| deea4you a întrebat:

sunt noua pe aici. dar am o mare problema. m-am culcat cu prietenul meu in ultima zi de ciclu, neprotejat am facut-o si mi-a zis ca nu si-a dat drumul insa trebuia sa-mi vina ciclul p 25 sau 26 si nu mi-a venit si mi-a intarziat deja o saptamana si am dureri de burta foarte mari.este vreo sansa sa fi ramas? va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal n-ar fi trebui sa ramai in ultima zi de ciclu dar cica se poate ramane si in perioada asta. Multa lume foloseste expresia de ciclul menstrual cu referire la menstruatie si tind sa cred ca asta e intrebarea pe care si-o pun: este sau nu sigur sa ai contact sexual neprotejat in timpul menstruatiei? Raspunsul este nu, chiar daca probabilitatea de a obtine o sarcina dintr-un act sexual neprotejat in timpul menstruatiei este mica. Riscul nu e niciodata 0%, doar daca se practica abstinenta, in rest orice metoda contraceptiva (metoda calendarului in cazul asta) are un risc de esec mai mare decat 0%.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sunt sanse sa fii insarcinata (10-15%). Dar nu ar trebui sa ai dureri. Oricum, poti incerca deja un test de sarcina din prima urina de dimineata, dupa acre, indiferent de rezultat, consult ginecologic. Ma tem ca durerile de burta sa nu insemne ceva mult mai rau decat o simpla sarcina (chisturi ovariene, de exemplu).

| ILoveRockelle75 a răspuns:

Ce conteaza? fa un test si vezi, daca ai copil avorteaza.winking
de acum fa sex protejat smug
da la sex sa nu renunti oh go on
have fun! \m/

| Gioss a răspuns:

Parte rea :
50 % este insarcinata 50% sar pute a vina ciclul ma tarziu luna asta depidne de organismul tau si partea cu greturile si durerile de burta, nu asa repede laughing mai astpa o luna ca sa simti ceva.
Parte buna
e ca sar pute sa ai crampe menstruale (sunt dureri abdominale care pot sa apra la inceputul perioadei menstruale sau chiar cu citeva zile de ciclul propriu-zis. Crampele pot varia de la o senzatie de plinatate si chiar spasem si durei acute. Aproape fiecare femeie are crampe intr-o anumita perioada a vietii )

| GabiBrasov a răspuns:

Cumpara-ti un test de sarcina Shure Check, poti sa-l faci chiar dupa prima zi de intarziere a ciclului menstrual, in caz ca iese pozitiv mai repetal dupa 2~4 zile. Costa intre 13 lei si 20 de lei, depinde de farmacie.