| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Sunt cu iubitul meu de un an...totul este perfect intre noi doar ca am observat acum cateva saptamani/luni ca discuta cu o tipa (colega de facultate).Am tot vazut o pe ecranul telefonului lui cand imi arata chestii si o scotea de pe ecran mereu.Prima data l-am intrebat frumos cine e ca o tot vad acolo si a zis ca e o colega si ca nu trebuie sa imi fac probleme ca are si iubit. Evident ca nu am putut sta linstita si am suprins niste conversatii intre ei doi. O alinta pe mess, o are trecuta "mireluca" si discutau multe, isi trimiteau linkuri de pe yt, ea ii trimitea poze cu ea sa ii arate cum si-a facut parul, el ii trimitea poze cu ce mananca si discutau pana adormeau si ma deranja ca ii trimitea pupici si el si ea lui.
L-am intrebat a doua oara frumos daca a mai discutat cu ea, cam peste o saptamana, a zis evident ca nu si i-am zis ca nu o suport, ca e o nesimtita si ca nu se face asa ceva daca ai relatie ca nu e ok sa tot discute atata cu el si ca daca eu surprind ceva deplasat ma duc la ea si iese foarte urat.I-am zis ca eu nu fac asa ceva daca am relatie si ca am racit relatiile cu prieteni foarte buni baieti.
Intr-adevar ca de atunci a rarit-o cu ea dar am ramas cu sechele in sensul ca mereu stau cu frica ca poate discuta cand nu e cu mine, cand merge acasa la ai lui cateva zile si ma stresez atata de tare incat imi vine si sa vomit. De vazut nu se vad 100% ca el e non stop cu mine si cand nu e, e in alt oras si ea in altul.
Faza e ca ma dispera ideea ca ea i-ar mai putea scrie pentru ca ea e un om josnic avand iubit si facand asta. Nu stiu cum sa fac sa scap de stresul asta...ma distruge

40 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Relatia moderna si retelele de socializare cand se pupa iese prapad. Da' mai potoleste-te cu paranoia daca vezi ca nu-si vorbesc, in loc sa va traiti relatia frumos stai si te gandesti daca isi scriu sau nu. Daca ai relatie nu inseamna ca nu mai poti vorbi si cu altcineva, daca e sa te insele un barbat o face indiferent de cate ii zici, poate e doar o prietena cu care vorbea sa-si omoare timpul, bine, putin mai dubios dar daca totul e bine intre voi si nu s-a schimbat cu nimic, atunci tipa aia chiar e doar o prietena, un barbat cand nu mai e atras de cineva e mai direct in respingeri, mai rece, nu prea isi poate ascunde emotiile de genul. Serios acum, daca relatia voastra e buna, nu o aduce in discutie pe fata aia, nu te respinge, e atent cu tine nu ai de ce sa-ti faci griji cu nimic, a fost ceva trecator, doar o partenera de discutii si atat, cred ca mai mult te-ai gandit tu la ea decat el )))).

| CristianaMaria a răspuns (pentru Drimmero):

El e super fericit cu mine,se vede pe el si e mega afectuoos,da.dar asta nu inteleg eu,de ce ai discuta asa cu cineva cand relatia ta e perfecta. efectiv ea ii trimite poze cu ea,cu parul ei,cu pijamaua ei,face glume ca e"femeia perfecta", ii trmite pupici, el ii da inapoi, el ii trimite poze la farfurie cu ce mananca, ii zice cand si unde merge, discuta pana cand el ii zice ca nu mai poate de somn si se pune sa doarma.mie sincer mi se pare exagerat.si nu se intalnesc deloc ca eu stau intruna cu el dar de ce naiba ai discuta asa cu o alta fata.in primul rand nu cred ca nici lu gagiu aleia nu i-ar conveni sincer.sa stea naibii in banca ei ca abia ma controlez sa nu o atac laughing.m-am gandit si ca il gadila la orgoliu ca vezi tu doamne il place poate fraiera aia da totusi, eu nu am astfel de discutii cu alti baieti.

| Drimmero a răspuns (pentru CristianaMaria):

