| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o relatie cu un barbat, de 6 ani. Pana anul trecut am fost foarte indragostita de el, insa m-a dezamagit foarte tare, insa am zis ca trebuie sa iert deoarece viata nu poate fi doar roz. Am iertat dar nu am uitat si asa in fiecare zi mi-a picat greu cand m-am gandit prin ce am trecut. Dupa o perioada am plecat in strainatate la munca si acolo am cunoscut un alt barbat, care din pacate avea si el o relatie. La inceput nu mi-a placut de el, insa a facut in asa fel sa ma indragostesc de el. Cand a venit vremea sa ma intoc acasa a fost foarte dureros pentru amandoi, el chiar a plans. Am continuat sa vorbim si dupa ce am ajuns acasa insa el era foarte gelos si imi facea tot felul de reprosuri. La un moment dat am hotarat sa ii spun ca ma casatoresc pentru ca voiam sa il uit deoarece imi era foarte dor de el si lui de mine insa parca nici unul dintre noi nu punea punct relatiei pe care o aveam dinainte fiecare. Dupa care am rupt legaturile pana de revelion cand m-a sunat el insa eu nu I-am raspuns decat dupa vreo doua zile. Mi-a spus ca avea sa se intoarca in Romania peste ceva timp si I-ar placea sa ne vedem la o cafea, eu am fost de accord insa cand a venit eu l-am sunat insa el nu mi-a raspuns. A trecut si asta si de am mai vorbit dupa aceea de vreo doua ori, insa nu in legatura cu noi. In ultima perioada insa am inceput sa ma gandesc la el si in urma cu o saptamana dupa ce m-am framantat gandindu-ma daca sa ii trimit un mesaj sau nu, am hotarat sa ii trimit un simplu "Te iubesc". Imi era teama, nu stiam ce va spune cum va reactiona, eu ma asteptam nici macar sa nu imi raspunda, insa el m-a sunat si din pacate in acea zi nu am avut curajul sa ii raspund. A continuat insa sa ma sune si urmatoarea zi si atunci I-am raspuns. Mi-a spus ca si el tine la mine mult, si ca nu o mai iubeste pe prietena lui, si ca I-ar placea cand vine in Romania sa mergem intr-un loc frumos cateva zile doar noi doi, si oarecum mi-a dat de inteles ca ar vrea sa se desparta de ea. Azi insa, m-a sunat ca in fiecare zi si dupa ce am vorbit, nu foarte mult m-a rugat sa nu il sun sau sa ii trimit azi mesaj ca merge cu prietena lui undeva si nu ar vrea sa faca crize (ea). Precizez faptul ca ea a aflat de relatia noastra insa sunt sigura ca nu l-ar parasi pentru ca e obsedata de el il urmareste tot timpul, ii verifica telefon, merge cu el la baie etc. Nu stiu ce sa mai cred oare el isi doreste o relatie cu mine? Nu isi doreste? Nu prea stiu ce sa inteleg. Eu cred ca simte ceva pentru mine pentru ca altfel nu imi explic de ce ar vorbi cu mine. Si daca nu o mai iubeste atunci de ce ii pasa, de ce nu ar vrea sa vada ea ca il sun?

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pe tine te adora, pe ea o iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te-ar fi dorit cu adevarat, s-ar fi despartit de ea imediat pentru tine. Asa, omul cauta sa obtina maximum de beneficii din doua relatii - te las pe tine sa te gandesti care ar fi acelea. O mare problema a relatiilor la distanta este ca, atunci cand nu ti-e bine, incepi sa idealizezi partenerul si faci din el un sprijin fara ca de fapt sa fie asa. Lasa-i pe amandoi si cauta-ti unul cu care sa ai mai putine probleme. Si nici nu te gandi sa te casatoresti doar ca sa rezolvi o situatie sau alta!

| Mya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru sfat! O zi frumoasa!

| anonim_4396 explică (pentru Mya1):

Multumesc, si tie la fel. Daca ajuta cu ceva, cred ca si Operator are foarte mare dreptate. Am vrut sa scriu si eu ca nu poti avea incredere intr-unul care a parasit-o pe alta pentru tine, dar am uitat pe parcurs. Deh, varsta!

| Mya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Relatia lor era distrusa dinainte, multa lume stia asta. Ea face parte dintr-o familie modesta cu multi copii, iar acolo cu el ii e bine, are ce isi doreste in afara de fericire. Nu e de condamnat pentru faptul ca face parte dintr-o familie modesta, insa e evident ca sta acolo ca e bine din punct de vedere financiar, avand in vedere ca au certuri zilnice Ce femeie isi doreste ca barbatul cu care e sa o faca sa planga in fiecare zi?

| anonim_4396 explică (pentru Mya1):

