| MineIsLikeABridge a întrebat:

sunt indragostit de una buna rau, de cand era urata, eu si atuncea si acuma am fost mai plin, adica oarecum plin, caci sunt o persoana cu o musculatura destul de dezvoltata (merg la sal si sunt un fanatic al sporturilor powerlifing si weightlifing care ambele necesita forma excelenta si putere, scopul fiind sa ridici cat mai mult) am burta, dar nu pot spune ca imi atarna si nici nu e mare, este un pic. Dar indeajuns ca sa ma descurajeze total, eu nu prea ies mult din casa, mai ales in cluburi si etc, nici ea, dar rar de tot mai iese si ma tot gandesc ceva de genu: "eu nu am prieteni, daca v-a vrea sa iasa in oras intr-un club eu nu as fi cea mai potrivita persoana ". Datorita complexurilor mele am inceput sa ma izolez cu speranta ca intr-o zi voi depasi momentul, voi slabi si voi merge la ea, deja m-am apuc si imi merge bine, stiu cum sa slabesc asa ca mai ramene faptul ca nu am prieteni, ce sa fac? + ca eu sunt genu care s-ar potrivi ff bine la un profil de stinte, iar acuma sunt in clasa cu ea la filo, unde mediile de la mate, chimie, biologie, informatica, fizica ma trag in sus, si la materiile principale la profilul la care sunt nu ma prea descurc, dar cat sa imi iau bacul nu o sa am vreo problema si practic aicea m-am blocat in gandire, nu am o intrebare, dar ma simt bine sa nu tin totul in mine si poate o parere daca vreti sa va dati despre situatia aceasta.

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Ce ar fi daca ai incerca sa mergi la ea, sa incepi sa vorbesti cu ea, sa incerci sa o cunosti un pic.

Ii spui si despre dorinta ta de a lasa burta jos, cum te agiti tu la sala (dar nu prea mult, ca sa nu obosesti fata) si ca esti si un pic invidios pe ea ca e supla. Apoi incepi sa o intrebi, dar ea de ce e singura? Ca ti-ar place sa o inviti dar iti este teama sa nu primesti raspunsul nu si nu stii ce sa faci...

In general ideea este sa o faci sa te cunoasca usor, prin curiozitate. Si apoi sa aiba si incredere in tine, sa fii deschis, si cu putin mister in tine (nu foarte mult ca dai in cealalta parte)...

Si poate, cel mai important, ar trebui sa vorbesti despre ce te deranjeaza. Si sa vorbesti cu voce tare. Si poti chiar sa incepi cu ea.

Daca te deranjeaza burta, atunci, spune asta. E ca si cand primesti o problema la matematica gen: se da o burta. Cum se rezolva?

Iti faci planul, mergi eventual la medic, etc. si o rezolvi. Nu stai aiurea ani de zile pentru ca nu ti-ai impus clar sa rezolvi problema.

Si in felul asta, scapi si de burta/complex si ramai si cu fata.

| Oana92 a răspuns:

Lasa complexele si cauta fata. Nu stiu ce inseamna ca a fost urata si acum a buna rau laughing dar eu zic sa incerci. Care e cel mai rau lucru care se poate intampla? Sa te ignore, nu? deci ce ar fi altfel decat acum? Dar! s-ar putea sa fie interesatawinking

Bafta. Si repet, lasa complexele! Pentru oamenii normali interiorul conteaza mai mult decat ambalajul. Si banuiesc ca nu vrei sa ai de-a face cu altfel de oameni decat cei normaliwinking

| Biiskrem a răspuns (pentru Oana92):

Ăia pentru care contează interiorul au devenit ciudați... S-au schimbat rolurile happy
Noapte bună.

| MineIsLikeABridge explică (pentru Biiskrem):

Nu sunt ciudat, merg la sala unde socializez, fac parte dintr-un grup de prieteni din clasa, ies in multe locuri, dar nu in cluburi. Candva mergeam la o sala cu un coleg si inca o tipa, nu am nici o problema cu socializare si nu as vrea sa spun ca sunt normal dar mai nou normal inseamna sa te distrezi in club. Singura problema care o am este frica de a nu o da in bara, fix unde consider ca imi este cel mai important...

| MineIsLikeABridge explică (pentru Oana92):

Pai, deja m-am pus pe slabit si am sa incerc... Partea buna este ca nu am mult de slabit, dar partea rea este ca nu vreau sa pierd un gram de forta tongue

| Biiskrem a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

N-am spus că tu ești ciudat. happy

| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Ok, deci tu ai o simpla problema care o are toata lumea. O sa-ti dau un mic sfat ca de la barbat la barbat. Tu, in timp ce te gandesti la "am burta, sunt urat, nu o am destul de mare, nu stiu sa fac X sau Y" ea se gandeste "m-am ingrasat, sunt oribila, doamne ce cur urias am, am cosuri, am celulita, nu am sanii destul de mari", presupun ca ai prins ideea. Sunt putine persoane care se cred Perfecte. Daca e cazul ei, nu e pentru tine. Dar nu cred, cel mai probabil, este asa cum spun eu, femeile se gandesc cat de rau arata ele. Vorbele astea nu mor niciodata, cine te place, te place asa cum esti... si... daca este sa fie, va fi. Tu trebuie sa tii minte ca o relatie cu o colega o sa fie mereu foarte grea, dar nu strica niciodata sa incerci. Fii barbat, inima in dinti si fai prima miscare. Mult noroc happy