| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU.

Știu că e mult de citit; vă rog mult, să citiți cu atenție; chiar e foarte important părerea voastră; vă rog, fără caterincă!

Am 18 ani, și recent am cunoscut o fată la școală. Ea are 16 ani; Mie mi-a plăcut de ea, și am făcut rost de id-ul ei de mess. Am discutat cu ea, și i-am spus că îmi place de o fată... (nu i-am spus din prima că de ea), ea nu și-a dat seama că de dânsa îmi place; (eu o văzusem de câteva ori, prin liceu - nu prea am avut ocazia să discutăm), până la urmă i-am spus. A fost entuziasmată, (sau cel puțin asta mi-a dat mie impresia - un mic amănunt, știam că ea nu are prieten, și de aia am îndrăznit să-i spun), și mi-a zis că poate fi ceva între noi. Am mai discutat pe mess diverse (totul era super ok). Și cam după câteva zile, ne întâlnim pentru prima dată; m-am dus la ea (în satul unde stătea), am discutat despre mai multe; într-un final i-am zis dacă vrea să fie prietena mea; a acceptat, apoi i-am zis că o iubesc; ne-am sărutat, totul foarte frumos, am stat câteva ore în compania ei, ne-am simțit foarte bine amândoi; a venit momentul să plec acasă. După câteva zile de vorbit la telefon și pe messenger (eu îi spuneam zilnic că o iubesc mult; la fel și ea, îmi spunea că mă iubește, și abia așteaptă să ne revedem); apar primele probleme; mi-am dat seama că este o fire vulnerabilă, se supără foarte repede. Până acum s-a supărat pe mine de două ori; din cauza unor glume făcute de mine; minore după părerea mea; în fine, m-a iertat; prima oară a mi-a zis că nu poate sta supărată pe mine; a doua oară, a intervenit o prietenă de-a ei (cea mai bună) și i-a dat probabil niște sfaturi, nu știu exact - ce i-a spus - înainte de asta mi-a trimis un mesaj pe telefon, care m-au deranjat foarte tare, nu vreau să intru în detalii - totuși nu m-am supărat pe ea. I-am promis, că voi fi mai serios, și nu o voi mai supăra; m-a înțeles (cel puțin asta mi-a dat de înțeles) - m-a adăugat la relații pe facebook (asta foarte recent). Acum chiar sunt confuz; nu i-am mai greșit cu nimic. Astăzi, pe la amiază vorbesc cu ea; totul bine și frumos. Întră pe mess, și dintr-o dată îmi zice că dacă poate să mă scoată de la relații de pe facebook, că a râs/a făcut niște glume, niște băieți pe seama ea. Pff, mi-a zis "Poți să te superi, eu tot te scot". Eu nu cred că ăsta e motivul adevărat; eu am văzut comment-urile de la relație, și nu mi s-a părut deplasate. În fine. Acum câteva minute îmi zice pe mess că e confuză; și că doar ține la mine (mai sus spunea că mă iubește!); Încă un lucru, orice i-aș spune nu mă crede, dacă îi spun că o iubesc, nu mă crede, sau că abia aștept să ne revedem.

Acum suntem confuzi amândoi; ea crede că îmi bat joc de ea, și n-o iubesc; eu cred că ea nu mă place; mi-e frică să n-o pierd. Săptămâna viitoare urma să ne întâlnim, acum parcă nu-i mai surâde ideea.

Spuneți-mi voi ce să cred!? Cum să o fac să creadă că o iubesc?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil ea cauta motive sa va despartiti si da dovada de neincredere in tine, oricum vorbeste cu ea si vezi ce faci.

| XDarkAngel a răspuns:

