| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna sunt verisoara fetei care are contul(ea nu stie ca postez intrebarea), deci ieri dimineata mi-a venit ciclu pentru prima data am 13 ani si mor de rusine sa ii spun mamei nu sunt prea deschisa cu ea si plus de asta nici nu stiu cum sa ii spun. Verisoara mea mi-a explicat cateva chestii pentru ca e mai mare si stie multe despre asta, a si spus ca daca imi e rusine ii va spune ea dar dupa asta va veni mama la mine si imi va face capul calendar cu explicatii si ce trebuie sa fac chiar daca stiu deja. E ok sa ascund o vreme asta si sa astept sa ii spun pana implinesc 14 ani adica in martie? Jur ca mi-e foarte jeana si cum nu prea stie sa isi tina gura si ii va spune imediat lui tata si surorilor ei de parca ar trebui sa afle tot neamulhee hee

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este deloc jenant sau rusinos ceea ce ti s-a intamplat si se va intampla in continuare, fiindca menstruatia reprezinta un proces fiziologc absolut normal din viata fiecarei femei. Din acest motiv anuntarea mamei tale privind acest evenimet este mai mult decat necesara fiindca ea este cea care iti poate oferi cele mai bune si corecte informatii si de asemenea incepand de acum vei avea nevoie bani pentru cumpararea absorbantelor necesare. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă nu-i spui, va observa și singură. Și o s-o doară faptul că nu ai încredere în ea...

| sofisis a răspuns:

Nu este nimic wow sau rusinos. Iar ea, ca mama, o sa fie mandra si de aici excesul de zel in a excplica. Orice mama simte asta cand fata ei are prima data menstruatie. E normal. Si nu cred ca mori daca iti turuie vreo juma de ora despre asta....pe bune acum.
In schimb daca nu ii spui, e posibil sa ii ranesti sentimentele. Sa o faci sa se simta exclusa.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

De ce sa iti fie rusine, nu inteleg. Doar nu vorbesti cu un strain

| Purplegirl101 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui totuși sa ii spui adica e MAMA TA... ea te-a nascut si nu ai de ce sa te rusinezi fata de ea mai ales ca probabil daca nu e prea in varsta trece prin acelasi lucru... Iti recomand sa ii spui fiindcă daca va afla de la altcineva nu va fi prea frumos

| BarbuGabriella a răspuns:

Ar fi cel mai bine sa îi spui. Asta nu este o rusine ci este ceva normal. Ar trebuii sa ai și o relatie mai bună cu mama ta. Mai bine află de la tine decât de la altcineva, in orice caz nu este cine ști ce.