Un lucru curios, zici ca el discuta in trecut pana adormea, dar zici ca stai cu el, tu ce faceai in timpul ala, de ce nu va faceati diferite activitati. Daca zici ca e relatia perfecta si stateai impreuna, dar el totusi primea atentie si dadea atentie din/in alta parte, ceva e putred aici. Te iei degeaba de ea, ai pica in penibil mai ales sa faci crize de gelozie nejustificate, ei probabil sunt doar prieteni, daca era sa fie ceva intre ei se vedeaua, se ajungea la altele. Dar tu nu ai alte activitati, pasiuni si d-astea decat sa te gandesti la ea? a devenit obsesie si deja te afecteaza, scuza-ma ca-ti zic dar esti cam fraiera tu de fel, in loc sa-ti vezi de viata ta, relatia ta, te gandesti la aia. Si da, daca ai aduce in discutie doar subiectul asta l-ai indeparta, ai parea mega disperata si geloasa, gelozia nejustificata si in disperare alunga barbatii, nu doar pe ei ci si femeile. Relatia e posibil sa devina toxica prin tine, imi pare rau sa te anunt, asta daca el a incetat cu adevarat sa iti mai induca motive si se comporta cu tine cum trebuie, comportamentul te da de gol cand e ceva, eu iti garantez ca el daca nu mai simtea nimic pentru tine te respingea, sunt barbat si stiu exact cum gandesc astia din 'rasa'' mea, cand nu mai simt nimic pentru una o indeparteaza in mod evident indiferent de conflictul interior pe care il au.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Drimmero):

El discuta cu ea pana adormeau când dormea acasă la ai lui... Noi stam împreună doar la facultate și cand venim acasă fiecare e la casa lui. Discuțiile surprinse între ei erau de când era la el acasă. Când suntem împreună nu vb deloc cu ea, e mereu cu mine în camera sau când mergem la cumpărături sau afara. Eu am mai cerut păreri (cam toate feminine, inclusiv mamei mele) și mi au spus ca nu e ok chiar asa. Și eu mai am amici dar nu ii trec pe Facebook "andreiut" sau mai știu eu cum, nu le trimit pupici, nu le spun ca acum merg la x, acum merg acolo, acum mănânc, acum am fost la medic etc. Exista o limita și nici nu stau sa discut cu vreunul pana adorm.

| Drimmero a răspuns (pentru CristianaMaria):

Dumnezeule, ai 25 de ani, du-te fata draga si traieste-ti viata si las-o pe fata aia ca sughita acum de cateva ori, ii strici somnul. Radem, glumim dar o sa ajungi sa dai cu masina peste ea la cat te obsedeaza (sper ca nu ti-am dat idei). Gata, calmeaza-te daca te-ai asigurat ca nu mai vorbesc, desi ai facut un lucru urat ca te-ai uitat prin mesajele lui, foarte urat dar nu te voi judeca pentru asta, oricine greseste, sa-ti fie invatatura de minte sa ai incredere altadata, faptul ca te uiti denota neincredere si insecuritati pe care le are relatia, adica brusc nu mai devine asa 'perfecta'. In loc sa dormi la ora asta stai si te gandesti la ea, daca nu faci ceva in privinta asta nu te vad bine, vorbesc la modul cel mai serios.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Drimmero):

Mersi pentru răspunsuri și sfaturi. Venind de la un băiat chiar m au ajutat. Știu ca e urat ca m-am uitat deși mi am propus sa nu o fac dar era prezenta mereu tipa aia pe telefonul lui încă de cand am început sa stam împreună pentru ca mai apoi sa o evite cât stătea cu mine și sa își dea pe conversații acasă. Am sa imi impun sa nu ma mai uit, sa nu mai controlez, pentru ca îmi fac rău și pentru ca mi se pare un gest urat și nici nu ii pot spune ca am făcut-o fiindcă precis s ar supăra.

| Drimmero a răspuns (pentru CristianaMaria):

Daca chiar ai face astea esti salvata, daca continui te paste prapastia. Eu in locul tau imi bagam ceva in ea de situatie si efectiv ma axam pe lucrurile care imi plac, e mult mai sanatos.

| SilentRain a răspuns:

Cam neserios, decât să te stresez de aiurea caută altul care sa îți ofere ție atenția de care ai nevoie

| Emma30555 a răspuns:

