| janynn a întrebat:

A trecut mult timp de cand nu am mai vorbit despre "el", mult timp de cand nu mai stiu nimic de viata lui.mult timp de cand nu l`am mai auzit si nici nu am mai auzit vorbindu`se de el.Nu am crezut niciodata ca toata acea iubire, imensa pe care i`o purtam se poate transforma cu putin ajutor doar in afectiune(sau poate e mult spus). Pot spune cu mana pe inima ca am reusit, in sfarsit sa trec peste toata suferinta pe care mi-a provocat`o si sa invat sa iubesc alaturi de altcineva.Nu`mi doresc sa mai am nici un fel de legatura cu el, mai ales sentimente de iubire pentru el. Deseori ma suna cu privat si sta in telefon doar sa ma auda cum spun "alo" sau cum respir, nu gasesc explicatia, cert este ca sunt sigura ca el este! A fost prima mea iubire si nu pot uita tot ce a fost intre noi.insa nu inteleg de ce uneori ma gandesc la el, ce mai face, cum s`a schimbat in tot acest timp si ce a mai facut in ultimul timp?! Ma simt vinovata fata de logodnicul meu.este normal sa ma mai gandesc la "el"?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

E nostalgia,sunt amintirile,este trecutul tau,e viata ta,draga mea!
Nu vad de ce ar trebui sa te simti vinovata cand faci asemenea incursiuni in propria viata.
Amintirile raman,nu le poate sterge nimeni.O sa te gandesti la "el" si peste cinci ani si peste zece. Poate din ce in ce mai rar, dar n-o sa-l poti uita niciodata!
Accepta lucrul asta ca pe ceva firesc, nu e nevoie sa-ti faci procese gratuite de constinta!
Toti suntem exact la fel!

7 răspunsuri:
| CristiPavel a răspuns:

E firesc sa te mai gandesti, daca a fost logodnicul tau, inseamna ca ati trait ceva emotii impreuna.

Acum nu te condamna prea ta, nu incerca prea mult sa nu te mai gandesti, cu cat vei incerca mai mult sa nu te gandesti cu atat iti va fi mai greu. Nu te lupta prea tare cu gandurile tale. Le accepti, ele vor mai continua o perioada, apoi vor scade din intensitate si va veni momentul in care vei putea sa le faci sa dispara.

S-ar putea sa te ajute articolele urmatoare:
http://castigatimp.com/impaca-te-cu-tine-insuti/ (sa te impaci cu gandurile)

http://castigatimp.com/alege-sa-fii-liber-si-independent/ (sa intelegi de ce e bine sa fii puternica si fericita singura)

http://castigatimp.com/rezultatele-nu-apar-peste-noapte/ (sa te incurajeze, sa-ti ofere putina speranta)

| frumusikgirl1 a răspuns:

Da deoarece el a fost primul si no sal poti uita nai dc sa te simti vonovata fii sigura ca si el se gandeste cum a evoluat prima lui iubirewinking

| Sweete a răspuns:

Este normal sa te gandesti la el daca ai tinut intr-adevar la el. daca nu tineai atat de mult la el nu te mai gandeai atat de mult la el mai bine sa nu te simti vinovata, pentru ca te scufuzi singura stiu ca nu il poti uita dar daca te gandesti la el iti vei aduce aminte de trecut si te vei simti prost si te va durea din cauza ca nu mai e langa tine iti vei aduce aminte de clipele pe care le petreceati trebuie sa nu te gandesti la trecut viitorul este mai important E BINE SA STII CA NU POTI FUGI DE TINE, SI CA NU DOAR ACTORII SUPRAVIETUIESC PRINTRE RUINE sper ca vei gasi dragostea adevarata langa cel ce-ti va fi ales nu trebuie sa te grabesti altefel vei putea lua decizii gresit sper ca te-am ajutat :Xkiss

| angel74dm a răspuns:

Uită-l... Timpul le vindecă pe toate...

| Ramona87 a răspuns:

Nu esti vinovata cu nimic. Este usor sa spui "uita-l", nu va fi.eu nu as putea sa iti dau un asemenea sfat prima iubire nu se uita, stiu cum e totusi ma bucura sa stiu ca tu ai putut sa mergi mai departe (ai un logodnic) ceea ce eu nu am putut facesad.

| AlexAg00 a răspuns:

Asta e alegerea ta daca vrei sa fi cu logodnicul s-au cu primul tau iubit, si nu inseamna ca trebuie sa te simti vinovata.

| silviaaa00 a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa te simti vinovata, nu tu esti cea care il cauta inca. Cred ca te gandesti inca la el deoarece inca te suna si tu stii exact ca e el. Daca nu vrei sa te mai caute, iti poti schimba numarul...etc. Trebuie doar sa vrei. Ai sa vezi ca vor disparea toate astea cu timpul ca si cum nu ar fi fost.