Buna!
Am citit totul, si cunosc situatia. Sunteti intr-o perioada mai grea, deoarece sunteti confuzi (asta e cea mai posibila varianta). Probabil ca e confuza si nu mai stie ce sa creada, eu cred ca a influentat-o ceva (sau cineva). Totul s-a petrecut dupa parerea mea prea repede. Se lasa usor influentata, pentru ca nu i se putea nazari brusc impresia ca nu o mai iubesti, sau e confuza. Eu zic ca timpul va rezolva problema, trebuie sa ai rabdare, intai spune-i ca o iubesti si ca nu o minti, ca asta e ceea ce simti si nu ai face niciodata ceva ce sa o raneasca, ca nu vrei sa-i gresesti, nu vrei sa o vezi suparata. Apoi spune-i ca daca e ceva poate oricand sa-ti spuna, si ca daca nu mai e atat de sigura in legatura cu relatia atunci tu ii acorzi cat spatiu si timp va avea nevoie, si ca daca e ceva (cum ar fi ca nu te mai iubeste), atunci sa-ti spuna acum, pentru ca trebuie sa fiti deschisi intr-o relatie (si nu te superi). Spune-i ca vei fi mereu aici pentru ea, si n-o vei parasi.
Acum, eu zic ca in aceasta perioada de asteptare sa fi mereu cu ochii pe ea si sa o bati la cap (dar nu prea mult). Apoi vei vedea decizia ei.
Sper ca te-am ajutat, baftawinking.

| DianaScorpio a răspuns:

Provoaca-o la o discutie deschisa despre acest subiect. Explica-i frumos ca te deranjeaza comportamentul ei si intreab-o de ce se comporta asa. Spuneti-va clar unul altuia ce anume va deranjeaza si incercati sa ajungeti la un numitor comun. Ai spus ca se supara repede din lucruri care tie ti se par minore. Cred ca inainte sa fii cu ea, ar fi trebuit sa discutati o perioada, si sa ajungi sa ii cunosti macar cat de cat caracterul, felul cum gandeste, cum simte, lucrurile care o deranjeaza, cele care ii plac, etc. Si de abia dupa aceea sa te fi gandit bine ce simti pentru ea, daca va potriviti la caracter si asa mai departe. In opinia mea, relatia voastra nu are stalpurile de baza ca sa spun asa. Cele mai importante lucruri in orice tip de relatie sunt: comunicarea, sinceritatea, increderea, intelegerea. La voi exista asa ceva din ambele parti? Cred ca mai presus de toate ar trebui sa mai "lucrati" la aceste lucruri, care practic alcatuiesc stalpii de rezistenta in orice tip de relatie.

| William a răspuns:

In primul rand, partea cu ''ne-am sărutat'' si ''am stat câteva ore în compania ei'' tu crezi ca asta inseamna sa te simti bine? Man habar nu ai ce inseamna distracita. Joaca Tibermt2 si vino cu mine la minotaut sa vezi cum turbeaza aia cand ma vad, fac spume la gura ca le iau lazile. Aseara am ras in continuu 2 sau 3 ore, ma durea gura de atata ras, si aia erau turbati toti. Daca tu crezi ca ea are impresia ca iti bati joc de ea cere-ti scuze (chiar daca nu iti bati joc de ea) si fa-i cadouri, nu stiu flori sau cercei sau un colier ceva, o bratra. Si sa fii mai atent de acu inainte, sa nu o mai superi. Nu mai face glume pe seama ei sau a prietenilor ei, fii mai atent cu ea. Cand intra pe mess nu astept sa vb ea cu tine, incepe tu conversatia, arata-i ca iti pasa de ea (daca iti pasa). Multa fericire in continuare si daca te hotarasti sa joci tiber intra pe regatu galben si intreaba de TexasRanger.

| Hjerpseth a răspuns (pentru William):

Esti genial man laughing)

| William a răspuns (pentru Hjerpseth):

Merci happy

| SimoDR a răspuns:

Hmmm, fara suparare, dar sunteti amandoi confuzi si imaturi. Ea ca ea, inteleg, e mai mica, dar tu, ai deja varsta care iti da drept de vot laughing, ai o responsabilitate in societate, nu e cazul sa oftezi ca o printesa in perna. Sau, sa o spun altfel: fi barbat! maine, poimaine iti iei un job, esti adult, ce-o sa faci? Daca ea nu stie ce si cum, are inca vrabiute prin cap, tu ar trebui sa stii ce vrei si sa tratezi altfel problema. Ori - ori. Chestiile ca sa vezi, ca rad altii, ca a zis nu stiu cine nu stiu ce...nu mai e pentru 18 ani. Deci: inainte de a avea pretentii la ea si de a o judeca, lasa frica aia pe care o ai si fi cu picioarele pe pamant! Cum o faci sa creada ca o iubesti? Pai nu o sa creada in veci, pentru ca la aceasta intrebare numai tu esti in stare sa raspunzi. Faptul ca tu intrebi, ma face sa cred ca nu e deloc asa. OK, ai ceva sentimente, dar, ia analizeaza-le cu atentie, vezi, o fi iubire sau doar un puseu de hormoni scapati din control?

