| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa aflu mai multe opinii cu privire la situatia in care ma aflu, mai ales zbuciumul meu launtric. S-a terminat relatia cu prietena mea. Nu sunt in postura in care disper dupa reimpacare sau sa plang pe la usa ei, insa as dori sa incep cu o scurta descrie a mea, nu pentru a epata ceva anume, ci doar pentru a putea oferi o idee de ansamblu, mult mai ampla a intregii situatii. Sunt tanar in jur de 28 de ani, arat bine, atletic, nu sufar de complexe si nu judec oamenii, independent financiar(chair si cu o masina foarte buna, achizitionata prin forte si munca. Aceste lucruri materiale sunt satisfactia mea ca am reusit ceva, nu o dorinta de a impresiona), o gandire matura si perspective pentru un viitor. Bun! Persoana cu care am fost, era mai mare ca mine cu 3 ani ( ea initial considera ca este o dif mare, mie unul mi s-a parut insesizabila, in fine ). Ideea e ca ea trecea printr un process de divort cu respectivul, eu initial n-am stiut, ea justificand ca e divortata la inceput. Timp de 2 luni totul frumos si parea sa prinda contur, pana cand am tot vzt ca asa zis ul fost o cauta. I-am spus calm ca ma deranjeaza sa faca ceva in privinta asta. Ea ca nimic, ca totul e terminat si ca nu mai au nicio treaba. Bun! Iar dupa cele 2 luni, imi mentioneaza ca de fapt ea este casatorita, dar a mintit pentru ca nu doreste sa ma piarda si ca o sa divorteze. Mi se parea destul de ciudat sa zica ca va face asta, adica pana acum ce asteptase in tot timpul asta. Am zis ok, ai mintit din teama de a nu ma pierde putem continua sa fim impreuna si intr-un final vei divorta si vom fi ok. Cati n-au facut asta! Iar replica ei,:,, sunt surprise ca ai inteles, eu ma asteptam sa pleci, insa ma bucur ca esti rational,,. ( mare prostie sa fii rational in ziua de azi). Imi pierdusem o parte din increde in ea si stiam ca inevitabil ne vom despartii, mai ales ca din partea ei nu vedeam absolut nici cel mai mic efort de a face ceva. Dezamagitor! Au inceput sa apara certuri, pricina: divortul, actualul fost care o cauta in disperare, pana cand i-am zis intr-o zi, ca eu mai bine plec si va continuati viata voi cum stiti pentru ca oricum nu se intampla nimic intre noi. Ea ca nu si nu si nu! Insa zilele treceau si nimic, ba din contra, se inrautateau, am ales sa plec, n-am mai cautat-o si dupa cateva zile seara pe ploaia imi apare la usa ca vrea sa fie cu mine. Ii deschid stam impreuna, ca ea s-a gandit si ca isi doreste sa fie cu mine si ca va lupta si o sa fie greu o perioada, dar langa mine vrea sa fie ( plansete si promisiuni ca in telenovela, lucruri care din pacate le mai traisem, stiam unde duc, insa am zis sa-I accord o sansa si ca se muta la mine cu tot ce are. O perioada scurta lucrurile mergeau bine, sunase la avocat pentru divort, facea singura planuri de vacanta in alta tari, voia sa mergem la ai ei, ceva normal intr-un cuvant). Intr-o seara ne-am certat dintr-o prostie efectiv, i-am explicat motivul de unde a pornit, parea sa fie ok si ne-am inteles amandoi. A doua zi cand plec la munca totul ok. Cand ma intorc … isi luase efectiv tot si plecase la el. N-am cautat-o, iar dupa cateva saptamani imi da mesaj ca ii pare rau etc etc si mai ma suna uneori… Nu i-am mai raspuns. Ce caut eu! Sfaturi pentru impacare exclus, ci mai degraba sunt oarecum intrigat de comportamentul ei. Este un tipar pentru toate femeile sa se comporte asa sau pur si simplu am avut eu,, norocul,,. Desi n-am fost disperat sa vb cu ea, mi-am vazut de mine, ea de ea, fiecare cu spatiul lui. A inceput din partea mea la adrese ei un fel de paranoia afland cele aflate si modul ei de a nu rezolva nimic. Cam asta ar fi singurl lucrur negative din partea mea. Altu nu gasesc, iar daca exista opinii legate de sex, as dori sa se omita, pentru ca sunt puerile si anume ca sex ul nu era ok si ca de aia a plecat, nu era asta, clar . Am scris cam mult, am avut inspiratie! Multumesc

