| Marbella188 a întrebat:

Sunt la inceputul perioadei fertile si am avut contact sexual neprotejat. S-a terminat afara dar de pe degetul lui a ajuns puţin sperma pe burta mea si pe ***mea sus, doar pe ea nu in ea, exista risc de sarcina? Trebuie sa iau pastila de a doua zi, am vazut unde a fost si am sters, era pe ea nu in ea.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma sarcina in cazul in care a ajuns in mod cert sperma in interiorul vaginului creste progresiv si devine foarte mare in preajma zilei de ovulatie :
-- in prima zi a perioadei fertile probabilitatea formarii sarcini este de 3-8 %
-- in a 2-a zi a perioadei fertile probabilitatea formarii sarcini este de 8 -20 %,
-- in a 3-a zi a perioadei fertile probabilitatea formarii sarcini este de 20 - 60 %,
-- in a 4-a zi a perioadei fertile probabilitatea formarii sarcini este de 50 - 90 %,
-- in a 5-a zi a perioadei fertile probabilitatea formarii sarcini este de 85 - 97 %,
-- in a 6-a zi a perioadei fertile, adica dupa ziua de ovulatie probabilitatea formarii sarcini este de 5 - 25 %,
Se poate aprecia ca atat teoretic cat si practic este imposibil sa se poata forma sarcina in situatia descrisa. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Șanse sunt dar mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi draga la un medic ginecolog si nu mai da atatea detalii. Unii mai si mananca inainte de a da peste o astfel de intrebare. Daca ai facut neprotejat clar ca este o sansa mare de sarcina.