| Ingerfararipi333 a întrebat:

Hei! Deci pe iubitul meu il cunosc de 2 ani, dar suntem impreuna de 1 an. El are 20 eu am 17. Isi doreste sa facem dragoste insa eu inca sunt virgina si chiar nu stiu ce sa fac. Adica mi-e si frica si rusine nu stiu cum sa zic. Pe langa toate astea ma mai gandesc si la ce se poate intampla dupa. Voi ce ma sfatuiti sa fac?

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sa accepti sa practicati o perioada de timp petting-ul. Astfel ati putea rezolva intr-o foarte mare masura problema care te face sa fii retinuta. Ai putea veni cu initiativa sa-i propui ca prima data sa incercati/incepeti sa practicati activitatea denumita petting, fiindca in mod sigur ti-ar spori increderea in tine si a idei de a intetine acte sexuale. Activitatea sexuala numita petting poate fi considerata ca fiind un excelent inlocuitor al sexului real. Insasi din definitie reiese ca acest cuvant "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul corect executat inseamna un pic mai mult deoarece reprezinta totalitatea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor etc. extinse pe intregul corp in vederea excitarii locurilor/zonelor erogene ale partenerului. In timpul petting-ului totul este permis, adica chiar si cunilitia (linsul "pasaricii") cat si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire intretinerea sexului real, adica penetrarea vaginala. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care poti sa incerci orice iti face placere cu conditia sa reusesti sa respecti regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa; se permit toate perversiunile si/sau fanteziile sexuale adica totul... mai putin penetrarea. Prin petting se intelege practicarea tuturor actiunilor la care pot recurge cuplurile de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta totusi sa-si provoace reciproc placere sexuala care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea. Petting-ul este o forma de provocare a placerii sexuale la care apeleaza tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi un joc erotic (soft sau mai hard, dupa numarul de haine pe care le pastreza tinerii pe ei...), a carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa aproape reala a actului intim sau sexual pentru tinerii virgini, fiind de fapt o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care vei accepta sa practicati asa ceva. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Ar fi bine sa mai astepti sa termini scoala, sa mergi la facultate si sa te califici intr-o anumita meserie.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai dubii nu o face, mai așteaptă.
Dacă însă vrei să o faci nu uita să te protejezi, altfel riști să rămâi însărcinată.

| Sofer a răspuns:

Faceti petting pana vei fi pregatita de sex.

| SG1995 a răspuns:

Hai că teama o înțeleg e prima dată, dar rușine de ce? Eu zic ca primele dăți să faceți petting, știi tu preludiu fără penetrare și oral.

| Crackman a răspuns:

Aaa, dupa 1 an. Inseamna ca are mare rabdare si te place cu adevarat. Posibil chiar sa faci pasul asta cu cineva care merita, decat sa ii dai vaginul tau altuia dupa o perioada scurta si sa ai in memorie momentul ala in care o sa regreti si plangi pe saltea in fiecare seara.
Acum ca ai citit tot : sfatul meu este sa discuti pe tema asta, o sa vezi ca lucrurile nu or sa fie chiar asa de grave. Si la un momendat ar trebui sa incepi si viata sexuala, descoperi si partea ailalta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti nesigura, raspunsul e clar: nu e momentul. In acest caz, cand ai dubii daca e "da" sau "nu", atunci 100% e mai bine sa nu.
Vorbesti despre un moment extrem de important, nu-ti permiti o decizie pripita, ca te poate afecta foarte grav. Daca el te iubeste intr-adevar, crede-ma, nu va avea nicio problema sa "astepte" oricat de mult. Desi, n-ar trebui s-o considere o asteptare, teoretic el ar trebui sa se bucure de fiecare moment cu tine, nu sa te suporte doar pentru unele beneficii, aia doar iubire nu mai e. Simpla-ti existenta ar trebui sa i se para infinitul, asta inseamna iubire.
Parerea mea personala e ca esti prea mica pentru asa ceva, indiferent de circumstante.
Un lucru e clar, tine minte: daca incearca sa te convinga, daca te santajeaza emotional, daca instista, astea denota faptul ca nu da doi bani pe tine, ca nu-l intereseaza sentimentele tale, ca nu te iubeste, si ca e interesat doar de el si de ce-i poti tu oferi. In cazul ala, te vede doar ca pe un obiect sexual, nu trup si suflet cum ar trebui.

Raspunsul efectiv si concret pentru problema ta, ti-am spus: cand ai dubii, raspunsul e nu, in acest caz.

| Clytia a răspuns:

Nu o face dacă nu simți că ești pregătită. Spune-i și lui asta, vorbește-i deschis. Dacă te iubește, ar trebui să înțeleagă. Totuși, momentul o să vină mai devreme sau mai târziu. Eu ți-aș spune să aștepți până vei deveni majoră.
Mult noroc!

| Maia55 a răspuns:

Niciodată nu o sa te simți 100% pregătită. Este ceva normal sa simți asta deoarece este vorba despre ceva nou. Dar nu pune multă presiune pe tema asta ca vei agrava problema. Sexul este ceva cât se poate de normal pe care îl practica mai toată lumea. Fii relaxata și vorbește deschis cu iubitul tău, trebuie sa ai încredere în el. Spune-i sa fie atent, sa se miște încet, vezi tu. Și sa folosiți mereu prezervativ. Pana și la primul contact sexual poți rămâne însărcinată asa ca nu risca. În cazul în care nu vrei încă sa îți începi viata sexuala spune-i ca vrei sa mai așteptați iar el dacă tine la tine cu siguranță va înțelege. Tu trebuie sa hotărăști, nu noi.

| Alisirbu a răspuns:

Asteapta sa fii pregatita

| AdonisDev2208 a răspuns:

Folosește un prezervativ!