Sa ști ca ea nu greșește mai mult decât iubitul tău, fiindcă ei își scriu reciproc și pana la urma nu ai de unde sa ști cine începe conversația. Eu sincer cred ca mulți oameni deși au relații mai plac și pe alții, platonic deși poate oricând sa devina ceva serios. Eu cred ca se plac dar e posibil sa-i fie teama sa nu te piardă și atunci sa nu greșească. Ideea e ca nu ar fi ok sa te duci sa i faci scandal, asta fac doar țațele și mahalagioacele. O fata educata are demnitate, mândrie nu se coboară la asa ceva, oricum nu sunteți căsătoriți și nu aveți 5 copii ca să ți permiți sa faci circ. Sfatul meu este sa fii atractiva pentru iubitul tău, sa l faci sa se tina după tine fără sa pui presiune ca să nu simtă nevoia sa facă ceva pe ascuns.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"Totul este perfect". Nu, nu e. Ti-ai creat o zona de confort, iar acum iti vine greu sa schimbi imprejurarile, din inadaptabilitate.
Daca nu iti place comportamentul lui, poti oricand sa te desparti de el. De ce ai sta intr-o relatie in care nu esti fericita?

| Floridori a răspuns:

Deci EA este un om josnic pentru ca face asa ceva avand iubit?!
Si iubitul tau are iubita si face fix acelasi lucru pe care il face si ea...
Dar este interesant cum nesiguranta ii face pe unii sa vada ca problema e de fapt altcineva, nu cei de langa ei, sau chiar ei insisi uneori.Problema nu este ea.Problema este atitudinea prietenului tau si nesiguranta aceasta in relatie, amplificata de temerile tale justificate sau nu...
Ea NU iti datoreaza tie nimic.Maxim ii datoreaza partenerului ei si daca e neserioasa va fi neserioasa oricum, cu sau fara prieten.
Tie iti datoreaza loialitate si respect prietenul tau.Dar asta nu inseamna ca ti le va si oferi.Ti le ofera doar daca este o persoana integra, dar este fix din aceeasi categorie cu domnisoara care iti creeaza stari de neliniste deoarece ambii participa la aceasta "labareala" impreuna si in egala masura. Daca consideri ca nu poti avea incredere, mai bine las-o balta si gata!
Este clar ca esti tanara si el la fel.Tu iti cauti pe cineva care sa iti poata oferi ceea ce iti doresti, iar el isi cauta pe cineva care sa fie pe aceeasi lungime de unda.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Floridori):

Avem peste un an de relatie.stam mereu impreuna, e foarte atent cu mine, ma copleseste de afectiune, viata sexuala e uau pentru el pentru ca il vad cum se manifesta si mereu imi zice cat e de fericit.cu ea repet, nu se vede deloc pentru ca e non stop cu mine si cand nu e, e in alt oras dupa cum am mai zis...si ea insista, insista ca o nesimtita si tot poarta conversatii cu el iar eu ma gandeam ca probabil el se simte bine vazand ca il place, ii hraneste egoul cumva...mi-a zis ca daca si ar fi dorit ceva cu ea ar fi incercat de multe ca sunt colegi de 5 ani de facultate deja.nu stiu ce sa zic, eu tare mult am vrut sa ii zic vreo doua.e singura cu care discuta ca in rest doar baieti ii scriu.nu stiu cum sa procedez, deja am adus discutia de 2 ori iar daca mai descopar ca au mai vorbit nu vreau sa mai deschid a treia oara discutia sa par nebuna.

| Floridori a răspuns (pentru CristianaMaria):

Ok.Ea insista.Insa daca el raspunde si continua aceasta relatie de prietenie, inseamna ca ii place aceasta relatie.
Tu asta nu vrei sa intelegi.Ca acea fata nu iti datoreaza tie nimic.El ar trebui sa mentina niste limite in ceea ce priveste prietenia cu ea.
Tu ii cauti lui scuze pentru a te forta pe tine in a crede ca el raspunde doar din politete.Si nu exista asa ceva.Raspunde pentru ca ii place si se complace in aceasta situatie.Nu cred ca doar ea ii scrie in mod insistent si el ii raspunde doar sec cu "da" si "nu" strict din politete.Isi scriu amandoi in egala masura si isi trimit poze si se alinta reciproc.
Dar daca tu spui ca in afara de acest lucru, totul merge bine si nu prea esti dispusa sa renunti, singura solutie este sa ii explici ceea ce ai explicat aici, ca te deranjeaza, ca iti creeaza stari puternice de anxietate, ca te simti nesigura.
Din pacate sau din fericire, comunicarea este singura varianta realista care sa iti poata oferi o solutie. Spune-i exact cum te simti in legatura cu asta si vezi cum reactioneaza si daca ia masuri.
Sau poate ca nu este dispus sa schimbe ceva si atunci va trebui sa luati impreuna o decizie.Ori se schimba ceva, ori nu se schimba si accepti sa continuati asa, ori va luati la revedere.Doar voi doi, prin comunicare deschisa si sincera puteti sa rezolvati aceasta problema pe care tu nu o poti gestiona la nivel emotional.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Floridori):

