| IoanaPuppy31 a întrebat:

acum 3 zile am avut primul contact sexual cu prietenul meu.El inainte de asta mi-a dat "degete" cu mana dreapta adica mana cu care nu si a atins penisul si dupa ce mi-a dat degete a avut lichid preejeculator fiindca am simtit o picatura pe mana. Mi-e super super frica sa nu cumva sa fi ajuns lichidul in vagin si sa fi ramas insarcinata, eram la o zi inainte de ovulatie. Dupa cateva ore am facut sex normal cu penetrare si am folosit prezervativ si totu a fost ok. Credeti ca sunt insarcinata? Eu fiind virgina inainte si asta a fost primul contact sexual mi e foarte frica.N-as vrea sa ii spun mamei mele asta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat pentru informarea ta precisa si corecta cat si pentru linistea ta sufleteasca, trebuie sa stii/cunosti urmatorarele informatii in privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR. De mai multe ori am raspuns la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid, dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv. Are atat rolul de a lubrifia glandul (capul penisului) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau
Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea sa de catre organism are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De unde lichid din moment ce ai si precizat ca nici nu si-a atins penisul? Eu cred ca era lichid de la tine ca erai excitata si il confunzi cu al lui

| sierra1 a răspuns:

"acum 3 zile am avut primul contact sexual ...Credeti ca sunt insarcinata?"

hmm, nu prea merge pe ghicite online, fă-ți un test de sarcină

| Emilian65 a răspuns:

In general de la lichidul preejaculator nu se poate ramane gravida.

| Emma30555 a răspuns:

Din situația descrisa de tine, nu ai cum sa ramai însărcinată

| QElenaBoghiu a răspuns:

Așteaptă 21 de zile și vei afla rolling on the floor dacă ești gravidă sau nu.

De ce am presimțirea ca ești minora?! rolling on the floor aa daa ca iti e frică să le spui părinților rolling on the floor
Șansele de a fi gravidă sunt 0%.

| Kittey_Betzy_1997 a răspuns:

Încerci si tu ia test de sarcina sigur afla!