| ansei a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si acum o luna am aflat de la un baiat ca colegul lui de banca ma place. Ma inteleg foarte bine cu amandoi si suntem prieteni din clasa intai dar nu m-am gandit niciodata ca mi'ar placea de baiatul ala. E cel mai scund baiat din clasa si mi s-a parut mereu extrem de adorabil. E dragut, inteligent, amuzant, are toate calitatile care imi plac la un baiat. Cand mi-a zis colegul lui de banca ca ma place am fost extrem de surprinsa si n-am dat cam niciun raspuns. De atunci tot vorbim si mereu se uita la mine, si intr-un fel imi place atentia asta dar nu stiu daca il plac sau nu. Cea mai mare problema, e ca trebuie sa imi dau seama de asta in maxim 3 saptamani fiindca se muta in alt oras... si dupa ne mai vedem o data in tabara. Stiu ca relatiile la distanta sunt naspa dar na. Joia viitoare avem banchetul si o sa particip si eu la miss & mister. As vrea mult sa merg cu el dar e foarte timid si nu stiu daca o sa ma invite. Ma gandeam eventual sa vorbesc cu colegul lui de banca, sa ii spun ca as vrea sa merg cu el si poate asa ar mai capata curaj, stiind deja ca as accepta. Cu altcineva chiar n-am cu cine sa merg, si avand in vedere ca el chiar ma place ma gandesc ca e cea mai buna optiune. As putea sa il invit chiar eu, ca nu mi-e rusine, dar mai astept putin sa vad daca ma invita. Abia azi am aflat de miss & mister. Voi ce parere aveti de toata situatia?

6 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Jocuri. Jocuri de copii. Situatia e ridicola, dar nu poate fi altfel, deci meh. happy
Poti sa faci absolut orice, nu exista greseala, nu sunt relatii, sunt jocuri de-a relatia. Ca-l inviti, ca nu, viitorul e acelasi. Intelegi? E irelevant, deoarece sunteti copii.

| Syrten a răspuns:

Atractia asta de scoala generala e ceva temporar, odata cu inceperea liceului o sa ai alte preferinte.
Daca e timid nu o sa participe la miss & mister, pentru ca nu o sa ii fie confortabil, daca nu te invita nu forta situatia. Nu incerca sa formezi o relatie, totul se schimba radical mai ales cand e distanta.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu ești sigură ce simți pentru el și el oricum se va muta în alt oraș îți cam pierzi timpul după părerea mea.
O relație la distanță nu cred că va funcționa în cazul vostru.
Oricum poți să încerci să vorbești cu el dacă vrei, nu ai nimic de pierdut.

| 1Me9 a răspuns (pentru Plato):

Pai asta face mai frumos totul, stii?! Cat esti mic si placi sau nu pe cineva si te joci de a relatia, asta e farmecul perioadei pre adolescentine.Nu conteaza viitorul, asa cum ai zis, nu poate fii schimbat, dar merita sa traiesti prezentul, indiferent de varsta.

| Plato a răspuns (pentru 1Me9):

Nu mi se pare nimic frumos. Mi se par frumosi doi copii ce se joaca, nu ce vorbesc de relatii.

| Fata1234 a răspuns:

Eu zic sa aștepți sa te invite el ca el e băiat nu? Și dacă vezi ca nu te invita îl in îți tu... Mai aștepta puțin fundă?