| Anonim0606 a întrebat:

Am avut un contact sexual protejat cu prezervativ care a durat cam 2 minute, după care am observat că acesta este rupt, deci în cele două minute am făcut neprotejat. Sunt în a 4-a zi a perioadei fertile. Ejacularea nu a avut loc. Există risc de sarcina de la lichidul preejaculator?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Aproape intotdeauna in astfel de cazuri de accidente nedorite, totul depinde pur si simplu de experienta sexuala a partenerului si mai ales de capacitatea acestuia de a-si coordona, controla si retine cat mai bine/perfect procesul de ejaculare a spermei. In concluzie atat posibilitatea cat si probabilitatea de a fi ramas sau nu insarcinata, depinde pur si simplu de cat de experimentat este partenerului tau de sex, dar si de sansa/nesansa sau altfel spus de cat esti tu de...norocoasa. Am explicat de foarte multe ori ca lichidul preejaculator in momentul producerii sale de catre glandele bulbouretrale NU contine nici macar 1 (un) singur spermatozoid. big grin Multa sanatate!

| mihaicelsfant a răspuns:

Daca nu a ejaculat nu ai avea cum

| Ioana803 a răspuns:

Risc va exista intotdeauna, mic - mare, dar exista.

In cazul tau riscul este ceva mai mare deoarece te aflai si in perioada fertila.

Daca totusi nu a ejaculat deloc, sa zicem ca e oarecum ok.

Poti sta linistita, insa, pe viitor aveti mai multa grija. Uitati-va sa fie totul in regula cu prezervativul constant.