| anonim_4396 a întrebat:

Bună, sunt într-o dilema foarte mare și chiar confuza, nu știu dacă am procedat corect și chiar am nevoie de niște păreri sincere... Eu sunt indragostita de un baiat de vreo 3 luni. Eu am 22 de ani si el are 29. Suntem vecini și ne se intampla sa ne întâlnim destul de des. El știe ca sunt indragostita de el pentru ca i-am spus, am mai vorbit asa de mai multe ori ca prieteni, și el este foarte atras de mine și am simțit ca e bine sa ma exteriorizez și sa ii spun adevărul ca nu puteam sa mai țin în mine. Dar el devenise mai rece de cand i-am spus asta. Sunt foarte foarte indragostita de el. Problema e ca el are iubita și locuiește cu ea. Niciodată nu m-a cautat ca să îmi ceara sa ne vedem sau alte lucruri dar mi-a mărturisit ca și el este atras de mine. Nu îndrăgostit, doar atras. Dar, alaltaseara el mi-dat mesaj, asa deodată, si m-a întrebat ce fac. Nu ma asteptam sa ma caute și chiar am rămas surprinsa. Mi-a spus ca iubita lui e plecata doua zile și a rămas singur. Mi-am dat seama de ce m-a cautat tocmai atunci. Am vorbit cu el în seara aia și la telefon ca va dați seama că eram foarte entuziasmata și fericita ca m-a cautat și pot vorbi cu el. A doua zi, de dimineata, iarasi imi daduse mesaj, cu pupicei, cu emoticoane, chestii... El care nu mai vorbea deloc asa cu mine de cand aflase ca sunt indragostita de el. Ba chiar mult timp după ce aflase asta, nu m-a mai băgat în seama. În fine, a doua zi dimineața am vorbit ogramada despre mai multe lucruri, și din vorba în vorba a ajuns sa ma întrebe asa mai subtil ajutat de niște ironii și glumițe, dacă vreau sa merg la el. Prima data eram confuza, nu știam ce sa fac. Și eu voiam sa il vad dar nu voiam sa fac sex cu el pentru ca imi era frica de ce părere își face despre mine. Si i-am propus sa ieșim cu masina prin oraș, sa ne plimbam, sa ascultam muzica, sa stam unu cu altul, pentru ca voiam și cu ardoare sa il vad si sa stau cu el, și a refuzat pe motiv ca il vad persoanele cunoscute cu mine și o sa îl pârasca la iubita lui. Ii era frica de asta. Bun, am inteles. Totuși nu am acceptat propunerea lui de a merge la el. Asta am simtit. Și va spun și de ce nu am acceptat-o. Pentru ca el nu ma plăcea pe mine în modul în care il plac eu pe el. Eu încă aveam speranța că poate fi ceva intre noi pe viitor, o relație. Și dacă făceam asta, îmi pierdeam toate șansele de a avea ceva cu el pe viitor. Eu ma gândeam la asta. El voia doar sex și atât. Și ma gândeam ca își schimba părerea despre mine, isi pierde interesul, și nu as mai avea nici pe viitor nici o șansă de a avea o relație cu el. Și de asta am refuzat. El îmi spusese mie ca el nu își face o perete proasta despre mine daca fac asta pentru ca cica e normal sa existe atracție între oameni, și ca nu e nimic gresit în asta, ca facem ce simțim. Dar, el s-a supărat, nu mi-a răspuns la mesaje, l-am sunat sa ii explic situatia și nu mi-a răspuns. Atunci am inteles ca s-a supărat din cauza ca l-am refuzat. Vreau sa iti spuneți va rog dacă e bine cum am procedat sau dacă trebuia sa ii accept propunerea, poate totuși aveam vreo șansă să se îndrăgostească și el de mine.

