| iulia972 a întrebat:

Sunt fata. acum cateva zile m-am "jucat" cu prietenul meu. nu m-a penetrat doar m-a atins cu penisul aproape de vagin. Se poate sa fi ramas insarcinata? Mentionez ca sunt virgina.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se forma o sarcina trebuie sa fie fecundat un ovul de catre un spermatozoid care poate proveni doar din sperma. Deci CONDITIA OBLIGATORIE pentru ca o fata sa ramana insarcinata este prezenta/existenta unui OVUL VIABIL pentru a se putea realiza fecundarea. In caz contrar poate fi ejaculata in vaginul femeii orice cantitate de sperma si spermatozoizii aferenti, fiindca in lipsa ovului acei spermatozoizi nu vor avea ce fertiliza si automat se trage concluzia ca si realizarea unei sarcini devine imposibila. Rezulta ca intotdeauna ceea ce trebuie sa preocupe in principal este aceea ca in momentul sexului femeia sa nu fie in perioada fertila.In situatia ta doar tu stii daca ai fost in perioada fertila a ciclului tau sau nu, deci si daca exista sau nu posibilitatea unei sarcini. Se poate afirma cu certitudine ca virginitatea nu reprezinta o garantie intro asemenea situatie. Multa sanatate.

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Degeaba intrebi după, inainte unde ti a fost capul? in vagin? capul plii luilaughing

| girlemita243 a răspuns:

Inainte sa ai relatii sexuale sau de orice tip care include sperma sau lichid prespermatic trebuie sa te informezi, mai copilas cum sa te protejezi pentru a nu aduce pe lume un alt copil! nu va lasati influentate de iubitii vostri mai mari care habar nu au pe ce lume traiesc si vor doar sa experimenteze sex cu fete mici.
ok hai sa iti raspund strict la intrebarea adresata de tine: DA poti ramane insarcinata! chiar daca sansele sunt foarte mici dar exista.atat timp cat a existat fie si o picatura de lichid spermatic sau prespermatic exista aceasta sansa. nu conteaza ca esti virgina poti ramane oricum.

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila si el avea lichid prespermatic pe penis este foarte posibil sa fi ramas gravida, chiar daca tu zici ca esti virgina.

| iulia972 explică (pentru Emilian65):

Nu eram in perioada fertila.

Răspuns utilizator avertizat
| iulia972 explică:

Nu eram in perioada fertila.

| Cts_Florin_1990 a răspuns:

Daca nu a ejaculat pe vaginul tau, esti in siguranta. Si chiar daca a facut asta, sunt slabe sansele sa ramai insarcinata.

| Buddddddddddha a răspuns:

Profa mea de bio a spus ca exista sanse daca a ejaculat in apropierea vaginului, pe cand altii spun "hai fugi de aici". Poate pentru ca daca ajunge in interior, sperma poate circula in continuare prin vagin, deci cred ca exista sanse. Oricum vezi acolo cum faci cu menstra intarziata, faci un test, te asiguri.

| iulia972 explică (pentru Buddddddddddha):

SI daca nu a ejaculat mai exista sanse sa fii ramas insarcinata?

| Storm1X a răspuns (pentru iulia972):

Stii ca barbatii au acea `picatura a placerii`, este o picatura care are rol de lubrifiere, daca pe canal au existat spermatozoizi si lichidul ala ti-a atins vaginul sau a intrat cumva in vagin atunci sunt sanse dar foate, foarte mici. Data viitoare folositi un prezervativ, nu este rusine sa te protejezi

| ZodiacRO a răspuns:

Daca nu a ejectuat, nu.
Esti okay.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ZodiacRO):

Ejectuat, de unde dracu ai scos acest cuvint magic?

| razvy007 a răspuns:

Nu ramai gravida stai linistita. Mai ales daca spui ca nu a ejaculat e imposibil sa ramai. Si oricum daca tot iti faci probleme si vrei sa iti faci test de sarcina, sa il faci dupa 7 zile de la intamplare si ai sa te convingi singura;-)

| Vulcuvlad01 a răspuns:

Chiar daca nu a ejaculat, te poate lasa gravida cu lichidul prespermatic.