| dayandnightdreamer a întrebat:

Buna,
sunt foarte geloasa in privinta iubitului meu. Nu m-a inselat niciodata dar am mereu o nesiguranta. Se comporta foarte frumos cu mine, imi acorda atentita necesara, insa am aceasta teama ca ma inseala si imi e cumva frica sa nu o faca pentru ca nu vreau sa il pierd. Am purtat discutia asta cu el de nenumarate ori si tot sunt nelinistita. Am inceput sa-l urmaresc pe retelele de socializare, sa vad pe cine are la follow si cand da unfollow cuiva. Stiu ca nu este in regula. Ce as putea sa fac in privinta asta?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si ai dovezi că te-ar insela? Daca nu, inseamna ca esti foarte geloasa. Sau mai degraba, extrem de posesivă.
Nu il sufoca, se poate sa nu ii placă si te va lăsa singură rapid.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Valeu saracul baiat tu faci parte din categoria femeilor care vor sa transforme bărbatul în SCLAVUL SOTIEI

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa te abtii, ca nu-i nromal sa fii geloasa ori sa inventezi scenarii care sa te faca sa inebunesti, odata ce omul te iubeste si nu ti-a dat nici un motiv de indoiala.
Fii foarte atenta cum te comporti in relatie, ca gelozia asta este motivul principal pentru care oamenii se despart si pierd persoana draga.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te gândești, să re analizezi ce înseamnă iubirea ta pentru el. Iubirea cu gelozie este iubirea de obiect. L-ai însușit ca un obiect proprietate personală, frigider, PC, bibelou Dar cum te-ai simți dacă totuși l-ai pierde? Diminuată, micșorată. Aha! Deci ți-ai cărpit, peticit cu el cu el o personalitate deficitară, incompletă. Ce este de făcut? Cum zice Isus? Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți! Aha! Tu pe tine te iubești? Te respecți? Te consideri om de valoare, sau valoarea ta scade dacă el pleacă de lângă tine? El, poate fi el, sau oricine altcineva în locul lui. Se duce? Ducă-se!
Tu rămâi aceeași. Ești un mic fir de nisip, dar universul nu poate exista fără tine. Un fir de nisip și întregul univers în jurul lui.
Dispare firul de nisip și universul rămâne cu o gaură în el. Absurd. Universul nu poate exista cu o gaură în el. Astfel, valoarea firului de nisip pentru întregul univers, este incomensurabilă. Valoarea lui este echivalentă cu aceea a întregului univers. Aceasta este valoarea ta. Să ajungi să simți asta, tu pentru tine. Dacă vei simți asta, fă să simtă el asta. Dacă el va simți asta, nu va pleca de lângă tine. Nu va trebui să îl legi cu lanțurile geloziei de tine.

| mihai69 a răspuns:

Mergi la psiholog dacă nu vrei ca la un moment dat gelozia ta să-l sufoce și să plece de lângă tine.

| Lioana a răspuns:

Administreaza-ti din plin incredere in tine insati si putina indiferență fata de ceea ce face el.

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
In primul rand ar fi bine sa te linistesti si sa ai incredere in iubitul tau.
Daca intr-o relatie nu exista incredere relatia ta cu iubitul s-ar putea sfarsi.
Nu iti mai face griji ca te inseala, frica asta e doar in capul tau daca continui asa ii faci si lui rau si iti faci si tie rau, te poti autodistruge psihic fara sa iti dai seama.
Si nu trebuie sa iti faci griji ca te inseala iubitul tau, gaseste-ti altceva mai bun de facut. Daca l-ai prins cu alta in pat, asta e ii dai papucii si iti continui viata.

| helpforyou a răspuns:

Pai daca tu il vei stresa in contiunuare cu gelozia ta, sa stii ca mai rau faci. Probabiul va pleca sau mai rau ramane cu tine dar nu si in relatie cu tine.

| CleanHeart a răspuns:

Nu ai de ce sa fii geloasa daca e totul bine intre voi si va cunoasteti unul pe altul pentru ca conteaza mult modul vostru de comunicare si legatura dintre voi si daca aici sa zicem ca sunteti bine nu vad de ce sa existe gelozie plus ca fiecare om trebuie sa aiba libertatea lui, activitatile lui, prieteni altfel intervine monotonia si scapa de frica de a pierde, nimeni nu ne apartine si daca maine persoana iubita crede ca ii este mai bine langa altcineva are tot dreptul de alegere si cu totii avem dreptul sa fim langa persoane compatibile si langa care gasim intelegere asa ca gelozia in proportii mari nu are ce cauta intre 2 oameni care se inteleg cu adevarat dar o gelozie jucausa si pozitiva e ok.

| OmBanal33 a răspuns:

Perceptia ta asupra lui, vine de fapt din cauza nesigurantei tale fata de persoana ta.
Nu ai incredere in tine ca ai facut alegerea buna in ceea ce il priveste.
Daca vei continua tot asa relatia nu o sa tina.

| Allhambra a răspuns:

Nu știu ce ai putea să faci, dar cu siguranță ești bolnavă. Și cu siguramță îl vei pierde dacă continui să te comporți la modul ăsta.

| Andra4862 a răspuns:

Să te calmezi și să nu îl"urmaresti" atât. Te inteleg, dar dacă te inseala nu ai ce face, chiar dacă afli singura chiar dacă iti zice el va fi același impact, Traieste-ti viata

| AnaisAnais15 a răspuns:

Și eu sunt la fel, mereu nesigura pe relația pe care o am, când e cu mine, mă simt bine, liniștită, nu ascunde telefonul de mine sau chestii care mi ar da de bănuit, absolut nimic.
Insa când nu suntem unul lângă altul, simt ca toate gândurile negative le atrag asupra mea, mă gândesc doar ca ar putea avea pe altcineva, când nu mi răspunde, și trec maxim 2h, imi fac fel și fel de scenarii, și când colo, el se juca pe PlayStation.
Noi fetele avem aceasta nesiguranță mereu, cine zice ca nu o are, minte, chiar și când de mica ar fi, tot există.
Insa ar trebui sa o controlam, sa nu ne facă rău relației, sa nu ne distrugem pe noi înșine, dacă în relatile pe care le avem, vom fii înșelate, și vom afla, mergem înainte, ii ștergem definitv din viețile noaste, viata nu se va opri doar la un bărbat.
Ce e al nostru, va fi indiferent ca le facem bi e sau rău.

| Maria1678 a răspuns:

Asa sunt si eu, ii urmăresc toată activitatea de pe Instagram cui si cine ii da like, mi se pare normal adica de ce ai da like uri altor fete dacă ai femeie acasa? sa ii propui sa isi scoata toate fetele de pe Instagram si daca refuza sau baga scuze cu nu am nicio treaba sau e colega sau prietena sa stii ca are ceva de ascuns? cand stii ca o deranjează pe iubita ta faci orice sa o stii fericita?