| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-i spun mamei mele cand imi va veni ciclul daca imi vine la scoala ce sa fac.Va rog sa-mi raspundeti sunt speriata rau de ciclu si mi-e rusine sa-i spun mamei mele chiar mor de rusine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa-ti fie rusine sa-i spui mamei talewinking, ea este persoana care te poate ajuta cel mai multwinkingca sa eviti sa te patezi(in cazul in care iti vine la scoala)ia-ti in ghiozdan un tampon si putina vata. Daca simti ca esti uda(stii tu unde) du-te la baie(sau cere-i voie profesorului daca esti in ora-spune-i ca e urgenthee hee )si daca ti-a venit pune tamponul, si peste tampon vatahappy. Si cere-i sfatul mamei talewinking...nu trebuie sa-ti fie rusinewinking.

32 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Ma, stiu a vei fi socata. dar... mi-a venit ciclul.ma ajuti?" iar mama ta te va ajtua si te va intelege happy

| emy a răspuns:

Nu trebuie sa fii speriata.Este ceva normal.Toate femeile au ciclu menstrua, de la 12-13 ani si pana la 50 de ani.In plus, nu trebuie sa-ti fie rusine sa-i spui mamei iale, pentru ca si ea are asa ceva, si cred ca ea este cea mai in masura sa-ti spuna ce e de facut.
Ai spus ca nu stii ce sa faci daca iti vine ciclul in timp ce esti la scoala.Pai iti spun eu ce sa faci? ia-ti un tampon si un pic de vata in ghozdan(pe care o sa le tii acolo-trebuie sa le ai tot timpul la tine, caci nu stii cand iti vine).
Capul sus! nu este absolul nici o rusine; este ceva perfect normal.

| EUSIATIT a răspuns:

Sa inteleg ca esti micuta si nu ti a venit inca dar stii anumite lucruri de la colege ok? dar draga mea mama ta trebuie sa vb cu tine de mult pentru ca asa e normal ca mamele sa pregateasca fetitele cu discutii vsv de ciclu.rel sex ce anume sa faci si ce nu ai voie .etc asa ca arata i mamei aceste mes [rasp] date de persopane care vor sa te ajute si fa-ti curaj /. poate mama ta nu a realizat ca are deja domnisoara... e ceva normal nu trebuie sa ti fie rusine ok hai .mai vb dar sai sp mamei .astept pe privat mes de la tine

| maria a răspuns:

Buna, desi este un subiect delicat, ai avut curajul sa-l postezi aici si sa il faci public.Fruntea sus, inima si mai sus.Mergi si vorbeste cu mama ta, care inainte de toate, trebuie sa iti fie buna prietena si cu care sa poti vorbi despre orice, sa ai incredere sa-i spui orice, ca este mama ta si fiinta cea mai apropiata, incearca sa nu te blochezi si sa iti faci griji inutile, e firesc si normal sa vorbesti si sa o intrebi orice ai nevoie, chiar daca e obosita sau prinsa cu treburi, cu siguranta ca isi va face timp pentru tine. Poti sa iti cumperi o cutie de absorbante zilnice si sa iti aplici pe chilot cate unul cand pleci la scoala ( sunt mai multe tipuri de absorbante zilnice, parfumate, neparfumate, cu forme normale sau pentru lenjerie tanga etc, le gasesti la farmacii sau in centrele comerciale mai mari, la raionul unde gasesti si tampoane). In geanta sau rucsac sa ai la tine un absorbant Libress sau Always ultra, de zi, cu aripioare preferabil ( caci sunt absorbante si de noapte, mai lungi si mai groase), si cand simti ca te doare burta sau ca ai o senzatie mai speciala, mergi la baie, il schimbi pe cel zilnic cu cel normal, cu aripioare.Santate multa, ai grija de tine, si mergi cat mai curand sa vorbesti cu mama, o rogi frumos sa mergeti la cumparaturi sau poate faceti impreuna o mica "escala" la farmacie.Nu ai de ce sa mori de rusine, sunt lucruri normale, e normal sa te rusinezi, dar nu de mama care te-a adus pe lume si te iubeste neconditionat.