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mi s-a cerut prin mesa privat sa raspund la aceasta intrebare, dar userul care m-a intrebat nu a bifat optiunea de a primi mesaje de la mine, asa ca intai i-am raspuns la mesaj si acum postez raspunsul aici, poate il vede:
persoana care a scris aici este foarte plina de ea, se lauda cu masina, cu modul in care arata. banuiesc ca si in relatie e la fel de plin de el si traieste cu impresia ca i se cuvine totul, nu face destule eforturi, cere mult si ofera putin.
pe de alta parte, partenera lui e o femeie casatorita, a gresit mult in momentul in care a inceput o relatie cu ea fara sa verifice atent daca mai e casatorita. in cazul asta, mi se pare de bun simt sa vada actul de divort inainte de a pune mana pe respectiva, ba chiar cred ca barbatul trebuia sa poarte o discutie cu fostul sot inainte de a se implica cat de cat. o casatorie se desface greu, esti legat pe vata de cel cu care te-ai casatorit, relatia cu o femeie care a fost casatorita nu e ca toate relatiile, noul partener trebuie intai sa se asigure ca vechiul partener e de acord sa iasa din viata femeii si ca ea isi doreste asta.
cat despre accesele de paranoia, sunt frecvente la tipii foarte plini de ei, orice femeie va fugi cat o tin picioarele la cel mai mic semn, fiindca in viitor se vor agrava si ii vor face viata un chin

| Freya1 a răspuns:

Faptul ca ai spus ca asa este tiparul femei o sa iti aduca multe pareri gen "Da man toate sunt asa prefacute vor sa se joace cu tine sa te invarta pe degete" sau "Femeile nu e oameni nu au sentimente ele nu iubesc sunt insensibile".Bun nu este asa.Cum se spune toate padurile au uscaturile lor asa este si la femei si la barbati.
Tu ai avut ghinionul de a da peste o femeie la care caznicia ii cam scartaia pe unele planuri si poate nu avea afectiune, atentie si tot ce ii trebuia acasa (ceia ce nu este o scuza pentru ca putea pleca) dar totusi in acelasi timp avvea ceva ani de caznicie, bune rele trase langa omul ala si poate chestia asta a facut-o sa fie indecisa ce sa aleaga: O caznicie veche in care sa obisnuit si in care are oarecum siguranta sau o relatie noua in care are afectiune, sex, atentie din partea unui barbat mai tanar dar cu care nu stie unde poate ajunge deoarece nimic in vioata nu este sigur si asta si-a demonstrat-o singura cu sotl ei.Si se pare ca a ales comoditatea caminului indiferent de inconveniente si i-a fost frica sa riste sa o ia cu tine de la capat.Probabil te-a pacalit cu divortul cum te-a pacalit si cu faptul ca este deja in proces de divort iar dupa ce a plecat acum ultima oara a realizat din nou ca pe ea cumva aventura asta cu tine o scotea din monotonie si acum o data ce te-a pierdut a intrat din nou in plasa infinitei plictiseli, monotoniei si etc.
Daca ea nu a avut atat putere si nu te-a iubit indeajuns incat sa mearga cu tine pana in panzele albe nu mai trebuie nici macar sa te gandesti de ce.Acum ai experienta unei astfel de relati si vei sti pe viitor ca exista posibilitatea foarte mare ca o astfel de relatie sa nu se termine cu happy and pentru tine asa ca nu are rost sa mai risti.Cauta o fata singura pentru tine care sa umple acel gol din viata, inima si sufletul tau si nu cadea in extrema cealalta in care sa incepi sa crezi ca nu exista iubire sau ca toate femeile sunt la fel.

| sofisis a răspuns:

Din pacate, cele maritate cam da. Majoritatea sunt asa. Au multe lipsuri emotionale si le suplineste prin un alt barbat, in afara casniciei. Cu toate astea sunt foarte putine cele care au coloana vertebrala sa spuna sotului "ia mai du-te si lasa-ma ca nu sunt fericita cu tine, hai pa". E ca si la barbati. Cati divorteaza pe bune pentru amanta? Cu vorba, toti laughing)
Dar faptic, prea putini.
Femeile oricum sunt indecise si mai lase decat barbatii. Eu ma mir ca a avut totusi atata tupeu incat sa plece de la barbata-su, sa stea cu tine, apoi sa se intoarca la ala. Iar ala...e o gluma de barbat laughing)
Daca eram barbat si eram in locul lui, schimbam butucul de la usa in secunda doi plecarii ei si contactam direct avocat.

| Necunoscut112 a răspuns:

Din păcate ai fost folosit. Ea era nefericită în căsnicie şi a căutat "altceva" crezând că nu îşi mai iubeşte soţul. După aventura cu tine şi-a dat seama că unei căsnicii nu i se dă aşa repede cu piciorul. Tu ai greşit de când ai aflat că te-a mintit, şi totuşi ai acceptat situaţia. Soţul ei a greşit că i-a iertat această îndelungă escapadă. Ea cu siguranţă nu va trăi cu soţul ei până la adânci bătrâneţi. Tu vei fi bine, dar nu te grăbi să îţi refacerea viaţa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.Nu toate sunt la fel(desi cum a zis si natalia vor incepe multi sa-ti spuna ca asa e).Aia era clar ca e nehotarata.Pe de o parte te vroia pe tine, pe de alta nu vroia sa-si incheie cealalta relatie.Si te-a mai si mintit.Ghinion,asta e.