| CristinaMiladinca a întrebat:

Buna toturor, am nevoie de putin ajutor.
Mereu am fost acel gen de persoana pe care te poti baza. Faca cea cuminte, desteapta, decenta... exemplul pe care il dau profesorii atunci cand vor sa ii umileasca pe cei care nu arata interes fata de scoala. Din cauza felului meu de a fi mi-am atras porecla de TOCILARA. Stiu ca nu sunt, pur si simplu retin foarte usor, atata tot. La inceput incercam sa nu ii bag in seama, sa ignor toate rautatile lor si sa ma concentrez pe scoala, dar anii au trecut. In timp au realizat si ei ca au nevoie de ajutorul meu, deci au inceput sa se poarte mai frumos, dar stiu ca pentru ei sunt aceeasi TOCILARA.
Poate o sa ziceti ca am gresit categoria, dar nu e asa. Printre colegii mei nesimtiti se afla si un baiat diferit de ei. El nu se poarta la fel cu mine, e mereu amabil si dragut cu mine. Il plac, dar stiu ca nu va fi niciodata cu fraiera clasei...
Imediat termin clasa a 10-a si imi doresc o schimbare in viata mea. Vreau sa devin din "aia care le stie pe toate", o fata ceva mai populara si cu un look diferit. Chiar m-am saturat sa fiu considerata o fraiera...
Intrebarea mea e de unde sa incep schimbarea? Ce sa fac ca sa nu ma mai considere o tocilara? Cum sa procedez?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| GeorgianaSoare23 a răspuns:

Sunt niste ipocriti toti cei care ti-au spus sa nu te schimbi. Chestia asta e ca si duma aia ca "intr-o relatie NUUUUUU conteaza situatia materiala a celui de langa tine". Pe bune?! Adica tu, o fata frumoasa si desteapta o sa stai langa un trantor care nu face nimic toata ziua si o sa il intretii?! Bullshituri.o sa inveti chestiile astea mai tarziu happy Dar, revenind. Imi dau seama ca tu chiar iti doresti sa te schimbi. Adica, ai ajuns la un palier (dpdv intelectual) in care te simti satisfacuta, implinita, si nu iti ramane decat sa te axezi pe restul palierelor (look, popularitate, etc). Pai e simplu. Asa cum ai ajuns sa avansezi dpdv al invataturii, asa trebuie sa procedezi si aici..tot prin munca si responsabilitate! Vrei sa iti schimbi lookul? Fa-o! Incearca o coafura feminina, care sa iti puna in evidenta trasaturile fetei(si sa ii mai starnesti interesul si baiatului respectiv), DAR trebuie sa fii responsabila din momentul ala. Adica trebuie sa fii la fel de aranjata la scoala exact ca in ziua cand te-ai coafat! Iti mentii la aceleasi cote standardul! Plus ca mai poti sa te apuci de sala, sa iti schimbi garderoba, sa faci vreun curs de public speaking, actorie, asta pentru ca sa poti vorbi mai lejer cu cei din jur..sa nu iti mai fie teama de etichetele care ti se vor pune ..asa e in viata. Capul sus si mergi inainte! Am incredere ca o sa reusesti! Succes! happy

| CristinaMiladinca explică (pentru GeorgianaSoare23):

Iti multumesc mult pentru sinceritate. Chiar asta am de gand sa fac

| GeorgianaSoare23 a răspuns (pentru CristinaMiladinca):

Cu drag. Asteptam vesti bune happy

12 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ramai asa cum esti. Schimbarea in atitudinea colegilor este mai profunda decat crezi tu. Daca ai putea sa renunti la resentimentele din trecut si ai fi mai deschisa fata de colegi, ai constata ca multi dintre ei te apreciaza cu adevarat. Incearca sa le zambesti, sa vorbesti mai mult cu ei, sa fii mai prietenoasa, sa iesi cu ei cand se merge in grup.
Cat despre baiatul care iti place, ar trebui sa observi daca e mai mult decat amabil, daca te place, si sa incepi sa ii dai acele semne pe care le dau fetele cand plac pe cineva. Nu te considera nici fraiera clasei si nici deja invinsa, lupta pentru ceea ce iti doresti!

| aXy99 a răspuns:

Incearca un look nou, alte haine, alte alt par, incearca sa socializezi mai mult...

| peperonies a răspuns:

Copiii o sa fie copii. poarta-te cum esti nu cum ai vrea sa fii. nu merita sa te schimbi pentru nimeni. o sa termini liceul, o sa intri la o facultate buna probabil, o sa te angajezi intr-un loc decent si toti care te fac tocilara acum o sa iti faca hamburgheri la mcdonalds si o sa iti desfaca apa plata la restaurant.

| Lawliet14 a răspuns:

Pai mergi si tu la un salon si aranjeaza-te. In rest, cred ca ar trebui sa ramai asa cum esti. Exista oameni seriosi si oameni neseriosi. Tu n-ai ce sa schimbi la capitolul om.

Răspuns utilizator avertizat
| kyliejenner a răspuns:

Degeaba te schimbi daca nu te vei simti bine in pielea ta, lol.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Nu te schimba faci o greseala esti o fata cu bun simt si daca esti tocilara cum zic ei esti pentru tine bafta la bac, fa-ti un prieten care sa te aprecieze asa cum esti

| BlackChocolate1 a răspuns:

Ce-ar fi sa fii tu fata INTELIGENTA (in viziunea lor, tocilara) care ii ignora pe toti, ii face pe ei sa se simta fraieri pentru ca au o capacitate intelectuala mai redusa, un alt nivel de cultura generala... In ziua de azi prostia si obraznicia sunt la moda. De ce ai vrea sa faci ceva doar pentru ca sa fii acceptata de ei? Daca tot vrei sa faci o schimbare, fa-o in asa fel incat ei sa isi doreasca sa fie la fel ca tine. O sa ajungi departe, intr-o lume a oamneilor culti care stiu sa aprecieze ceea ce esti. Astea-s doar aparentele pe care vor ei sa le vezi! Oricare ar fi decizia ta, succes, insa nu schimba prea multe!

| lex79 a răspuns:

Te lasi de invatat. faci un film in care o sugi unui bosorog si il distribui in scoala, iesi cu toti nespalatii si ai rezolvat problema. dar nu cred ca asta vrei.
te plictisesti rau de ai nevoie de popularitate.

incearca doar sa iti faci niste prietene, la fel ca tine, cu care sa ai ceva in comun si sa iesiti cat mai des impreuna. n-ai sa mai ai nevoie de aprobarea... altora (ca sa nu zic de ce nivel).

| Just4boy a răspuns:

Buna Cristina,
In primul rand, din punct de vedere al invatatului, te sfatuiesc sa ramai aceeasi.
Poate poti face mici schimbari la socializare, incearca sa fii mai deschisawinking