| Candy a răspuns:

K sa iti spuy mamey tale ca trebuie sa iti vina ciclul aratay unde te-a curs. Intry in camera mamey tale si ii spuy mama trebuie sa vina si ii araty unde a curs.

si daca la scoala ti se intampla cheamaty pe parinty sa iti aduka un schimb de hayne ( in caz ca le murdaresty pe alea )sau daca ay la scoala un dulapior poti sa iti puy acolo.

| LiLlYAnNe a răspuns:

Mie tot mi-a fost greu sa ii spun, dar daca nu ii spui va fi rau.Eu te indrum sa ii spui oricit de greu nu ti-ar fi. Ea iti va spune ce sa porti...De baieti asta se tine secret!

| anonim_4396 explică (pentru LiLlYAnNe):

Buna,la mama nu e asa ma intimideaza si spune tot felul de chestii tampite poti raspunde la intrebarea mea?

| magda_1944 a răspuns:

Si eu am un copil de 9 ani, tu cati ani ai? M a mira faptul ca nu ai discutat acest lucru cu mama ta, eu deja am avut discutii pe tema asta cu fetita mea.Nu trebuie sa-ti fie rusine din contra ea trebuie sa fie prima persoana care trebuie sa afle, poti sa-i spui daca vrei ca in clasa deja sunt fete care au ciclu si in acelasi timp sa intrebi ce-i de facut daca o sa-ti vina si tie.Nu-i de speriat dar trebuie neaparat sa discutati.

| Spy a răspuns:

Vii de la scoala si ii spui ca prietenei tale i-a venit ciclul si ca tu nu vrei sa iti vina sau vrei ca nu iti place s-ai ii spui ca se lauda o fata ca i-a venit ciclul si cand iti vine ii spui mami mi-a venit si mie ...eu ti-am spus o solutie daca chiar nu stii cum sa ii spuui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Fără jenă şi reţinere trebuie să vorbeşti cât mai repede cu mama ta, ea este cea mai apropiată persoană de tine.
Toate fetele şi femeile au aşa ceva, de la vârsta de 12-14 ani până undeva la 50-55 de ani.
Trebuie să-ţi explice deschis cum şi ce este de făcut.
Mama trebuie să fie cea mai bună prietenă a ta, cere-i ajutorul, nu te va refuza.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma mira faptul ca n-a facut-o mama ta pana acum, oricum fa tu pasul daca ea nu s-a decis. Trebuie sa fii pregatita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut
ai mai multe solutii
1. fa-ti curaj si vorbeste cu mama ta, cu bunica sau o matusa
2. vorbeste cu asistenta de la scoala sau cu medicul de familie
3. da-mi adresa de e-mail a mamei tale sa-i scriu eu ca vrei sa discuti cu ea si chiar ii spun si despre ce anume, concret - daca nu are adresa e-mail da-mi numarul de telefon
pe. s. daca tot nu ai curaj nici un pic, uite ce as face eu in locul tau, as avea la mine tot timpul 2 Alaways cu aripioare care se lipesc pe chilot la interior, iti explica farmacista :-) in nici un caz sa nu incepi cu Tampon, dupa ce vei avea primul ciclu menstrual, vezi ce si cum, te obisnuiesti cu perioadele si cu igiena intima zilnica obligatorie in timpul si in afara ciclului, atunci poti DOAR prin alegerea ta personala si nu a prietenelor tale - sa treci la Tampon - Tampax sau alte modele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ati vine la scoala ai ceri un absorbannt prietenei tale si crede-ma nici eu nu stiu cum o sa-i zic mamei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama este persoana care te va ajuta mereu ...fati curaj si spune:'Mama stiu ca poate vei parea socata dar mie mia venit ciclul.Sunt neinformata si fiindca tu esti mama vreu sa ma ajuti".Eu una asa as face .Bye te pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama este persoana care te va ajuta mereu ...fati curaj si spune:'Mama stiu ca poate vei parea socata dar mie mia venit ciclul.Sunt neinformata si fiindca tu esti mama vreu sa ma ajuti".Eu una asa as face .Bye te pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama este persoana care te va ajuta mereu ...fati curaj si spune:'Mama stiu ca poate vei parea socata dar mie mia venit ciclul.Sunt neinformata si fiindca tu esti mama vreu sa ma ajuti".Eu una asa as face .Bye te pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama este persoana care te va ajuta mereu... fa-ti curaj si spune:'Mama stiu ca poate vei parea socata dar mie mi-a venit ciclul.Sunt neinformata si fiindca tu esti mama vreau sa ma ajuti". Eu una asa as face. Bye te pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai grija. si mie mi-a venit crede-ma. saptamana trecuta [23. 12. 2009]. eu nu stiam... eram murdara pe pantaloni si mama a vazut... si cand mi dau jos mama ma intreaba "Ce e fata? ti-a venit ciclul?" iar eu ii spun mai timida "Mda." ea mama a luat putina vata si mi-a pus pe chilot. iar a doua zi mi-a luat tampoane.