El nu s-a schimbat deloc, asta e si motivul pentru care am luptat sa trec peste.el e exact la fel de atent, dragastos, poate si mai mult decat inainte.ma ia in brate mereu, ma pupa mereu, imi ofera afectiune mereu si vrea sa stam non stop impreuna.viata sexuala e super si efectiv se vede pe el cat e de fericit cu mine ca sta, se uita la mine si zambeste.lucrul asta si faptul ca nu se vede cu ea m-au facut sa ma fortez sa uit de incidentul asta dar tot e o enigma pentru mine fiindca nu inteleg de ce ai discuta asa cu cineva cand tu esti super fericit in relatia ta.din pacate nu pot discuta deschis cu el din cauza ca ceea ce am facut eu e imoral si anume ca m-am uitat in conversatia cu tipa aia.am facut-o pentru ca efectiv mi-a disrus viata ideea ca ii scrie si a devenit o obsesie pentru mine.iar eu cand am deschis subiectul despre ea, am facut-o ca si cand nu stiam ce discuta ci doar ca discuta spunand-ui ca am vazut-o des la el pe ecran ca ii scrie.acum ma obsedeaza gandul iarasi ca ii scrie si ma abtin cu greu sa nu mai citesc conversatiile si sa stau departe de telefonul lui pentru ca daca as vedea ca discuta iarasi nu as stii cum sa deschid subiectul si sa explodez

| Eireann a răspuns (pentru CristianaMaria):

Singurul nesimtit e iubitul tau, ca e foarte usor sa spuna "pe iubita mea o deranjeaza si nu vreau sa continuam aceste discutii". Sau sa ii dea block. Poate sa ii scrie si poezii, daca el refuza e degeaba. Dar lui ii place deci nu e vina ei, e vina lui. Daca iubitul tau se uita dupa Alta pe strada te duci sa o iei de par ca de ce e frumoasa si iese pe strada?

| Floridori a răspuns (pentru CristianaMaria):

Tu ai deschis o cutie a Pandorei si acum nu o mai poti inchide.
Cel mai corect cred ca ar fi sa ii ceri lui sa iti arate ce tip de conversatii are cu ea.
Ii explici ca te simti nesigura si ca ai vrea sa iti arate chiar el ca nu exista nimic ce te-ar putea face sa te ingrijorezi sau sa ai dubii in ceea ce il priveste.

Scuza-ma, dar intr-un cuplu si o relatie ar trebui sa existe mereu comunicarea sincera, indiferent de situatie sau de circumstante.Nu exista ca nu poti sa vorbesti cu partenerul.Ca asa ii ascunzi si tu ca ai intrat in telefonul lui, dar si el iti poate ascunde tie anumite lucruri, le acelasi principiu.Si in cazul asta, unde mai este sinceritatea si transparenta dintr-un cuplu?!
Personal, oricum consider ca intr-un cuplu nu exista chestia aia cu "viata privata". Asta este un fel de scuza pentru ca unii sa isi ascunda mizeriile sub pres.Dar este strict opinia mea si inteleg ca nu toata lumea este de acord si fiecare isi traieste viata dupa propriile principii, desigur.

