| anonim_4396 a întrebat:

Buna.Sunt impreuna cu prietenul meu de un an dar o relatie asa de ...nu stiu cum sa zic, atipica.Eu sunt prima lui prietena si de aceea oarecum inteleg (avem 24 de ani) dar tot ma deranjeaza de multe ori. Eu cu prietenul meu ne vedem foarte rar, cam o zi sau doua pe saptamana. In schimb se vede aproape zilnic cu un prieten de-al lui si ma deranjeaza foarte tare. Eu stiu ca toti o sa imi spuna ca vai, ca sunt egoista, geloasa ca trebuie sa aiba si el viata lui si prieteni etc dar nu mi se pare chiar asa. Daca stau sa ma uit la cuplurile solide sau la persoanele casatorite, ei stau 90% impreuna si raaar cand se mai vad cu altii separat. Mi se pare ca daca ai "familie" nu mai ai timp de atata prieteneala si hoinarit. Ma deranjeaza foarte tare ca se vede zilnic cu tipul ala care e si cu vreo 9 ani mai mare ca el si e un pierde vara si noi doi ne vedem ca naiba de rar. Sa nu mai spun ca m-am autoinvitat eu sa ii cunosc parintii de curand pentru ca el nu dadea semne sa ma duca acasa desi el s-a intalnit de nenumarate ori cu ai mei.
Urmeaza sa stam impreuna cand incepe facultatea in alt oras. Imi pun speranta ca din momentul ala se mai indreapta lucrurile. Mi se pare foarte aiurea sa tot iasa in oras cu tipul ala si normal ca pe ala il doare undeva ca nu are iubita si nici nu isi doreste. E un pierde vara si si-a gasit omul care mereu e la dispozitia lui si iasa de fiecare data cand il cheama oriunde.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mi se pare încă un copil căruia nu-i pasă prea mult de tine

| ania a răspuns:

Avem și noi așa o familie de preiteni, în perioada preiteniei erau în orașe diferite dar el era tot mai mult prietenii, pe urmă s-au căsătorit, au un băiețel dar el preferă și acum să iasă zilnic cu prietenii și mai rar cu soția și copilul, ea e foarte frustrată și se gândește serios la divorț.Nu te muta cu el, e frustrant să tot tragi tu de el. Discutați despre cum vezi tu o familie și cum o vede el, dacă nu vă potriviți mai bine renunță și roagă=te pentru un soț dedicat familie.

| romeo78 a răspuns:

De ce mai sunteți împreună?
Fi femeie cu F mare și pune punct relației, fără a privi înnapoi! Nu merită să mai lupți pentru o relație serioasă cu acest individ care e absent!
O relație serioasă cu finalitate, este o căruță la care amândoi trebuie să tragă împreună în aceeași direcție. Altfel, căruța rămâne blocată și nu înaintează deloc!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vă vedeți ca să ce? Lăsând la o parte asepctul că se întâlnește mai ses cu alt prieten, voi doi vă întâlniți ca să ce? O relație trebuie să evolueze. Aici este problema ta.

| Emma30555 a răspuns:

Sunteți încă tineri și cred ca aveți timp de familie, el cred ca vrea sa mai iasă și cu prietenii, puteți sa ieșiți împreună cu prietenii sa va distrați, ieși și tu cu fetele, poate vii și tu cu o prietena și îl împrietenești pe amicul lui cu ea de exemplu, nu l obliga sa trăiască ca un familist căsătorit căci e posibil sa îl pierzi. Puteți sa aveți activități și împreună și separat, un echilibru în toate, cuplurile solide pe care le vezi tu poate se distrează totuși cu alți prieteni sau poate sunt mult mai în vârstă și deja nu le mai arde sau poate sunt foarte plictisitori, nu trebuie sa compari, fiecare vârsta are frumusețea ei. Tu încearcă sa l atragi prin felul tău spre ceea ce îți dorești tu fără sa pui presiune fără sa forțezi prea mult fiindcă rezultatul poate fi invers, căci oamenii când li se pun condiții cu atât mai mult vor sa le încalce dar dacă nu faci asta vin ei singuri către tine. Pe de alta parte dacă tu nu ești genul căreia sa i placa sa iasă cu prieteni și ești genul orientat doar către familie e posibil sa nu va potriviți

Răspuns utilizator avertizat