Asta nu schimba mare lucru in opinia mea. Relatia este terminata atunci cand cei doi nu mai locuiesc impreuna. Tu stii ce-ti ppovesteste el, dar orice adevar are (cel putin) doua laturi. Poti afla si povestea ei? Certurile zilnice nu spun nici ele mare lucru. ca un minim ar trebui sa ii explici ca nu poti merge mai departe pana cand problemele lui sentimentale nu se clarifica. Daca accepti sa vina, va dori sa se culce cu tine, vor mai trece cateva luni si o sa mai vina odata dar tot asa, ca sa mai mergeti intr-un loc frumos.
Este foarte posibil ca ea sa ii ofere ceva la care el tine foarte mult si de asta nu poate renunta la ea. Am un amic care are o prietena sora geamana cu muma padurii. Mi-a spus ca sta cu ea pentru ca gateste exceptional, are grija de el si ca ii face anumite servicii in pat cum nimeni altcineva nu I-a facut vreodata.
Mie mi se pare ca decizia ta este in mare parte luata (vrei cu el) si ai pus intrebarea in speranta ca iti validam preferinta.
Si inca ceva... eu locuiesc afara si am o situatie destul de buna aici. Acum cativa ani mi-am cautat pe cineva in Romania. Eu sunt un tip oarecare, un fel de Phil Collins ceva mai tanar, mai subtirel si mai fara bani. Sa fi vazut cum toate bunaciunile de 16-18 ani erau indragostite de mine, cu 10 ani mai mare, de nu mai puteau! Nu spun neaparat ca ma minteau, dar eram la pachet cu situatia mea si se mai adauga si imaginatia lor care ma transforma in minunea minunilor cand eu stiu foarte bine cat de "atractiv" sunt. Nu cumva si la tine e un sentiment asemanator? Fii sincera fata de tine insati!
Atentie, intentia mea este sa te fac sa vezi lucrurile clar, nu sa te insult!

| Mya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru sfaturi, insa eu nu sunt interesata de partea financiara. Sunt o tipa independent si intotdeauna mi-a placut sa imi castig singura banii, asa se explica si faptul ca am mers sa lucrez si dincolo. Si daca era vorba despre parteaa financiara actualul meu prieten are o situatie financiara mai buna decat el. M-am indragostit de el probabil pentru ca in acel moment aveam nevoie de un pansament pentru suflet, pentru ca eram ranita, pentru ca se comporta frumos si vorbea frumos, pentru ca am simtit ca chiar simte ceva pentru mine. In privinta asta am si avut o discutie cu prietena lui si mi-a spus ca, de cand am fost acolo nu a bagat-o in seama, ii vorbea urat si in ziua cand am plecat nu a vorbit deloc cu ea. Asta mi-a spus ea, nu cred ca o femeie care vrea sa ramana cu orice pret cu un barbat ar spune lucrurile astea.

| Mya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in privinta cu decizia probabil asa era...normal ca atunci cand ai sentimente pentru cineva sa iti doresti sa fi cu acea persoana, dar ai dreptate daca eu nu pun punct acum cine stie cat va mai dura aceasta "Du-te, da hai incoace, lasa-ma, da nu-mi da pace". Daca nu voi face acest lucru cu siguranta el va continua acest joc.

| anonim_4396 explică (pentru Mya1):

Mya, comentariul meu a avut intentia sa te provoace sa te mai gandesti odata. Pentru mine ce ai scris la inceput era suficient cat sa inteleg ce era de inteles. Nu era nevoie de ultimele detalii pe care mi le-ai dat sau de vreo justificare din partea ta. Este viata ta cu care faci ce crezi tu ca este mai bine si este decizia ta. Eu nu te judec deci nici nu te condamn. Cred ca este mai bine sa incepi o relatie noua, curata, fara tot felul de "skeletons in the closet" cum spun amicii nostri vorbitori de engleza. Doar ai grija, ca in perioada urmatoare vei fi iarasi vulnerabila. Ai rabdare si casca bine ochii! Sper sa auzim numai de bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca noul iubit si-a tradat si isi insala prietena, fii sigura ca te asteapta aceeasi soarta, si nu te supara, dar ti-o meriti din plin!

Prietena lui nu e disperata, vrea doar sa-si apere relatia, o doare ca se simte tradata, tradarea draga mea, doare cum nici nu-ti vine sa crezi...

Oricum le-ai stricat relatia, acum ramai cu el, ma bucur pentru fata pe care o lasa si ca nu mai ramane cu ea, si ca nu isi mai bate joc si restul vietii de ea, ca are de cine gasindu-te pe tine.

Calci pe relatia altora pentru fericirea ta!

| AndyLavy a răspuns:

Te complici degeaba. fie ca te iubeste, fie ca nu, nu are curaj sa incepeti o relatie, si ceva il tine inca legat de prietena lui, rezultatul fiind cel mai important, si anume faptul ca el nu a renuntat la ea pentru tine, asa ca tu de ce iti pierzi timpul asteptandu.l pe el? doar pentru ca il iubesti sau ai impresia ca il iubesti? asta e o scuza! deschide ochii larg si vezi.ti de drumul tau, gasindu.ti pe altul, pentru ca el ti.a dovedit deja ca nu este pentru tine, si tu pentru el. bafta