Insa, ai putea sa ii ceri lui sa iti arate, cum ti-am spus, sau sa recunosti ca te-ai uitat si asta este...Iti ceri scuze, ii explici motivele pentru care ai facut-o si ii ceri sa iti arate ca nu are nimic de ascuns in ceea ce o priveste pe acea fata.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Eireann):

Eu i-am spus dar repet cum am zis si mai sus...eu am descoperit intamplator, citind putin din conversatie lucru care e imoral si de care nu sunt mandra.eu nu pot sa deschid din nou subiectul acum si sa ii zic ce? ca i-am citit mesajele? ideea este ca ea tot insista si chiar daca el e sec ea tot trimite mizerii si de asta ma enerveaza. oricum dupa ce i-am zis ca ma deranjeaza, a rarit o tare, nu am mai vazut nimic sa discute dar cand nu e cu mine am impresia ca atunci se simte in siguranta si incepe sa discute la greu

| CristianaMaria a răspuns (pentru Floridori):

Nu as vrea sa ii spun ca m-am uitat.consider ca e un lucru foarte josnic.am vrut sa ii spun sa imi arate conversatia sa scap de o povara dar am senzatia ca o sa ma creada o nebuna si o obsedata si o geloasa ca nu mi-a mai dat motive. fata aia nu i-a mai scris deloc cat a stat cu mine si atunci pare ca eu ii cer sa imi arate conversatia din senin...si nu vreau sa stric relatia, sa ma credea o geloasa.el mi-a zis ca niciodata nu si-a facut griji in privinta mea pentru ca stie ce relatie avem si ce ii ofer si stie ca nu as face nimic.of...ma simt intre ciocan si nicovala, nu stiu cum sa actionez sa fie bine si sa scap si eu de anxietate

| Floridori a răspuns (pentru CristianaMaria):

Inteleg.Eu mi-am expus strict opinia personala pentru ca doar asta pot expune.
Modul in care tu vei decide sa gestionezi aceasta situatie depinde numai si numai de tine.
Aici fiecare isi expune propria opinie din propria experienta si este firesc ca acestea sa fie diferite.La fel cum este firesc sa fie si a ta...
Insa nimeni nu te poate ajuta la modul real.Toti aici vor incerca sa ajute cu o opinie, maxim un sfat.Singura persoana care se poate ajuta cu adevarat esti doar tu.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Floridori):

Stiu...ideea este ca nu gasesc o solutie potrivita.mi se pare josnice femeile care cauta in telefoane sau care isi pun iubitii sa le arate conversatiile sau cel putin am impresia ca un astfel de comportament indeparteaza barbatul si de asta as evita sa fac asa ceva.iar daca nu fac asta, in lipsta de "dovezi evidente" cum ar fi sa ii scrie ceva cand e langa mine, nu prea pot face nimic.in concluzie stau si ma consum cand nu sunt langa el ca el sta si discuta cu tipa aia

| Floridori a răspuns (pentru CristianaMaria):

Tie ti se par josnice.Se pare ca multe lucruri ti se par josnice, mai putin faptul ca iubitul tau nu te respecta in totalitate.
Tu ori esti o persoana extrem de indragostita care pur si simplu nu are experienta in relatii si incearca sa se alinieze unor standarde pe care le-a auzit sau despre care a citit in blogguri cum ca ar fi cele "corecte" intr-o relatie (de exemplu, nu trebuie sa faci "x" lucru pentru ca il indepartezi pe barbat, nu trebuie sa zici "y" lucru ca ii dai de gandit etc.) in loc sa fii tu insati, ori esti extrem de nesigura si naiva.

Daca este prima varianta, sfatul meu sincer ar fi sa fii tu insati.Nu conteaza ca actualul nu va accepta.Nu are importanta ca urmatorul nu va fi interesat.Conteaza sa gasesti pe cineva care sa te accepte, sa te iubeasca asa cum esti, sa iti impartaseasca nebunia. Daca tu vrei sa te aliniezi unor standarde superficiale, vei da de inteles partenerului ca asa esti si se va indragosti de acea imagine, iar tu va trebui sa te prefaci ca esti asa toata viata.