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

De ce ti-ar păsa de faptul că el s-a suparat, atâta timp cât esti constientă că te voia doar pentru sex? Plus că este dreptul tău să refuzi, nu i-ai greșit cu absolut nimic.
In viata trebuie să și refuzi, sau dacă vrei tu, să dezamăgești anumite personaje. Atâta timp cât faci asta pentru binele tău.
Sfatul meu ar fi să nu te mai preocupe persoana lui, ci persoana ta.
Având in vedere faptul că, tu nu iti doreai o relatie cu beneficii, evident că ai procedat corect. Meriti mai mult de atât, prin urmare nu este cazul să te limitezi la un oarecare tip, atâta timp cât există n bărbați. Problema se rezumă la faptul că te raportezi la el ca la un idol, fără să ti cont de toate defectele lui existențiale. Si evident ca acest drum te va conduce nicăieri.

22 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Si posibilitatea dar si probabilitatea ca el sa se indragosteasca de tine in viitor se poate exclude/elimina in mod cert si sigur intr-o foarte mare masura. Iar in privinta faptului ca probabil in acest moment ai ajuns in situatia ca aproape sigur sa-l fi pierdut definitiv ca prieten, doar tu esti in masura sa-ti dai seama sau sa simti : daca si bineinteles in ce masura/cat de mult te va afecta.

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

De ce se exclude posibilitatea și probabilitatea asta?

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Se exclude posibilitatea sa se îndrăgostească de mine pe viitor din cauza ca i-am refuzat cererea de a face sex? Serios?

| ServerulCool8 a răspuns:

Sincer?
Ești tâmpeita sa crezi ca te iubește, te vrea doar pentru distracție
Dacă te iubea se despărția de acutuala și era cu tine
Ești prea chioar sa vezi ca vrea sa te foloseasca

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndreeaIoana22):

DA, EXACT. Fiindca nu esti capabila sa intelegi ca s-a simtit ofensat si ranit in orgoliul sau de barbat. Oare cat de explicit ar fi trebuit sa fie raspunsul oferit, pentru a pricepe si tu un fapt atat de evident? thinking

| AndreeaIoana22 a răspuns:

Ai grija la limbaj! Și cu ce am ironizat răspunsul. Pur și simplu i-am pus o întrebare referitoare la ce a spus el. De ce te bagi în seama dacă nu poți sa dai o părere ca un om normal?

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am inteles ce ai spus tu. Dar vad ca nu esti destul de matur încât sa realizezi ca daca o înșela pe iubita lui cu mine, asa ma poate înșela și pe mine cu alta daca as fi cu el. Dar voi barbatii nu aveți capacitatea sa înțelegeți asta. Voi va gândiți doar la orgoliu și ca va simțiți răniți.

| AlexValentinn a răspuns (pentru AndreeaIoana22):

Sa moara mama, tu pui intrebare ca sa primesti alte păreri si alte răspunsuri, lumea iti raspunde, dar vad ca nu iti convin raspunsurile primite, atunci la ce mai pui intrebarea? Ca sa primesti raspunsurile care iti convin tie? Păi așa nu are rost vad ca iti răspunzi singura la intrebare. Ce limbaj, am folosit un limbaj decent, prost nu e cuvânt vulgar, nu e nici o jignire, pur si simplu asta e cuvantul care pare să te descrie in situatia data.

| mgtow a răspuns:

Ai procedat bine ca om, el nu era corect fata de partenera lui daca o insela - vecini sant in tot orasul numa sa prinzi de aia fara partenere e bine

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru Ofiintă):

Iti multumesc mult pentru răspuns! happy Am inteles ideea problemei...

| MValentin a răspuns:

Lasă in p... omul sa isi vada de iubita lui ce,,,, stă cu eeeel,,. Oricum bine ca ai refuzat, barbatii inainte de ejaculare sunt tampiti si dupa ejaculare alea 10 secunde isi dau seama ce au facut de fapt (am exagrat da mno mai intelegilaughing

| AEWPenta a răspuns:

