| Diana92_7305 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 2 luni si jumatate si mi-a spus ca ar vrea sa o facem. Sunt virgina, si nu stiu daca sunt pregatita sa fac acest pas dar o parte din mine ar vrea.pentru ca am inceput sa tin la el. Ne intelegem foarte foarte bine, si nu as vrea sa apara neintelegeri pe tema aceasta.Chiar nu stiu ce sa mai cred si ce sa fac. Sfaturi?!

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu zic ca dupa doua luni si jumatate e absolut imposibil ca vreunul dintre voi sa fie pregatit pentru dragoste. Inteleg din asta ca partenerul tau vrea doar sex fara implicatii sentimentale. Din pacate, asta duce adesea la o impotmolire a relatiei. De obicei cuplurile care ajung in pat inainte de ase iubi, nu mai ajung la dragoste niciodata, raman in zona sexului sportiv, lipst de sentimente doar pentru placere. Sunt si cupluri (putine) care depasesc momentul si chiar isi construiesc o relatie bazata pe iubire dupa sex sportiv, dar de obicei e vorba de cupluri de oameni maturi, care nu sunt la primele experiente sexuale. Intrebarea este: de ce nu asteapta partenerul tau aparitia sentimentelor reale si profunde, de ce vrea doar sex si nu are rabdare sa faceti dragoste. Barbatii asteapta o femeie exact cat considera ca merita ea, iar doua luni si jumatate este extrem de putin.

| monyk a răspuns:

BUna,nu stiu daca 2 luni jumate e de ajuns ca sa faci acest pas,mai ales ca esti virgina si inceperea vietii sexuale e importanta in viata fiecarei fete,trebuie sa existe multa iubire,respect, intelegere, comunicare in cuplu.Nu fa un lucru care sa il regreti apoi.Mai ai timp,vb cu el si spune-i ca inca nu esti pregatita dar sa aiba rabdare pana cand vei fi pregatita si cand esti sigura ca vrei.
El daca tine la tine,va astepta,desigur ca nu trebuie sa il faci sa astepte ani de zile,dar totusi sa mai astepte un timp.
Nu o fa pentru ca el vrea,ci fa-o pentru ca tu vrei,daca simti in sufletul tau ca nu e inca momentul potrivit, ai rabdare, nu grabi lucrurile.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu ești pregătită, cum să o faci? Și în 2 luni chiar crezi că îl cunoști atât de bine să faci pasul?
Explică-i fără jenă și dacă te iubește cu adevărat te va aștepta!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Castiel a răspuns:

Ia incearca sa-l testezi daca chiar te iubeste, adica wtf 2 luni nu-s chiar cine stie ce! Si daca este mai bad boy sansele sa ti-o traga sunt mari! Oricum, ia vezi spune-i sa te astepte si daca accepta sansele ca te iubeste sunt marite, daca nu e cam jegos! si sansele sa te lase sunt mari.

| ELLSSA a răspuns:

Sa inteleg ca ai numai 19 anisori(de la nikul tau de `92)?
Daca inca esti virgina, sa mai aibe si dansul putintica rabdare.Cel putin 6 luni sa aveti si voi, nu chiar 2-3...
Neintelegeri de ce sa apara pe tema asta? E asa nerabdator sa te aibe?
Daca nu esti pregatita, nu o face doar de dragul lui.Nu esti un obiect, ci un suflet.

| Vali87 a răspuns:

Depinde de varsta pe care o ai, daca ai mai putin de 17 ani nu prea iti recomand sa iti incepi viata sexuala de la o varsta mica as zice eu mai ales ca esti cu acel baiat de doar 2, 5 luni. Ii poti explica prietenului tau ca nu esti sigura si daca el te iubeste te va intelege, eu cel putin asa as face. Daca nu, atunci inseamna ca sta cu tine numai pentru a o face cu tine si atunci nu merita sa i te daruiesti. Daca il iubesti mult si te paraseste atunci nu stiu ce sa iti mai zic, va fi o perioada dificila dar timpul le rezolva pe toate.
Bafta!