Daca este a doua varianta, numai experienta de viata va putea rezolva macar o parte din aceste probleme pe care le intampini in primul rand cu tine insati.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Floridori):

Mama mea e singura de foarte mulți ani. De curând a ieșit la un date cu un tip care i-a povestit ca ieșise cu o tipa care a început sa ii caute in telefon și s-a despărțit de ea pentru ca el considera ca trebuie sa existe încredere. Și mama mi-a zis în nici un caz sa nu ii spun ca l am controlat ca se va supăra foarte tare. Și da eu îl iubesc enorm și nu vreau sa îl pierd. Probabil de asta îl și menajez atata. Avem 25 de ani amândoi dar el nu a mai avut decât o relație foarte scurta înainte de mine. A făcut multe lucruri care m au deranjat sa zic asa la b început dar toate s au reglat pe parcurs și le-a schimbat. Inclusiv cu fata asta a încercat sa o rareareasca calumea după ce i-am zis revoltata ca nu o suport și ca ma iau de ea dacă nu iau vede de treacă și ca și el ii da apa la moara dar stau cu frica sa nu fie ceva doar de moment și sa reapara toată treaba ca sunt și colegi de grupa și știe ea imediat cum sa se bage în vorbă.

| Floridori a răspuns (pentru CristianaMaria):

Fiecare cu propria gandire, propriile decizii...Repet, eu mi-am expus aici propria opinie si cum as actiona eu in locul tau.Pentru ca doar atat pot sa expun, propria mea perspectiva.Nu a tipului care s-a intalnit cu mama ta, nu a iubitului tau, nu a altcuiva, ci a mea, din putina mea experienta.
Sincera sa fiu, in urma povestii si a raspunsurilor tale mi-am imaginat ca este vorba despre o fata de 20, maxim 21 de ani.
Daca tu consideri ca pentru tine decizia cea mai buna este sa nu fi tu insati si sa ascunzi lucruri, atunci ok...Iti doresc succes! Fiecare cum isi asterne...
Insa, sper la modul cel mai serios sa te maturizezi si sa realizezi cat de multe pierzi incercand sa pari cine nu esti cu adevarat pentru a nu pierde o persoana care te face sa ai dubii si care s-a indragostit de o imagine falsa pe care ai afisat-o doar pentru ca unii oameni nu ar aproba cine esti cu adevarat.

Ceva imi spune ca peste o perioada vei mai reveni aici cu intrebari de genul sau cel putin le vei avea acolo, intr-un colt al mintii dand tarcoale.

In orice caz, eu iti urez succes in rezolvarea problemei!

| Drimmero a răspuns (pentru Floridori):

Pai majoritatea intrebarilor ei sunt despre iubitul ei, e clar ca nu se afla in relatia perfecta din moment ce o deranjeaza o sumedenie de lucruri. In loc sa le discute cu el prefera niste pareri de la straini, relatiile actuale chiar nu mai sunt ce au fost. Legat de subiectul asta a vazut ca apele s-au linistit, numai ea nu.

| Floridori a răspuns (pentru Drimmero):

Aaah, ok.Sincer, chiar nu m-am uitat la istoricul intrebarilor, dar daca este asa, atunci, din pacate, clar ca acest sir de nesigurante va continua.
Si da, indiferent de preferintele personale in ceea ce priveste o relatie, un partener (ma refer aici la faptul ca este firesc si normal ca oamenii sa prefere lucruri diferite, pe principiul "fiecare cu propria nebunie, important este sa gasesti nebunul potrivit" laughing ), trebuie sa admitem ca relatiile moderne, din ultimii cativa ani sunt foarte diferite de relatiile putin mai vechi.
Unii vad schimbarea ca pe un lucru bun, dar daca vrei sa fiu sincera, acest tip de relatii, mie personal, imi creeaza stari de anxietate, chiar daca nu am nicio treaba cu oamenii respectivi laughing

In general, am observat ca unii oameni se ghideaza dupa opiniile altora, ceea ce este gresit.Nu ceilalti traiesc pentru tine.Tu iti traiesti propria viata si suporti consecintele propriilor decizii.Nimeni altcineva.
Dar din nou cred ca este vorba despre foarte multa nesiguranta...

| CristianaMaria a răspuns (pentru Floridori):

Repet... Întrebările mele sunt din relații anterioare sau mai bine spus tentative de relații.prima mea relație și singura in afara de actuala a fost la 22 de ani. Și da sunt foarte nesigura și sperioasa pentru ca nu am deloc încredere în mine și când îmi place de cineva vreau sa meargă și las de la mine. Eu asa sunt, fac orice sa meargă bine și sa sa îl menajez pe celalalt.
Eu am fost mai puțin norocoasa, îmi doream relație de prin generala și toată viata băieții ce mi au plăcut și fugit de mine și ma plăceau băieți de care nu îmi plăcea mie deloc. A fost nasol, m-a dărâmat psihic atâția ani sa fiu respinsa

| Drimmero a răspuns (pentru Floridori):

