| AnonimaAnonima123890 a întrebat:

Bună! Sunt fată, am 16 ani. Sunt împreună cu iubitul meu de 2 ani. El face în trei luni 17 ani. Mă simt pregătită să îmi încep viața sexuală cu el. Sunt conștientă de riscuri și știu că trebuie să mă protejez de fiecare dată. Știu că va durea primele dăți și că va curge și sânge. Mă iubește, îl iubesc, ne respectăm unul pe celălalt, familiile noastre s-au cunoscut, știu că suntem împreună și ne susțin în orice. Ce sfaturi îmi puteți da? Credeți că e prea devreme? V-aș ruga să nu fiți ironici și să îmi tratați întrebarea ca atare. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Dacă sunteți de 2 ani și te simti pregătită,nu are nimeni ce sa îți zica.

Bun. Spui ca sti despre ce e vorba,cum se face, ce se simte, ca te protejezi etc (și mare grija la protecție, nu faci dacă prezervativ și nici nu încerci ceva "nou" pentru senzație ca o sa regreți. daca, vrei sa stai mai fără griji treci pe la ginecolog sa iei anticoncepționale sau sa îți pui sterilet).
Pe urma trebuie sa ști o chestie.Baiatul asta poate sa fie jumătatea ta pe veci, sau va puteți despărți si mâine fiind tineri.Asa ca dacă faci pasul asta, fă-l sa nu regreți.
Plus sa nu începi sa vorbești în stânga și în dreapta cu prietenele despre ce faci tu și tot restul pentru ca multe sunt gura sparta, si sa îl sfătuiești și pe el la fel.

Știu ca poate sunt ciudate sfaturile dar eu una am trecut prin chestiile aiurea în adolescenta și mi-a părut rău.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mult mai fericita dacă ai respecta planul Creatorului și ai face sex numai după căsătorie. Virginitatea e darul primit de la Creator pentru a fi dăruit numai partenerului de casarorie, ceea ce se vede și din mustrările puternice de conștiința dacă o faci înainte, mai ales la început pana nu se tocește conștiința. Dacă tot va iubiți, după ce are el 17 ani, va puteți căsători. Numai după căsătorie te bucuri cu adevărat de sex, percepi în constiinta ta ca și Creatorul se bucura împreună cu tine de plăcerea ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibils a fii pregatita la 16 anis a fii mama, cand tu insati esti inca copil care are nevoeid e intertinerea si hrana de la parintii tai.

Mai astepata inca 2 ani pana sa te apuci de sex, ca pregatitul ala poate sa vina cu copilasi si alaptat si nu cred ca esti nici pe departe apta sa ai grija de copilasi de pe acum

Daca baiatul te iubeste cu adevarat, poate sa mai astepti si 2 ani pana sunteti majori si puteti sa va sexuiti pe raspudnerea voastra.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai nevoie de sfaturi. Nu este prea devreme. Să te gîndești doar bine și tu și el, dacă relația voastră va fi de durată.

| VoidEternal a răspuns:

Greu de zis. Tine până la urma de gradul tau de maturitate. Din punct de vedere fiziologic nu vor fi probleme.

Sfaturi... Răbdare.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu în toate cazurile curge sânge, plus ca poate sa nu se și rupă himenul din prima sau pur și simplu sunt cazuri, destul de rare dar sunt când te naști și fără himen.
Cat despre începerea vieții sexuale, doar tu știi ce este cel mai bine pentru tine.
Dacă te simți pregătită atunci de ce nu?
Nu te gândii la durere, doar la clipele minunate care urmează alături de iubitul tau.
O sa fie totul bine, mult succes!

| GeorgeCazan a răspuns:

Tu știi cel mai bine. Zici că-l iubești și ca și el te iubește; trebuie sa iei în calcul că tu ca fata la vârsta asta ești mult mai matură în gândire decât el la aceeași vârstă; nu mă întreba de unde știu. Așa că orice hotărăști să faci, fă-o în cunoștință de cauză și asumă-ți o eventuală viitoare dezamăgire.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Ai spus că te simți pregătită, ceea ce e bine. Eu îți spun doar atât: simte-te bine și ai în vedere că e foarte probabil ca relația voastră să se sfârșească la un moment dat. Să nu ai un șoc atunci și să fii pregătită de orice. Comunicați despre orice și fiți empatici unul cu celălalt. Și protecția să nu lipsească! Prezervativul sau anticoncepționalele în urma consultului ginecologic. Succes!