| anonim_4396 a întrebat:

se poate sa ramai insarcinata fara penetrare, daca esti Virgina si daca iubitul a fost pe mana de lichid preejaculator si ti-a atins clitorisul? si am urinat dupa. iar apoi m-am spalat. eram la ovulatie sad

Răspuns Câştigător
| Ieedi a răspuns:

Posibilitatea ca lichidul preejaculator sa te lase insarcinata este enorm de mica chiar si prin penetrare. Nu ar trebui sa iti faci griji daca este vorba de peting. Plus ca atat lichidul preejaculator cat si spermatozoizii trebuie sa aiba contact direct cu ovulul pentru a fecunda. Presupun ca nu elimini ovule prin clitoris, deci este ok.

6 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Pff.daca urinezi nu mai ramai insarcinata? voi o faceti, dar nu stiti ce faceti acolo. vai de voi, in fine. Nu, nu vei ramane insarcinata, linisteste-te, dar te rog pune mana si documenteaza-te ca avortul inseamna a lua viata cuiva, nu un simplu cuvant

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul preseminal ( sau seminal ) a intrat în contact cu secreţia ta vaginală, este POSIBILĂ o sarcină!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!" - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Iar vă jucați...

| Oana92 a răspuns:

Putin probabil. Dar pentru viitor ar fi bine sa stii ca daca urinezi sau te speli dupa nu rezolvi nimic. In primul rand pentru ca urina iese pe o gaura, iar sperma intra pe alta, deci nu ai rezvolvat nimic, iar mai apoi apa nu o sa impinga sperma in afara si nici nu are cum sa o spele daca deja e in interior.

| ErrorFound a răspuns:

Acel lichid contine spermatozoizi(citeam acum cateva zile despre el).
Pai...
Sermatozoizii inoata in lichid.
Clitorisul este exteriorul "porumbelului" deci nu cred ca e vreo problema. N-au picioare din cate stiu eu...

| Xenia16 a răspuns:

Nu este posibil sa fii insarcinata, stai linistita