peste noapte.
da daca sta in fundul ei cu cadouri il va vedea ca pe un fraier care poate fi calcat in picioare si daca se va intoarce la el va mai face aceeasi greseala ca stie ca are unde sa se intoarca. nu-i bine nici cu lingusealawinking

| luanaoana99 a răspuns (pentru Gdeni):

Sincer in cazul lui din pacate fata nu il mai iubeste dar in cazur dinacestea nu mai avem noi ce face. sad mersi ca mai corectat si ai dreptatehappy

| Gdeni a răspuns (pentru luanaoana99):

Nu mai are decat sa spere ca aia sa inselat in privinta alegerii si se va intoarce la el. da ar merita sa nu ii mai dea atentie ca sa vada si ea cum sa simtit el (da daca el o iubeste...) nu te-am corectat era si aia o versiune, dar totusi pare mai realista amea. :*:*:

| luanaoana99 a răspuns (pentru Gdeni):

Ai dreptate

| Bloopies a răspuns:

Eu zic sa-i respecti decizia daca nu mai simte nimic pentu tine... puteti ramane prieteni. Poti sa devii chiar cel mai bun prieten al ei ca sa se simta in siguranta cu tine! Nu trebuie neaparat sa nu mai vorbesti cu persoana cu care ai avut o relatie.
PS: Multi se roaga ca sa ramana macar prieteniwinking Nu da cu bata-n balta

O zi buna!

| Pauulaa a răspuns:

Pai..este foarte naspa situatia, dar fii tare si respecta`i decizia, in caz ca isi da seama ca a gresit cu ceva cu siguranta iti v-a spune. Pana atunci iti poti gasi si tu o prietena si poate vei uita de ea.