Nu-ti fie rusine. spune-i imediat ce-ti vine mamei tale ca daca esti incepatoare nu vei stie ce sa faci.Pa fetele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fii bine sa spui asa:-Mami... e nostim dar am nevoie de absorbantele tale.-De ce?-Fiindca am nevoie de ele"Pur si simplu ea va intreba dca ti-a venit ciclul.Nu va trebui sa rostesti tu aceste cuvinte.Eu asa am facut si a mers.Chiar si acum am ciclu si mama sta langa mine sa ma protejeze:d

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu iti fie rusine spune-i ca nu o sa ti se intample nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi poate si mie raspunde cineva de 2 ani am acea substanta albicioasa si nu mi-a venit si implinesc 12 ani in iulie anul asta si nu stiu daca imi va veni dati-mi un rasp urgent cand imi va veni?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asteapta sa fie momentul potrivit... spune i ca pe o gluma."mama, am devenit domnisoarahee hee"sau ceva de genu asta si nu trebuie sa fii speriata...nu te va ajuta cu nimic.zambeste si mergi inainte:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai.\nu ar trebui sa-ti fie rusine. depinde de fiecare fata... daca ai scurgere vaginala alba -galbuie. el se apropie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu nu pot sa te ajut aaa si nu trebuie swa-ti fie rusine de propria ta mama ascultamape mine ca si eu am fete de 12-13 ani si tot m-iau spus ok

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa-i spui mamei tale, deoarece ea oricum va afla pana la urma si s-ar simti foarte rau...Ar crede ca nu ai incredere in ea...Mama ta te poate ajuta si sfatuii mai mult decat oricine altcineva!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt tot eu fata acce de 12 ani dar daca am par la subrat si cosuri pe fata e posibil sa-mi vina? va rog ajutati-ma Va multumesc celor care mi-au raspuns rose

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna MichailaRose sa stii ca langa mama ta nu trebuie sa-ti fie rusine. Vorbeste cu ea. Daca sa-r antampla sa-ti vina la scola e bine ca de acum ancolo sa ai la tine un tampon pentru a fi pregatita si a nu fi luata prin surprindere! Bafta!hee heehee hee:*hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa sti ca si eu trec prin aceiasi faza... dar mie mama mi-a spus de mult... vorbeste cu ea. Poate mama ta crede ca esti prea mica. Fa tu primul pas.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer si mie mi-a aparut cosuri pe frunte doar stiu treaba se apropie ciclul de exemplu e si raspunsul mamei mami! da draga mea mi-a venit ciclul mai departe imaginazati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai iai putea spune mama mi-a venit ciclul sau stai 5 minute cu chilotei si te duci speriata la ea si spui tu ceva in privinta cu ce poti face la scoala ia un tampon mereu la tine daca nu ai sau tie rusine sa cumperi ia hartie igienica sau servetele si le pui pe chilotei sper ca ti-am fost de ajutor bafta!