| ..._4875 a întrebat:

As vrea si eu niste sfaturi in legatura cu ceva.Sunt impreuna cu prietenul meu de 1 an si 2 luni; eu am 15 ani jumate, iar el 16.Ne iubim foarte mult si de la un timp imi tot zice ca ar vrea sa ne incepem viata sexuala(tin sa mentionez ca suntem aman2 virgini), imi tot spune cat de mult isi doreste si cat de curios este sa afle cum este. El a zis ca ma asteapta sa fiu pregatita pentru ca i-am spus ca suntem prea mici dar zice ca nu suntem deloc mici. I-am promis ca o facem vara asta dar sunt foarte confuza daca sa o fac sau nu pentru ca mi se pare ca sunt mica dar pe alta parte nu vreau sa zica ca l-am mintit.Nu prea stiu ce sa fac...as vrea sa fac ceva ca sa il fac sa nu mai vrea asa mult dar nu stiu ce.Va rog sa-mi dati niste sfaturi daca sa o facem sau nu vara asta.Multumesc!:*

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai. Oricum trebuie sa le spui inainte de a-ti incepe viata sexuala, fiindca fiind atat de mica ai un risc crescut de cancer de col si va trebui sa mergi (toata viata) cam din 6 in 6 luni la ginecolog. Fiind un copil, pana la 18 ani, va trebui sa fii insotita de un parinte. Asadar, vezi daca parintii ta sunt de acord, daca isi pot asuma aceasta sarcina (nu e usor sa depinzi de consultatiile la ginecolog de doua ori pe an, sa iti faci tot programul in functie de asta). Ei o sa te sfatuiasca cel mai bine, tinand cont si de responsabilitatile carora trebuie sa le faci fata: alegerea unei metode de contraceptie, a unei metode de protectie impotriva bolilor, situatia unei posibile sarcini (stiind ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, ca la varsta ta nu se poate face avort in Romania si ca nasterea este riscanta pentru tine).

| monyk a răspuns:

Buna, alegerea e numai a ta, insa gandeste-te ca ai totusi 15 ani jumate, mai ai timp pentru.sex.El trebuie sa te inteleaga si sa te astepte, nu o fa fara sa fi pregatita.
Daca vrei sa o faci, protejeaza-te mereu pentru.ca exista si riscul unei sarcini nedorite sau boli cu transmitere sexuala, deci n ue de glumit cu sexul.
Nu cred ca esti inca dezvoltata psihic si fizic...desi i-ai zis ca o ve-ti face vara asta, sigur te va intelege ca totusi e vorba de viata ta, de sanatatea ta.
Nu grabi lucrurile ca mai apoi poti sa regreti.

| shtephie a răspuns:

15 ani nu mi se pare o varsta potrivita pentru asta. Daca tot insista inseamna ca doar asta vrea. Nu o face ca zice el, din obligatie. Nu esti pregatita pentru asta! Vb cu el spune'i adevarul si daca accepta bine daca nu la revederewinking
Mult succeshappy

| Emma a răspuns:

Buna!
Cam complicat intr`adevar. daca i`ai promis...straight face
Dar totusi daca nu te simti pregatita, ecplica`i si daca te iubeste pe cat spune asta e calea sa-ti dovedeasca!

| aangelia a răspuns:

Un doctor normal, ar zice ca e normal sa-ti incepi viata sexuala la 16 ani, dar un doctor ginecolog ar spune ca e cel mai indicat la 18 ani.
Asa ca decide-te daca vrei sa ramai sanatoasa... :*

| Casiana a răspuns:

Poate ca de fapt asta este prima ocazie de a testa presupusa iubire pe care ti'o poarta iubitul tau. Spune'i ca nu poti, dar fata in fata, ca sa vada faptul ca tu chiar esti ingrijorata.Si daca nu mai poate astepta si vrea sa se desparta atunci inseamna ca erai pe punctul de a face o mare greseala.

Chiar daca i'ai promis, daca te iubeste cu adevarat se gandeste in primul rand la binele tau si la ceea ce simti tu.

Asa ca discuta cu el, si nu renunta la ceea ce ai tu cel mai de pret (virginitatea).

| vasiledumitru a răspuns:

Doctorii zic ca e bine sa faci sex doar la 18-19 ani ca atunci sa dezvoltat organismul.
Eu zic sa n-o faci ca e pacat si vei regreta mult, si aceasta fapta de a face sex iti va aduce multa suparare si necazuri.

| KaMy a răspuns:

Eu iti dau un sfat care sper sa-ti fie de folos! Stai in banca ta! in primul rand risti foaste mult mi ales ca el nu are experienta. si in al doilea rand ti e pare normal ca la 15 ani sa va incepeti viata sexuala? Gandete-te la consecinte (mai ales ca esti minora ai sub 18 ani, cine tear ajuta daca vei ramane insarcinata? iti spun eu daca s-ar intampla asa acest baiat tear lasa balta! toti sunt asa, iar parintilor nu le prea surade sa aiba nepoti cand mama lor are doar 15 ani)
Sper sa ti cont ce ce ti-am spus...

| Karamel a răspuns:

Daca nu esti pregatita...nu o face, daca te iub si tine la tine spune`i ca nu esti pregatita si mai poate sa astepte, mare grija cu el.

Daca o faci sa foloseasca prezervativ ca nu are experienta si sa nu ai experiente placute mai tarziu...

| curcubela a răspuns:

Sa faci ce simti! daca te iubeste o sa te astepte pana esti pregatita. daca incepe cu reprosuri inseamna ca nu te iubeste atat de mult precum spune. sa presupunem ca o faci numai ca sa il multumesti pe el... dupa aia ce se intampla? o sa ajungi tu sa ii reprosezi lui ca nu te-a asteptat sa fi pregatita si in felul asta, inevitabil, o sa se termine prost lucrurile intre voi. deci...mai bine astepti! e foarte important ca prima data sa fie speciala si sa ti-o doresti cu adevaratbig grin good luck

| neynya_4078 a răspuns:

Parerea mea: daca nu te simti pregatita, mai bine asteapta.Si daca te iubeste cu adevarat va intelege.Nu trebuie sa o faci doar pentru ca i-ai promis.Trebuie sa se intample atunci cand vei simti cu adevarat ca-ti doresti.Si nu uita, la momentul potrivit, de protectie.

| IrxnIroxyI a răspuns:

Pai la 16 - 17 ani isi incep mai toti viata sexuala.

Parerea mea :X

| anicika a răspuns:

PreTy dac il iubestisi el te iubeste dc sa perzi asa o ocazie alti o fac nu din iubire.(voi mari sunteti deam nu te-ai gindit ca fetele de 12-13-14 ani o fac deam? bafta

| ..._4875 explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi, am vb cu iubitul meu si m-a inteles a spus ca ma astepta cat e nevoie ca sa fiu pregatita.