| MariaStefan a întrebat:

Bună ziua, am și eu o întrebare iar cine e drăguț/ă să îmi răspundă cât se poate de serios.
Mama mea vrea să mă ducă la ginecolog să îmi fac o ecografia abdominală (să îmi vadă uterul, ovarele etc) aș vrea să stiu dacă înainte de ecograf este necesar ca ginecologul să facă o consultație în partea de jos? Eu nu mai sunt virgină dar mamă mea știe ca sunt și nu vreau să ii spun încă.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ar trebuii tu sa i spui mamei tale adevarul, bineinteles ca ginecologul te consultă jos una este ecograful si alta este ce mai constată medicul ginecolog. Ce vârstă ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

M ai bine i spui tu decit sa i zică medicul. Ca medicul o sa i zica ca nu mai esti virgină, el nu va dorii sa mintă pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer ar trebui sa ii spui de acum, ca sa nu fie socata cand va afla de la ginecolog atunci va fi mai rau

| octa2021 a răspuns:

Spui si tu mamei tale ca ti-ai băgat degetele in vagin mai adanc cand te stergeai de treaba mica si ai vazut ca ti-a curs sânge si nu stiai ce este.
Sper sa functioneze scuza asta si la tine, ca la colege si prietene de a mele spunea ca functionat.
Succes.

| MariaStefan explică:

Deci e neapărat ca înainte de ecograf să mi se facă și o consultatie? Am 15 ani

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MariaStefan):

Nu.Nu este nevoie sa ti se faca consultatia ginecologica a organelor sexuale externe. Ecografia abdominala in mod normal se face complet imbracata doar cu dezvelitea burticii (abdomenului). Daca mama ta insista sa ti se faca consultatia ginecologica asta insemna ca ea urmareste sa afle cu totul altceva. Vezi raspunsul dat la urmatoarea ta intrebare in care am explicat ce poate sa vada si ce poate sa spuna orice medic ginecolog. Multa sanatate.