| IoanaPuppy31 a întrebat:

am mai pus intrebare pe aceeasi tema dar tot sunt nelinistita pentru ca abia mi-am inceput viata sexuala si nu cunosc foarte multe decat stiu cum sa te protejezi si care sunt riscurile. Deci iubitul meu mi-a dat degete,cu mana aceea NU si-a atins penisul,dupa ce mi-a dat degete a avut acel lichid preejeculator, nu am avut niciun contact sexual si statea la o distanta de cam jumatate de metru de mine, am simtit un strop pe mana mea si a zis ca e lichid preejeculator. Am zis ca am auzit ca poti ramane si cu acela si a zis sa nu imi fac griji ca nu ma penetreaza.Deci imi e super super frica sa nu cumva sa fi ajuns putin de lichid in vaginul meu si sa fi ramas insarcinata, am auzit ca poate contine spermatozoizi. Eram la ovulatie de aceea ma ingrijorez mai mult..Mentionez ca nu si-a atins penisul cu mana cu care m-a atins pe mine.Mai tarziu am facut sex protejat, am folosit prezervativul care NU s-a rupt si a fost ok deci la partea asta nu ma ingrijorez pentru ca nici nu s-a terminat in mine. Va rog mult sa-mi spuneti care sunt sansele sa fi ramas, am 16 ani. Stiu ca unora vi se pare o intrebare prosteasca dar mie nu-mi da pace..In data de 3 martie trebuie sa imi vina menstruatia dar nu mai am rabdare pana atunci sau pana sa fac un test de sarcina. Astept parerile voastre, fara caterinca, multumesc

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Folositi prezervativul intotdeauna cand va jucati, pentru ca accidente se pot intampla.
In orice caz, un test corect de sarcina se poate face numai DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, cand ai ciclul neregulat.
Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata negativ, fiind facut eronat si inutil.
In cazul tau, pana pe 10 martie nu poti face testul de sarcina. (Asta inseamna 3 martie + 7 zile dupa intarziere = 10 martie), doar pentru cazul cand ciclul intarzie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca rezultatul ORICARUI test de sarcina indiferent de marca, sau de reclama mincinoasa ca ar fi ultra-mega-hiper sensibila, ca sa fie valid, valabil si corect testul trebuie sa fie efectuat dupa trecerea a MINIM 21 de zile de la data sexului sau de la data ovulatiei. In concluzie numai/doar daca NU va porni sangerarea la data calculata, doar atunci este indicat sa se faca testul de sarcina care in cazul tau pentru a fi in proportie de peste 98-99% CORECT si valabil, poate fi facut dupa data de 10 Martie.
Il legatura cu LICHIDUL PREEJACULATOR atat pentru informarea ta precisa si corecta cat si pentru linistea ta sufleteasca, trebuie sa stii/cunosti urmatorarele. De mai multe ori am raspuns la toti cei care in mod absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid, dupa cum urmeaza. Pentru persoanele lipsite de cunostinte medicale corececte certe si precise trebuie sa stie/afle ca acel lichid este inofensiv. Are atat rolul de a lubrifia glandul (capul penisului) cat si rolul de a usura/facilita decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau
Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea sa de catre organism are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Zero șanse.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu te-a penetrat si nu a ejaculat in tine nu poti sa ramai gravida.

| Andreeush a răspuns:

Dar tu ai impresia că sar spermatozoizii de pe mâna prietenului tău în vagin la tine?
Pentru a exista șansele unei sarcini ar fi trebuit să existe un act sexual fără protecție.

| minrest a răspuns:

Teme-te de obsesia pe care o ai ca ai putea ramane insarcinata fara motiv, aia este de fapt problema ta. O sarcina neplanificata este un lucru grav, dar o obsesisie ca a ta este un lucru mai grav.

| Plato a răspuns:

Din pacate, sunt slabe sansele. Ai fi meritat o trezire la realitate totusi.
Daca din intamplare vrei sa-mi faci cunostinta cu taticul tau, as fi mai mult decat fericit.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Bună, am sa îți scriu pentru înțelesul tău *lichidul preejeculator este doar pentru a umezi pensiul (vaginul)
Este ca un lichid (ulei)
Nu poți rămâne gravidă dacă nu erai în perioada fertila! Și dacă nu și a introdus penisul în vagin!

| DanyDav a răspuns:

Din ce ai descris, sansele sunt zero!
Pentru a evita astfel de temeri pe viitor, daca nu va place prezervativul, va recomand sa incercati si alte alternative, gen oral,,, anal daca va simtiti bine.