| XxRoxRoxyxX a întrebat:

Neata,
Sunt verisoara fetei care are contul. Ieri dupa amiaza mi-a venit ciclu pentru prima data, am 14 ani. Toata problema e ca imi e foarte rusine sa ii spun mamei, nu sunt foarte deschisa cu ea si sigur ea ii va spune tatalui meu si tata va da vorba mai departe de parca ar trebui sa afle tot neamul. Verisoara mea mi-a dat cateva sfaturi pentru ca e mai mare si stie multe si mi-a spus ca daca nu ii spun eu mamei ii va spune ea. Sincer nu stiu ce sa fac, cateva sfaturi pentru ca as vrea sa afle de la mine decat de la altcineva. Cum i-as putea spune?

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
De ce sa iti fie rusine?
Si parintii tai au dreptul de a sti ce se intampla cu tine.
Crezi ca este o rusine ca tatal tau sa stie ca ai CM? de unde acesta gandire?
Si de ce ar vorbi tatal tau la rude? doar nu este un banc sa il transmita mai departe.
Vorbeste cu mama ta si o sa fie ok.
O zi buna happy

| Fatamuntilor a răspuns:

De preferat sa discuti cu mama ta.

Dar sa stii ca si tati au cunostinte (sau ar trebui)
Daca tu nu ai curaj las-o pe verisora ta sa faca primul pas...important e sa ai conostintle necesare.

| Doub a răspuns:

Îi spui pur şi simplu, ce mare chestie?
Şi dacă îi spune tatălui tău ce? Nu cred că îi pasă foarte tare dacă ţi-a venit sau nu. Plus că e ceva normal.

| R0R0 a răspuns:

Nu cred ca ii va spune tatalui tau. Totusi, sunt chestii de fete.

| Alexutza1712 a răspuns:

Daca nu esti deschisa cu mama ta poti sa te duci in camera la ea si sa ii pui un absorbant sub perna cu un bilet pe el gen: "da... E adevarat." Sau "s-a-ntamplat mami" sau ceva de genul. Apoi va veni ea sa te intrebe. Si iti spun: iti va fi si tie mai usor daca te va intreba mama prima.

| CreepyMc a răspuns:

Salut. Încearcă să îi spui mamei tale că vrei să îi spui un secret și nu trebuie să afle nici măcar tatăl tău. Dacă spune că va păstra secretul, ești dispusă să îi zici, dacă nu, nu.

| oreolover26z a răspuns:

Asculta,mie mi-a venit ciclul prima data la 11 ani. Te duci la ea ai ii spui : Mama, mi-a venit menstruatia/ciclul si as dori cate sfaturi. Ea te va ajuta, si dupa sa ii zici sa ii zica tatalui tau sa nu zica mai departe.Alt sfat ar fi sa te apropii mai mult de mama ta...asa va fi mai bine pentru amandoua... sper ca te.am ajutat happy

| Denisa20Maria a răspuns:

Eu zic sa ii spui direct, nu are rost sa te ascunzi! De acum esti o domnisoara si trebuie sa te mandresti