| Daiana90 a întrebat:

sunt foarte trista.de cand suntem mici, prietena mea cea mai buna a avut mereu mai mult succes la baieti ca mine, de la gradinita chiar. ea nu e foarte frmoasa doar ca are un corp frumos, e inalta, stie sa ii atraga si prin miscari si cu privirea, e ea mai provocatoare, mai sexy.eu sunt plinuta, mai scunda cu vreo 12 cm decat ea (eu fiind si cu cateva luni mai mare ca ea). sunt cea mai mica din clasa si cu asta isi bat multi joc(in special baietii). sunt o alta fire, mai respingatoare, nu ma machiez nu nimic.sunt momente in care ma enervez find ca atunci cand merg cu ea in oras eu par de clasa a 5 si ea de a 8, si orice as face toate privirile se indreapta asupra ei. din disperare ma mai machiez si eu cand mergem in oras sau chestii de genu, da oricum ma fac nu am farmecul ei, toate fetele imi iau baietii cand merg cu ele.eu sunt mai moale, mai bleaga.nu stiu ce sa mai fac...singurul lucur care ma sperie e ca imi voi strica prietenia cu ea din simplul fapt ca nu voi mai rezista mult ca eu sa fiu o nimica pe langa ea cand suntem undeva in oras.ma simt mereu asa de prost, cu sila ma mai duc undeva cu ea cand am cheama, pentru ca stiu de acasa cum va fi.asa e mereu, deja stiu povestea.astazi mi-a spus ce i-a spus mama ei, mi-a spus ca i-a zis cand au fost in oras ceva de genu "mai... uite cum se uita baietii dupa tine, esti inalta, frumoasa uite cum se uita dupa tine". mama nu mi-a spus niciodata asa ceva, mama mi-a spus doar ca sunt respingatoare si imi spune ca ea ii altfel, ca are corpul mai lung mai frumos, si imi spune ca nici s anul astept sa am prieten ca eu sunt alta fire.ma simt asa de prost.nu am putut sa fac sa ma placa nici un baiat mai mic ca mine cu 1 an.de la aia mari mi-am luat gandu de hoho.nici nu indraznesc sa ma uit la unu mai mare de 14-15 ani ca stiu ca nu se va uita niciodata la mine

Răspuns Câştigător
| eu..sh doar eu a răspuns:

Buna!
daiana sunt sigura ca iti vei gasi iubirea la momentul potrivit. poate cand vei fi putin mai mare vei fi mai frumoasa ca ea. daca ai sps ca se machiaza.va vedea ea peste cativa ani cum va arata fata ei
cine te iubeste. te iubeste cum esti.asa ca nu fi ingrijorata. iubirea poate aparea pe neashteptatebig grin
sh poate vei fi mult mai fericita ca si "prietena" tah...este destul timp si pentru baieti.deocamdata ar trebui sa ne facem griji de scoala.sh sa ne facem o cariera
avem timp sh de problemele adultilor.nu'ti fa tu griji.
sa daca ar fi o prietena adevarata te'ar ajuta sh pe tine sa fi mai atragatoare.nu sa se uite altfel baietii la ea
sper ca ti'am fost de ajutor!kiss
funditaaa?big grin

3 răspunsuri:
| mikutzzza1000 a răspuns:

Buna! Cam prin acelasi lucru am trecut si eu worried, mai putin partea cu mama surprise. Dar acum am trecut de mult peste acest lucru si sti de ce, pentru ca am invatat ca nu prietena mea era de vina ci doar eu. Dar ea fara sa-si dea seama imi distrugea increderea in mine si de aceea am renuntat la prietenia cu ea (nu'ti zic sa faci si tu asta dar pe mine ma ajutat enorm faptul asta) o perioada destul de lunga nu am vorbit absolut deloc cu ea si crede-ma ca chiar aveam mai multa incredere in mine.Acum dupa aprox 6 luni, am inceput sa vb iar cu ea dar totul este diferit, nu imi mai provoaca complexe si nu pentru ca le-am acceptat ci pentru ca am incercat sa le rezolv.Si cat despre baieti, crede-ma la ai mei 15 ani nu ma asteptam sa fie asa, inainte credeam ca nimeni nu ma place si poate chiar asa era, dar chiar ieri am aflat de la un amic de al meu ca, citez" ce le'ai facut la toti baieti din cartier, ca totii sunt dupa tine", pur si simplu am ramas socat, stiam ca ceva s-a schimbat dar nici chiar asa, baietii la care inainte nici macar nu-mi permiteam sa visez acum ma plac si crede-ma stiu ca nu sunt singurii tongue.Si nu am scris toate astea ca sa-ti povestesc viata mea si ca sa-ti spun ca fiecare om e frumos in felul lui.Sa-ti dau un exemplu, o data cand esti in parc, afara sau oriunde priveste in jurul tau atent si vei vedea ca cu totii suntem diferiti dar intotdeauna va exista o persoana mai frumoasa ca noi sau mai putin frumoasa ca noi. Dar conteaza foarte mult sa ai incredere in tine si sa zambesti mereu pentru ca iti spun sigur ca o fata care zambeste este mult mai frumoasa decat una care este machiata si "bosumflata".
Sper ca nu te'am plictisit cu romanul meu, dar cel mai important este faptul ca tu esti unica si foarte frumoasa...credena, chiar daca nu te cunosc sunt sigura ca asa este>big grin

| lilstar a răspuns:

Stai linistita, o sa mai cresti, te mai dezvolti. Complexele astea o sa diuspara cu timpul. Peste 1-2 ani o sa te uiti in oglinda si o sa fii mandra de tine. Da si eu la varsta ta eram mai micuta dar acum s-au schimbat lucrurile. Ai putea sa incepi de pe acum sa renunti la complexe, sa te admiri pe tine, sa faci o chimbare de look, ceva acolo si o sa vezi ca o sa fie bine. Si nu te gandii ca prietena ta e mai buna decat tine sau astea, poate o sa va certati din cauza asta si cred ca ar fi pacat sa pierzi o prietena din moment ce nu prea mai gasesti prieteni de incredere.
Bafta! :*

| tyly a răspuns:

Eu la 14-15 ani eram "doua bete infipte in c__ aparat de mers pe drum" asa imi spuneau fetele mai rele si nici baietii nu ma placeau (aveam si alte complexe: nasul cam mare, cosuri, sani mici etc). Acum am 20 de ani si pot sa spun ca am cel mai bun iubit :X si atrag si destul de multe priviri. Am invatat ca este foarte important ce parere ai tu despre tine; fata de atunci diferenta este ca am luat cateva kilograme dar in rest...acelasi nas, aceiasi sani mici si cateva cosuri-dar trebuie sa inveti sa te faci placuta. Lucreaza si la aspectul fizic pentru ca si felul in care arati te face sa emani o altfel de energie si o sa vezi cum o sa roiasca baietii in jurul tau, poate chiar aceia care acum te resping; am patit-o si eu dar nu ma mai interesat de ei. Multe prietene de ale mele care in copilarie aratau bine acum nu mai sunt asa bine privite de baieti; gandeste-te cum e mai bine? sa roiasca baietii in jurul tau cand esti inca un copil? sau cand vei fi mai mare si atunci chiar iti vei cauta jumatatea? Da cateva kilograme jos daca poti si fii mai increzatoarebatting eyelashes sa vezi ce bine o sa fie :*