| anonim_4396 a întrebat:

Buna,sunt virgina si iubitu meu vrea sa facem dragoste.Nu imi este frica sau rusine pentru ca sunt virgina si nu am un corp frumos.Dar imi este frica ca el doreste sa faca fara prezervativ, desi a zis ca are grija si ca se pricepe.Cum il pot convinge ca eu vreau cu protectie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa-i spui pur si simplu scurt, clar si foarte hotarata, ca nu accepti sa fii dezvirginata fara sa fie folosit prezervativul deoarece in toata literatura de specialitate este recomandat si indicat ca prezervativul sa fie folosit mai ales in timpul sexului de dezvirginare. Este determinat atat stiintific cat si medical ca prin folosirea prezervativului durerea resimtita la dezvirginare se reduce semnificativ la circa 1/3 sau 1/4 fata de durerea care este resimtita de toate fetele in cazul in care penisul nu este acoperit de acel prezervativ. Dar daca totusi nu reusesti sa-ti impui vointa si dorinta ta, atunci ar fi indicat ca sexul sa fie intretinut intr-una dintre cele 2 perioade nefertile. Cea mai buna si recomandata fiind cea de dupa ovulatie, fiindca este cea mai sigura perioada infertila a ciclului menstrual si anume cea situata cu 6-7 zile inainte de data de incepere a urmatoarei menstruatii. Dar pentru a putea proceda astfel trebuie ca in mod obligatoriu ciclul tau menstrual sa fie REGULAT. In cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si data urmatoarei menstruatii se poate calcula/determina cu o precizie de +/- 1 zi, atunci in mod absolut sigur se poate determina fooarte precis perioada nefertila. Este stabilit prin cercetari stiintifice si experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor de dinainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In consecinta in urma unui sex intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, chiar si daca sperma este ejaculata intentionat in vagin, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA deoarece lipseste OVULUL. Bineinteles ca ciclul menstrual trebuie sa fie REGULAT si sa se fi mentinut asa pe parcursul a ultimelor minim 8-9 cicluri menstruale. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu ceda pana el nu este de acord sa faceti sex protejat.

| Gian a răspuns:

Ii spui simplu ca tu te simti mai sigura folosind prezervativ si ca tu dorești sa folosiți si daca totusi nu vrea si clar ca la un moment dat cedezi ca de e firesc da-o pe anticonceptionale in prima zi menstruație.

| kkejfbwejbf a răspuns:

Ii spui pur si simplu ca daca el doreste sa o faceti sa accepte si termenii tai. Apropo de asta, spune-i ca nici cu prezervativul sa nu se termine in tine.Eu am facut-o cu prezervativul si a scos-o inainte sa ejaculeze si totusi am simtit ceva caldut la intrare in vagin.Trebuie sa ai grija. Daca stii ca e ceva serios te-as sfatui sa iei si anticonceptionale