Atata timp cat el avea pe cineva nu trebuia sa te cheme si nici macar sa vorbeasca si cu tine, da poate doare ce spun insa daca ii pasa de iubita lui nu ti-ar fi raspuns nici macar la mesaje si ar fi trebuit sa iti spuna din prima ca nu se poate nimic.
Tu in schimb ai procedat foarte bine, mai cauta trebuie sa gasesti pe cineva esti inca tanara, eu unul sunt singur de multi ani si inca mai sper ca poate voi gasi dar nu stiu voi vedea.
Succes.

| cristi202 a răspuns:

Tipul e un profitor. Stiu ca suna cam dur, dar profita de sentimentele tale pentru a-si satisface dorintele. Care chiar sunt ilegitime, odata ce are iubita. Ai procedat cit se poate de corect. Chiar daca esti naiva in ce priveste viitorul alaturi de un asemenea om. Nu te gindesti ca poate vei fi si tu plecata pentru cateva zile, si in timpul acela el sa se uite dupa alta fusta? Crezi ca ai fi mai speciala ca iubita lui? Amindoua sunteti speciale, pacat insa ca aveti de-a face cu un profitor. Biata fata, iubita lui, nu as vrea sa fiu in pielea ei! Cindva o va insela, si de va afla, nu ii va fi usor. Si la fel ar fi si cu tine.
Deci, lasa ce simti deoparte. Nu merita. Meriti ceva mai bun. Pe cineva care sa te considere iubirea vietii lui, nu un trofeu de-o noapte.

| cristi202 a răspuns (pentru AlexValentinn):

Trebuie sa intelegi ca e o situatie interesanta. Fata e indragostita lulea de tip. Inima ei e de partea lui. Nu si mintea, care realizeaza ca o vrea doar pentru sex. De aceea si confuzia si intrebarea pusa, si raspunsurile date sau primite. E confuza, cauta sa stie clar ce e de facut, hai sa o ajutam sa iasa din situatia asta, decat sa o judecam. Nu iti doresc sa ajungi si tu intr-o asemenea situatie, in care sa existe un conflict serios intre inima si minte (nu e vorba doar de vteo relatie aici), e o situatie aiurea, de nedorit.

| cristi202 a răspuns (pentru Ofiintă):

Frumos spus... Si clar, si concis.

| Catalin77945 a răspuns:

Ai procedat bine ca nu ai facut ca el

| AlexValentinn a răspuns (pentru cristi202):

Tocmai frate, am trecut si eu prin chestii din acestea, si tocmai datorita faptului ca am trecut peste ele vad altfel situatia si mi se pare total aiurea ce face. Nu mi se pare aiurea ca a pus intrebarea, mi se pare aiurea ca lumea ii raspunde si ea respinge parerile altor utilizatori ca sa isi confirme parerea ei. Ea e setata pe ceea ce gandeste, si mie imi da impresia ca accepta doar parerile similare parerii ei, nu pareri diferite. Si in cazul asta, nu are rost sa mai puna intrebarea.

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru AlexValentinn):

Uite ca am dat fundă unui răspuns care nu e similar cu părerea mea dar care l-am considerat corect, chiar dacă ma doare adevărul dar trebuie sa il accept.

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru cristi202):

Iti multumesc mult pentru sprijin și sfaturi. O sa țin cont de ele și pe viitor! happy

| cristi202 a răspuns (pentru AlexValentinn):

Ai fost confuz vreodata intr-o problema stringenta? Daca da, ar trebui sa intelegi. E adevarat ce spui, e setata sa creada ceva anume, pe sentimente, nu pe ce gindeste si de aceea respinge sfaturile, care se adreseaza mintii. Mintea ei spune una, sentimentul alta, de aici confuzia. Si cum la indragosteala sentimentele sunt mai puternice, sivmintea e data la o parte, e normal sa respinga sfaturile. Dar din cate vad eu, incepe sa accepte si sa inteleaga situatia.

| cristi202 a răspuns (pentru AndreeaIoana22):

Cu multa placere! Si alta data, cu drag!

| ania a răspuns:

Felicitări că nu t=ei lăsat doar folosită, că te respecți.mai bine roagă/te pentru viitorul tău soț.