| ovy777 a răspuns:

Ciprian nu stiu cum sa o faci sa te creada dar sincer eu cred ca ea este cea care isi bate joc de tine.Nu cred ca din cauza unor comentarii pe Facebook s-ar fi comportat asa.Cred ca a aparut si a treia persoana.Nu iti sugerez sa o iei direct sau sa o bruschezi...dar din cate am inteles sunteti din localitatii diferite, ceea ce inseamna ca ea se poate intalnii cu alti baieti fara ca tu sa afli. Sper sa nu se adevereasca ceea ce cred eu, sper sa va impacati pentru ca este foarte greu sa iubesti o fata iar aceasta sa te ignore sau sa o vezi ca se saruta cu alt baiat.Bafta.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Am avut răbdarea să citesc şi uite părerea mea sinceră.
Problemele pornesc de la ea şi tu încerci să le aplanezi, cred că ceri prea mult de la relaţie. Părerea mea sinceră e s-o laşi baltă, dacă n-are încredere în tine deloc. Aceasta ar fi varianta uşoară şi ceam ai plauzibilă deoarece nu mi se pare destul de "matură", din ce-ai povestit nu-mi place atitudinea ei.
Mă gândeam ca o altă variantă să faci ceva o surpriză să-i demonstrezi că o iubeşti, dar nu ştiu tot nu cred că se merită, balta are peşti. happy
Succes, faci cum crezi tu de cuviinţă.

| meinefritz a răspuns:

In afara de mama si tatal tau, nu iubesti pe nimeni la varsta asta.
du-te la scoala si lasa vrajeliile astea pentru mai incolo.

| Ionita_Cosminn_1998 a răspuns:

Desi am 15 ani chiar pot sa-ti raspund la aceasta intrebare la aceasta problema a ta. Intalnestete cu ea si stai de vorba serios cu ea. Cerei niste explicati pentru acele gesturi care te-au deranjat si vezi ce-ti raspunde. Daca la intalnire nu te-a lamurit pune-i tu niste intrebari precum " Uite eu te iubesc sincer de accea te intreb aceste lucruri eu chiar te iubesc si vreau sa raman cu tine vreau sa fi sincera cu mine si sa-mi spui daca si tu ma iubesti sau vrei sa mai stai cu mine. Pana sa spui aces lucru daca evita aceste subiecte deschise de tine inseamna ca ea ori are alt iubit si trebuie s-o intrebi daca are ori cauta motiv sa desparta pentru ca nu e bine cu tine! bafta!

| blogulnostrusialvostru a răspuns:

Intr-adevar,sunt fete sensibile,carora le pasa de ce spun altii, e posibil ca cineva sa ii fi spus ceva si de aceea sa se comporte asa, e posibil sa nu o faca din suflet.ci sa fie influentata.Te-as intreba daca ati vorbit inainte despe voi.(nu ca si cuplu). adica cat de bine o cunosteai.(ca daca ai vazut-o de 10 ori in liceu.si te-ai indragostit.Aia nu ii dragoste, sau cel putinn mie nu mi se pare...cred ca mai intai ar fi trebuit sa vorbiti, sa vedeti ce aveti in comun.ce fire e.)poate se simtea''obilgata''sa spuna''TE IUBESC''.In orice caz eu spun sa va intalniti si la lamuriti, daca e sa fie a ta...nu o sa o pierzi, daca nu poate e doar un alt obstacol care iti da batai de cap.(Doamne nu ma gandeam ca si baieti sufera)Daca e sa fiti impreuna, sa va tinabig grin! Succeswinking