| AlinaMaria20025 a întrebat:

Bună TPU.
Acum aproximativ doua săptămâni prietenul meu a ejaculat pe zona mea intima ca să zic asa, pot rămâne gravidă?
Menționez ca sunt virgina

5 răspunsuri:
| Armyanka a răspuns:

Dacă a intrat sperma in vagin atunci da, sunt șanse. Nu va mai jucați cu chestii de genul!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, dar pe viitor sa fi mai atenta sa te protejezi, prezervativul sa nu lipseasca. Gravidă ramîi daca penisul lui intra in vaginul tau si ejaculeaza in vagin direct, nu pe vagin nu pe burtă.

| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia prezentata si precizata, se poate afirma ca in mod cert/sigur NU se poate forma sarcina chiar si daca actul sexual a fost intretinut intr-o zi a perioadei fertile a ciclului menstrual, fiindca sperma a fost ejaculata in afara vaginului si acest lucru s-a intamplat dupa ce actul sexual era deja terminat.
De asemenea trebuie sa stii ca sarcina NU se poate forma : IN ORICE CONDITII, ORICAND sau ORICUM. Pentru ca formarea sarcinii sa devina posibila, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite/sa existe minim 2 CONDITII absolut OBLIGATORII, cu precizarea ca cele 2 conditii necesare trebuie sa se produca in acelasi timp, (simultan) si anume dupa cum urmeaza :
1.) In primul rand trebuie sa cunosti faptul ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR in cazul in care actul sexual este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica atunci cand sexul neprotejat este intretinut in numai 1-a sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE, zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau exact in ziua ovulatiei, atunci cand OVULUL VIABIL este eliberat din OVAR si ajunge in trompa uterina. Doar in acel caz si numai in acel moment sarcina poate sa ia nastere in urma fecundarii ovulului de catre un spermatozoid. Trebuie sa stii ca SPERMATOZOIDUL poate sa provina NUMAI din sperma autentica, fiindca acesta in mod normal, NU exista in continutul lichidului preejeculator. Poate exista insa numai in anumite conditii, fiindca in mod natural asa cum este produs de glandele bulbouretrale (Cowper) lichidul NU contine spermatozoizi.
2.) Sarcina poate lua nastere NUMAI/DOAR in situatia in care sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN indiferent de cantitate si acest lucru are loc in 1-a sau in toate cele 4-5 zile considerate ca fac parte din perioada fertila a ciclului menstrual.
Tu esti singura care in mod normal din moment ce ti-ai inceput viata sexuala, ar trebui sa stii daca in acel moment AI FOST sau NU AI FOST intr-o zi a PERIOADEI FERTILE a actiualului ciclu. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu se poate... este imposibil atat timp cat a ejaculat in exterior.

| Sofer a răspuns:

Slabe șanse dacă nu a fost în tine.