| angelina_2665 a răspuns:

Citi ani ai?

| natalia_7677 a răspuns:

Buna mai asteapta este totusi putin 2 luni. in fond este alegerea ta. eu am amanat 9 luni pana sa-mi incep viata sexuala si apoi dupa ce am facut-o s-a despartit de mine fara nicio remuscare. pe urma am regretat amarnic ca m-am lasat influentata din dorinta de a nu-l pierde. TU DECIZI!

| Adriana_1102 a răspuns:

Daca tu simti cu adevarat ca esti pregatita si ca el merita lucrul asta, fa-o. Daca nu, mai astepta. nu trebuie sa-ti incepi viata sexuala doar pentru ca tu tii la el, ca sa fie ceva de neuitat trebuie sa tina si el la tine. Eu as zice sa mai asteptati putin. totusi 2 luni jumate nu e cine stie ce timp si poate dupa tu vei ramane cu buza umflata. Daca tine la tine va intelege si va fi in continuare alaturi de tine pana vei fi cu adevarat pregatita.
Succes si sper sa iei decizia potrivita tie! :*

| Michael6996 a răspuns:

Mai bine ai mai astepta in caz ca aceste 2 luni el doar acest moment la asteptat. Mai bine pune-l la ceva incercari ca sa te convingi ca te iubeste cu adevarat si nu se foloseste de tine ca cu un obect de uz casnic.

| QueeN ♥ a răspuns:

Nu trebuie sa "o faci" daca nu stii ce simte el pentru tine, si 2 luni nu inseamna o perioada mare de timp, plus ca daca te simti obligata sau constransa de el, ar trebui sa intri la banuiala.Mai asteapta, macar pana esti sigura de faptul ca te iubeste si ca si tu il iubesti, nu placi. Sper ca ti-am fost de ajutor.Si p.s.:daca ar fi in stare sa iti 'dea papucii' doar pentru detaliul asta,nu e demn de tine.Te sfatuiesc sa-ti incepi viata sexuala dupa ce esti constienta de limitele tale, dupa ce te maturizezi si psihic, nu doar fizic.Bafta.happy

| CristinaForTPU a răspuns:

Buna! Si eu am primit astfel de propunere. Am intrebat prietenele mele (care au facut-o deja). Iubitu meu mi-a zis daca vrem sa o facem, i-am zis ca ma mai gandesc. Am acceptat pana la urma. Dupa acea noapte (a fost frumosbig grin) m-a durut timp de o saptamana. Dupa aceea am mai facut-o, bine inteles eu am insistat. Dupa accea nu te mai durea. Daca va iubiti, va aveti bine, si daca ai o varsta intra 16-18 iti spun ca ar trebui sa renunti la virginitatebig grin

Am vorbit din propia experienta! Funda?

| MzQ_1081 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa mai astepti sal cunosti mai bineewinking si dupa sa trecetii la fapte iar daca baiatul te iubeste la fel de mult ca tine te va astepta pana vei fii u pregatita sa faci acest pass :X
Si fi si u putin mai atenta la comortamentul lui, la felul cum gandeste pentru ca mai tarziu dca ajungeti sa faceti cevaa tongue sa nu iti para rauuwinking
Maii multe nu stiu ce sati maii zic big grin Sper caa team ajutatt cu cevaa kiss Mooolt Norocwinking

| Diana92_7305 explică:

Angelina,am 17.Problema este ca ma preseaza cu chestia asta, l-am refuzat de 3 ori.si tot insista pe tema asta.Am incercat sa vorbesc cu el, dar ma intreaba de fiecare data care este problema, daca el tine la mine.si eu la el.In fine, multumesc pentru sfaturi.O sa incerc sa ma gandesc mult mai bine