Sa nu o judecam totusi, un om care e la pamant trebuie sa primeasca o mana sa se ridice. Ai dreptate la faza ca traieste pentru ea insa nu sunt de acord cu o chestie ceva mai sus, dar fiecare isi traieste viata asa cum poate, are propriile principii, nu-s in masura sa ti le dau peste cap, asta e si frumusetea sa fim diferiti. Cat despre Alexandra, cam da, emana nesiguranta, nu e un lucru devastator dar creeaza probleme care se maresc in diferite situatii.

| Floridori a răspuns (pentru CristianaMaria):

Imi pare rau sa aud asta, dar tu esti singura care poate reconstrui acea incredere de sine.Si nu o vei face printr-o atitudine submisiva sau lasand de la tine chiar daca ceva nu iti este le plac.
Atat adancirea in aceasta prapastie a nesigurantei cat si iesirea din ea stau in mainile tale si in puterile tale.Nu are sens ca eu sau alt user sa iti zica ceva.Aceste lucruri nu te vor ajuta cu adevarat pentru ca vorbele noastre nu schimba esenta ta.Doar tu poti face ceva in acest sens.

| Floridori a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am judecat-o cu absolut nimic. Daca am dat impresia asta, imi cer scuze.
Sper doar ca ea sa isi poata recapata increderea de sine.Insa acest lucru nu sta intr-o relatie sau intr-un simplu sfat de la straini, ci sta in propriile ei maini.
Si da, nu este un lucru devastator, insa tot ea este cea care sufera din aceasta cauza, din pacate.

| Drimmero a răspuns (pentru Floridori):

Greseala mea, a sunat aiurea. Ma refeream sa nu o facem, nu ca ai facut-o deja.

Stii cum e, sfaturile sunt fix pix, trebuie sa ai vointa si sa tii cont de ele. Pana la urma, cum iti asterni, asa dormi. Multa sanatate!

| Emma30555 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Aici sunt de acord cu tine. Nu i cere telefonul, nu i cere sa ți arate conversații. Se va simții jignit și in ochii lui vei scădea căci va vedea cât de nesigura ești în plus se va enerva ca ești geloasa. E greu sa iubești un om gelos, fiindcă de multe ori persoana geloasa exagerează dar tu poate ca ai și motive, deși sa ști ca poți avea amici și de sex opus, unii simt nevoia sa socializeze, cum ai spus și tu poate se simte bine sa fie băgat în seama, nu e ceva asa grav. Incearca sa nu te mai gândești la lucruri negative, bucura te de relație, nu face din el centrul universului tău, dacă va dori sa te însele vreodată oricum o va face, tine de caracterul fiecăruia, iubirea nu se poate forța, eu zic ca ar fi bine sa fii mai înțeleaptă și sa te bucuri sa nu ți faci griji pentru lucruri pe care oricum nu le poți controla.

| Floridori a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt de acord.
Si oricum sfaturile altora nu neaparat sunt si cele mai potrivite pentru tine, asa ca trebuie sa stii sa si filtrezi aceste indrumari astfel incat sa iei cele mai bune decizii.
Multumesc la fel! Numai bine!

| ania a răspuns (pentru CristianaMaria):

Daca te iubeste asa mult sa te ia de nevasta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Realizezi ca el nu e obiectul tau, incat sa ai scuza de a fi atat de posesiva? Iar faptul ca o tipa vorbeste cu iubitul tau, desi are si ea unul, nu o face josnica. Faptul ca doi oameni se afla intr-o relatie asta nu le reprima automat si dreptul de a mai socializa si cu alte persoane de sex opus, asta cel putin cat timp este vorba doar de o relatie de prietenie si atat. Si chiar tu ai spus ca nu ai observat nimic altceva deplasat. deci, da…
Poate ar trebui prima data sa rezolvi problema ta cu gelozia cea mult prea exagerata, in loc sa iti arunci toata ura asupra unei femei pe care cel mai probabil nici nu prea o cunosti. Faptul ca o vei uri nu va schimba cu nimic situatia, ci doar te va face sa fi si mai paranoica. Incearca sa fi mai deschisa si sa comunici clar cu prietenul tau despre ceea ce te deranjeaza, incercand astfel sa gasiti o rezolvare impreuna. Pana la urma o relatie ar trebui sa fie bazata pe iubire si intelegere si implicit pe incredere. Si cum sa fie asta posibil daca nu exista si comunicarea? Altfel ce rost are sa mai fi cu cineva daca stai mereu cu frica ca te-ar putea parasi oricand pentru altcineva?

| CristianaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu inteleg asta si el mai are colege si mai discuta dar aici e cumva prea mult.de la a vorbi amical pana la a pune pupici, sa vb zilnic, a trimite linkuri de yt, poze cu ea sa ii arate cum si-a facut parul, el poze cu ce mancaruri mananca si sa ii povesteasca tot ce face intr-o zi si unde merge e mult...sincer,eu nu as vb asa cu nici un prieten daca am iubit

| anonim_4396 explică (pentru CristianaMaria):

Te inteleg, dar nu e neaparat sa fie ceva necurat la mijloc. Mai ales daca spui ca el fata de tine nu s-a schimbat si iti ofera aceeasi atentie. Pana la urma exista si persoane ce mai comunica si asa apropiat cu prietenii lor de sex opus, desi ei nu ii vad decat ca pe niste prieteni. Chiar daca asta poate parea cam ireal laughing Pana la urma nu suntem cu totii la fel si exista diferite puncte de vedere chiar si cand vine vorba de subiectul asta.
Eu acum nu am de unde sa stiu cum e de fapt situatia dintre ei doi, de aceea cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu el despre asta si sa fiti deschisi unul fata de celalalt, ca sa puteti rezolva problema asta.

| CristianaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imi doresc nimic mai mult decat sa ii pot spune dar sunt legata la maini.ce sa ii zic :"hei, ti am citit mesajele cu aia, as vrea sa imi spui de ce vorbesti asa cu ea".mi se pare un lucru josnic sa ii zic ce am facut si consider ca se va intoarce impotriva mea, gen raul pe care l-am facut eu o sa fie mai mare decat faptul ca el a vb cu ea pentru ca e urat sa cauti in telefonul cuiva.adica cred ca si eu m-as simti foarte jignita sau suparata.si de cand i am tinut teoria ca e o nesitmita si nu o suport bla bla nu a mai vb cu ea ca m-am mai uitat, era foarte departe in ordinea conversatiilor dar mereu imi dau filme ca vor reincepe ca nu poti taia dintr o data relatia aia a lor de prietenie sau ce o fi.si atunci imi dau filme ce reincepe nebuna cand el ii da atentie si anume cand e acasa la ai lui si se simte safe ca nu sta cu frica ca vad eu cand ii scrie inapoi.

| anonim_4396 explică (pentru CristianaMaria):

Ba nu, chiar nu esti legata de maini happy Doar tu crezi ca esti. Si da, ai facut o greseala. Oamenii fac multe greseli, dar asta nu inseamna ca nu se pot schimba. Important este sa vrei asta. Daca te iubeste, atunci va incerca sa fie alaturi de tine si va incerca sa te inteleaga si va aprecia faptul ca ai ales totusi sa discuti cu el despre asta. Spune-i doar ce simti si chiar si ca ai facut asa ceva si ca regreti. Pana la urma are dreptul sa stie cum te simti. Daca vei continua asa si nu vei comunica cu el e posibil ca mai degraba sa ajungeti mai mult sa va departati decat sa va apropiati unul de celalalt. Cel putin asta este parerea mea, dar faci cum consideri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei!

In opinia mea relatii ca si aceasta apar pentru ca suntem cu oameni din nevoie ci nu din bucurie

Vrem sa fim cu cineva pentru ca ne este frica sa fim singuri

Realtia dintre doi oameni care functioneaza impreuna si unde exista chimie si conexiune, potential de a construi lucruri impreuna

Intr-o asemenea relatie nu vor exista vreodata momente de gelozie, care este egoism din punctul meu de vedere

Daca cineva rezoneaza mai mult cu altcineva, mergi mai departe, e viata lui, alegerea lui

Si nu vad de ce ar fi celalata fata responsabila de actiunile partenerului tau

Mult succes!

| Jeonghyeo a răspuns:

Vezi de treaba ta