| Gab77 a întrebat:

1. Ata de la penis se rupe la orice varsta? (himen cred ca se numeste) Daca nu care sunt consecintele?
2. Deci himenul cand se rupe te doare?
Am auzit la unu ca cica ramane capul afara, e adevarat?(eu nu cred ca e adevarat)

P.S. Am 14 ani deci raspunsurile sa fie cat sa le inteleg happy
Dau FUNDA la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.-- Acea asa numita "ata" situata sub gland (capul penisului) se numeste fren. Frenul ramane intact pe durata intregii vieti, putin alungit in cazul majoritatii barbatilor. Frenul se poate rupe (deobiceiaccidental), insa starea normala este cea intreaga. Decalotarea (belirea) penisului nu este conditionata de integritatea frenului, glandul (capul) va fi aproape intotdeauna acoperit de preputiu (pielea mobila de pe penis) in cazul in care penisul este in stare flasca (moale,"moarta" ), ramane afara doar in cazul circumciziei adica eliminarea pe cale chirurgicala a preputiului. 2. -- Himenul este o pielita in general foarte subtire si destul de elastica.In momentul ruperii acesteia in loc de durere, careeste aproape insesizabila, se simte de obicei o usturime.

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In primul rand penisul nu are himen. Himen au fetele. Cand se rupe himenul la fete, se produce dezvirginarea lor. La fel si la baieti cand se rupe ata se produce dezvirginarea lor.

| sofisis a răspuns (pentru Emilian65):

Nu.
La fete himenul de obicei se rupe odata cu dezvirginarea dar nu e regula.
La barbati frenul, in cele mai multe cazuri, nu se rupe niciodata.
Dezvirginarea, atat la femei cat si la barbati, are loc in momentul primului contact sexual(de orice fel) cu partener (de orice sex) si este independenta de starea frenului sau a himenului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

raised eyebrows himen au doar fetele, tu presupun ca esti baiat

| Deyutzzu25 a răspuns:

Da se poate rupe la orice varsta. Si da doare.

| Gab77 explică:

Deci se poate rupe la orice varsta?

| Gab77 explică:

De unde sa stiu eu ca se numeste fren, am scris ce mi-a venit in minte